Naturalny olejek lawendowy to wszechstronny środek leczniczy i pielęgnacyjny. Uspokaja, łagodzi ból, zwalcza bakterie. Oto jego właściwości

Agata Orzełowska, Anna Rokicka-Żuk
Olejek eteryczny lawendowy to jeden z niewielu polecanych latem. Podobnie jak ten miętowy ma bowiem działanie chłodzące.
Olejek eteryczny lawendowy to jeden z niewielu polecanych latem. Podobnie jak ten miętowy ma bowiem działanie chłodzące. Aamulya/Getty Images
Olejek lawendowy to jeden z naturalnych produktów o wszechstronnym zastosowaniu, który warto mieć w podręcznej apteczce. Nie tylko pięknie pachnie, działa uspokajająco i ułatwia zasypianie, ale pomaga także na problemy skórne, zapalne czy bólowe. Jako środek przeciwzapalny, eteryczny olejek lawendowy przyda się zwłaszcza latem na ukąszenia owadów, a także do ich odstraszania. Poznaj właściwości olejku lawendowego i sprawdź, na co jest dobry.

Spis treści

Jak powstaje eteryczny olejek lawendowy?

Olejek lawendowy pozyskuje się z kwiatów lawendy lekarskiej, inaczej wąskolistnej (Lavandula officinalis lub L. angustifolia) najczęściej na drodze destylacji z parą wodną, w wyniku której powstaje też cenny produkt uboczny w postaci hydrolatu lawendowego. Drugim najczęściej wykorzystywanym gatunkiem jest lawenda szerokolistna (Lavandula latifolia), a otrzymywany olejek nazywa się spikowym.

Czytaj: Olejek lawendowy skuteczny na świąd skóry, również w AZS

Roślina pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Należy do rodziny jasnotowatych i jest blisko spokrewniona z ziołami takimi jak jasnota biała, bazylia, pokrzywa czy ortosyfon. Surowcem zielarskim są kwiaty wydające mocny, charakterystyczny zapach i zawierające związki o gorzkim i palącym smaku. Lawenda kwitnie na fioletowo, występują też odmiany o kwiatach różowych i białych.

Lawenda kwitnie od czerwca do września. Kwiatostany ścina się półtora tygodnia po rozwinięciu pierwszych kwiatów. Zawierają one duże ilości olejku eterycznego, który destyluje się z kwiatów i który jest cenionym surowcem leczniczym i składnikiem wielu produktów pielęgnacyjnych oraz perfum.

Zobacz: Lawenda do picia na uspokojenie, migrenę i bóle reumatyczne. Sprawdź, dlaczego warto sięgać po napary i lecznicze nalewki z kwiatów lawendy

Naturalny olejek lawendowy – właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Olejek eteryczny z kwiatów lawendy zawiera ponad 150 aktywnych składników o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych, w tym poprawiających trawienie i stan skóry. Zawiera ok. 60 procent octanu linalilu i linalolu, a także antocyjany, które są naturalnym barwnikiem. Na charakterystyczny zapach olejku lotnego z lawendy wpływa nie tylko linalol (pachnie konwalią) i octan linalilu (ma aromat cytrusowy i występuje też w bergamocie), ale też inne bardzo liczne spokrewnione związki m.in. cyneolu, ocymenu czy terpineolu oraz kamfora. Tak się również składa, że pasuje zapachowo do większości naturalnych olejków eterycznych.

Składniki zawarte w olejku lawendowym to głównie monoterpeny i seskwiterpeny o działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Znajdują się w nim też inne silne antyoksydanty, m.in. kumaryna i spokrewniona z nią herniaryna, które mają właściwości przeciwskurczowe, przeciwobrzękowe i rozszerzające na naczynia krwionośne.

Związki zawarte w olejku lawendowym mają silne działanie antyseptyczne (niszczą nawet takie paciorkowce, jak pneumokoki), regulują produkcję sebum i zwężają ujścia gruczołów łojowych. Z tego względu stosuje się go w kosmetyków przeznaczonych dla cery tłustej i trądzikowej.

Olejek eteryczny z lawendy aplikowany na skórę twarzy i głowy poprawia ukrwienie i odżywienie, a neutralizując wolne rodniki spowalnia procesy starzenia się. Jest więc chętnie stosowanym składnikiem preparatów przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej oraz tych hamujących wypadanie włosów i łojotok skóry głowy.

Olejek lawendowym łagodzi też dolegliwości przy problemach skórnych takich jak owrzodzenia, oparzenie słoneczne czy łuszczyca. Przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza obrzęki. Ponieważ pobudza krążenie krwi i limfy, jest dodawany do balsamów antycellulitowych. Oprócz tego, że hamuje rozwój niepożądanych bakterii, zmniejsza produkcję potu, co czyni go dobrym dodatkiem do naturalnych dezodorantów bez aluminium oraz kremów do stóp.

