Czym jest olejek miętowy i jak się go pozyskuje?
Istnieje 25 gatunków mięty oraz ich liczne odmiany jednak olejek miętowy pozyskiwany jest głównie z jednego jej rodzaju, a dokładnie z mięty pieprzowej (Mentha × piperita), zwanej również miętą lekarską. Ten rodzaj mięty stosuje się również w postaci suszu do przyrządzania naparów. Herbatka miętowa może być stosowana już u dzieci i wykazuje działanie rozkurczowe, łagodzi ból brzucha, usprawnia pracę jelit. Wykazuje również właściwości uspokajające.
Mięta zawiera olejek miętowy, kwas askorbinowy (witaminę C), karoten, rutynę, apigeninę, betainę, kwas oleanowy i ursulowy.
Olejek miętowy z mięty pieprzowej uzyskiwany jest z ziela lub samych liści przez destylację parą wodną. Olejek ma postać bezbarwnej lub żółtawej cieczy o orzeźwiającym zapachu i piekąco chłodzącym smaku. Największe stężenie olejku mięta ma przed kwitnieniem, ale już po pojawieniu się pączków i to właśnie wtedy zbiera się ziele w celu wydobycia olejku.
Głównym składnikiem olejku miętowego jest mentol (29-48 proc.), a poza tym olejek zawiera także walerian mentolu, tymol, limonen, flawonoidy (mentozyd, hesperydyna, eriodykcjol, apigenina, luteolina, rutyna), witaminę E, karotenoidy, azuleny, betainę, kwas rozmarynowy, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, garbniki, trójterpeny: kwas ursolowy, kwas oleanolowy oraz fitosterole.
Zobacz także:
Właściwości olejku miętowego
Olejek miętowy swoje lecznicze właściwości zawdzięcza głównie zawartości mentolu, który działa przeciwbólowo, dlatego wdychanie go lub wcieranie w skronie i czoło niweluje ból głowy. Łagodzi także bóle brzucha i bóle miesiączkowe, również ze względu na właściwości rozkurczowe. Wpływa nieznacznie żółciopędnie. Znosi objawy nudności, wymioty, łagodzi objawy choroby lokomocyjnej.
Zobacz także: Zamiast tabletki przeciwbólowej wdychaj olejek. Łagodzi ból i poprawia sen
Olejek miętowy warto stosować przy infekcjach górnych dróg oddechowych, ponieważ upłynnia wydzielinę śluzową, oczyszczając w ten sposób nos i zatoki w czasie kataru. Rozszerza też oskrzela i tchawicę ułatwiając oddychanie.
Olejek stosowany jest także jako dodatek do kosmetyków i maści na skórę jako środek przeciwświądowy, ściągający, znieczulający i lekko antyseptyczny. Sam olejek w czystej postaci może być stosowany zewnętrznie na stłuczenia oraz w przypadku swędzenia czy lekkiego oparzenia, aby złagodzić przykre objawy nawet u dzieci.
Zobacz także: Ta herbata większości osób pomaga na trawienie, ale niektórym może zaszkodzić
Olejek miętowy działa głównie:
- przeciwbólowo i rozkurczowo – łagodzi bóle głowy, bóle menstruacyjne, skutki ukąszeń owadów,
- antyseptycznie i regenerująco – przyspiesza gojenie się oparzeń i ran,
- uspokajająco – przy bezsenności, nadpobudliwości czy nerwicach, stymuluje pracę układu nerwowego i krążenia.
Olejek miętowy można stosować wspomagająco w leczeniu następujących schorzeń:
- napięciowe bóle głowy,
- kolka, dolegliwości wątroby, niestrawność,
- zespół jelita drażliwego (w postaci kapsułek dojelitowych),
- astma, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, przeziębienie, katar, kaszel, grypa, angina,
- stłuczenia, reumatyzm, rwa kulszowa,
- trądzik.
Sprawdź również:
Zastosowanie olejku miętowego
Olejek miętowy stosuje się zewnętrznie do wcierania oraz w postaci maści i kremów, o działaniu przeciwbólowym i przeciwświądowym. Można go stosować również w formie aromaterapii wdychając bezpośrednio olejek z buteleczki lub zakroplonych kilku kropel np. na chusteczkę czy ubranie. Działa on wtedy również przeciwbólowo oraz uspokajająco. Stosuje się również inhalacje: kilka kropli dodaje się do gorącej wody i wdycha parę, najlepiej przykrywając głowę ręcznikiem. Inhalacje udrażniają nos i zatoki łagodząc objawy kataru i przeziębienia. Rozszerzają też oskrzela, więc łagodzą objawy astmy.
Doustne stosowanie olejku w dawce 5-6 kropli na miodzie lub cukrze 1-3 razy dziennie łagodzi ból brzucha i zaburzenia trawienne, wspomaga też leczenie infekcji górnych dróg oddechowych oraz nudności. W aptekach dostępne są również krople miętowe w postaci leku uzyskiwanego poprzez macerację liści mięty pieprzowej mieszaniną etanolu z wodą i z dodatkiem olejku miętowego, które stosuje się w zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego.
Mentol pochodzący z olejku miętowego w przemyśle stosuje się w produkcji gum do żucia, past do zębów, płynów do ust, kremów do masażu, soli i płynów do kąpieli oraz innych kosmetyków.
Przeciwwskazania do stosowania olejku miętowego
Zwykle olejek miętowy nie wykazuje silnych skutków ubocznych, jednak stosowany miejscowo u osób wrażliwych może powodować podrażnienie, a także reakcje alergiczne. Natomiast podawany doustnie wywoływać zgagę, nudności, wymioty i inne.
Przeciwwskazaniem do stosowana olejku miętowego są również schorzenia pęcherzyka żółciowego i przepuklina rozworu przełykowego. Mentolu nie powinno się podawać dzieciom i kobietom ciężarnym oraz karmiącym.
ZOBACZ: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o olejkach eterycznych