Zawarte w olejku lawendowym związki czynne regulują pracę ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu aromaterapia z jego zastosowaniem (kominki aromatyczne, kąpiele czy masaże) łagodzi stres, pomaga rozluźnić mięśnie, wspomaga relaks i zasypianie. Poprawia koncentrację i wspomaga procesy uczenia, sprawdza się też przy bólach głowy.

Jakie zastosowanie ma olejek lawendowy?

Olejek lawendowy ma wiele różnych zastosowań, zarówno leczniczych, jak kosmetycznych. Przyjmowany doustnie wpływa korzystnie na przewód pokarmowy m.in. przy niestrawności oraz wzdęciach.

Olejek lawendowy zastosowany na skórę w miejscu bólu łagodzi odczuwane dolegliwości. Świetnie nadaje się więc do masażu leczniczego – warto zmieszać go w tym celu z olejem migdałowym, arganowym czy oliwą z oliwek, odpowiednio go rozcieńczając.

W przypadku dobrej tolerancji czysty olejek lawendowy można wcierać w skórę w przypadku bólów stawowych i nerwobólów. Działa kojąco także zaaplikowany na stłuczenia, zwichnięcia i zmiany reumatyczne.

Olejek lawendowy można wykorzystać do inhalacji, które udrażniają drogi oddechowe. Są szczególnie pomocne w stanach zapalnych nosa, gardła, krtani i płuc. W przypadku kaszlu rozcieńczonym olejkiem można natrzeć szyję i klatkę piersiową.

Kilka kropli olejku lawendowego o jakości spożywczej przyjętego doustnie na cukrze poprawia apetyt oraz trawienie, łagodzi też mdłości. Olejek lawendowy zażywany trzy razy dziennie z łyżką przegotowanej wody ma działanie moczopędne.

Olejek lawendowy świetnie sprawdzi się do złagodzenia bólu menstruacyjnego przy regularnym stosowaniu przez dłuższy czas. Niewielką jego ilością (najlepiej z olejem rycynowym) masuje się dolną część brzucha.

W przemyśle kosmetycznym olejek aromatyczny lawendowy używany jest do produkcji mydeł, żeli pod prysznic, szamponów, balsamów do ciała, kremów, toników czy hydrolatów.

By ukoić nerwy oraz złagodzi napięcie i stany lękowe można stosować olejek lawendowy nie tylko w odprężającej kąpieli, ale także aplikować na poduszkę.

Zapachu lawendy nie lubią natomiast mole, komary, gzy, muchy i wszy. Woreczek z suszoną lawendą warto umieścić w szafie. Olejek lawendowy na mole jest jedną z najbardziej skutecznych naturalnych metod. Olejek lawendowy to także dobre antidotum na odczyny po ukąszeniu owadów. By złagodzić ból i zaczerwienie, wystarczy posmarować nim miejsce ugryzienia.

Warto przeczytać:

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania olejku lawendowego

Olejek lawendowy nie powinien być stosowany doustnie przy ostrych zapaleniach żołądka, jelit i wyrostka robaczkowego, czynnej chorobie wrzodowej oraz przy zaburzeniach pracy wątroby i nerek. Nie należy stosować go również u dzieci oraz w przypadku uczulenia na lawendę. Ostrożność przy stosowaniu olejku lawendowego powinny również zachować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży oraz karmiące piersią.

Olejki eteryczne, w tym olejek lawendowy, mogą podrażniać skórę, dlatego należy stosować je po rozcieńczeniu i tylko w niewielkich ilościach, a przed pierwszym zastosowaniem warto przeprowadzić próbę uczuleniową.

Jak zrobić olejek lawendowy?

Olejek lawendowy można przygotować samodzielnie, jednak nie drogą destylacji, tylko maceracji olejowej. W tym celu należy włożyć do słoika świeże lub suszone kwiaty lawendy i zalać je ciepłym olejem migdałowym. Słoik odstawiamy na miesiąc w ciemne miejsce, a po tym czasie przelewamy olej do ciemnej butelki.

Tak zrobiony olejek z lawendy, choć nie eteryczny, a jednak skuteczny, można stosować na twarz i na włosy, a także do kąpieli. Ma przyjemny zapach i większość prozdrowotnych właściwości kwiatów lawendy.

Zobacz też: Nalewka lawendowa pomaga przy migrenach, stresie i bolesnym miesiączkowaniu. Podajemy przepis na aromatyczną nalewkę z kwiatów lawendy

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia