Olejek miętowy – zastosowanie i właściwości olejku z mięty. Olejek do inhalacji na katar i nie tylko!

Monika Góralska
Olejek miętowy pozyskiwany jest głównie z mięty pieprzowej, którą można hodować w przydomowych ogródkach lub na parapecie. Rozgniecione listki mięty wydzielają olejki eteryczne, głównie mentol i mogą służyć do inhalacji w przypadku bólu głowy lub w celu udrożnienia zatkanego nosa, a nawet jako środek uspokajający w stresowej sytuacji.
Olejek miętowy pozyskiwany jest głównie z mięty pieprzowej, którą można hodować w przydomowych ogródkach lub na parapecie. Rozgniecione listki mięty wydzielają olejki eteryczne, głównie mentol i mogą służyć do inhalacji w przypadku bólu głowy lub w celu udrożnienia zatkanego nosa, a nawet jako środek uspokajający w stresowej sytuacji. pixabay.com
Olejek miętowy pozyskiwany jest głównie z mięty pieprzowej. Dzięki wysokiej zawartości mentolu wykazuje działanie przeciwbólowe, rozkurczowe, przeciwświądowe i uspokajające. Olejek miętowy znany jest głównie z zastosowania przy problemach żołądkowych, jednak ma on dużo szersze zastosowanie nie tylko doustne, ale także zewnętrzne jako środek łagodzący oparzenia czy olejek do inhalacji, który udrożni zatkany nos i ukoi nerwy. Sprawdź, jak jeszcze możesz wykorzystać olejek miętowy i kto nie powinien go stosować.

Czym jest olejek miętowy i jak się go pozyskuje?

Istnieje 25 gatunków mięty oraz ich liczne odmiany jednak olejek miętowy pozyskiwany jest głównie z jednego jej rodzaju, a dokładnie z mięty pieprzowej (Mentha × piperita), zwanej również miętą lekarską. Ten rodzaj mięty stosuje się również w postaci suszu do przyrządzania naparów. Herbatka miętowa może być stosowana już u dzieci i wykazuje działanie rozkurczowe, łagodzi ból brzucha, usprawnia pracę jelit. Wykazuje również właściwości uspokajające.

Mięta zawiera olejek miętowy, kwas askorbinowy (witaminę C), karoten, rutynę, apigeninę, betainę, kwas oleanowy i ursulowy.

Olejek miętowy z mięty pieprzowej uzyskiwany jest z ziela lub samych liści przez destylację parą wodną. Olejek ma postać bezbarwnej lub żółtawej cieczy o orzeźwiającym zapachu i piekąco chłodzącym smaku. Największe stężenie olejku mięta ma przed kwitnieniem, ale już po pojawieniu się pączków i to właśnie wtedy zbiera się ziele w celu wydobycia olejku.

Czytaj także: Olejek pichtowy na zatoki, kaszel i gładką cerę. Wypróbuj go do inhalacji i picia. Sprawdź, co kryje olejek z jodły syberyjskiej

Głównym składnikiem olejku miętowego jest mentol (29-48 proc.), a poza tym olejek zawiera także walerian mentolu, tymol, limonen, flawonoidy (mentozyd, hesperydyna, eriodykcjol, apigenina, luteolina, rutyna), witaminę E, karotenoidy, azuleny, betainę, kwas rozmarynowy, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, garbniki, trójterpeny: kwas ursolowy, kwas oleanolowy oraz fitosterole.

Zobacz także:

Właściwości olejku miętowego

Olejek miętowy swoje lecznicze właściwości zawdzięcza głównie zawartości mentolu, który działa przeciwbólowo, dlatego wdychanie go lub wcieranie w skronie i czoło niweluje ból głowy. Łagodzi także bóle brzucha i bóle miesiączkowe, również ze względu na właściwości rozkurczowe. Wpływa nieznacznie żółciopędnie. Znosi objawy nudności, wymioty, łagodzi objawy choroby lokomocyjnej.

Zobacz także: Zamiast tabletki przeciwbólowej wdychaj olejek. Łagodzi ból i poprawia sen

Olejek miętowy warto stosować przy infekcjach górnych dróg oddechowych, ponieważ upłynnia wydzielinę śluzową, oczyszczając w ten sposób nos i zatoki w czasie kataru. Rozszerza też oskrzela i tchawicę ułatwiając oddychanie.

Czytaj także: Kichasz i leci ci z nosa? Wodnisty katar może być objawem alergii lub przeziębienia. Sprawdź, jak je od siebie odróżnić i jak leczyć

Olejek stosowany jest także jako dodatek do kosmetyków i maści na skórę jako środek przeciwświądowy, ściągający, znieczulający i lekko antyseptyczny. Sam olejek w czystej postaci może być stosowany zewnętrznie na stłuczenia oraz w przypadku swędzenia czy lekkiego oparzenia, aby złagodzić przykre objawy nawet u dzieci.

Zobacz także: Ta herbata większości osób pomaga na trawienie, ale niektórym może zaszkodzić

Olejek miętowy działa głównie:

  • przeciwbólowo i rozkurczowo – łagodzi bóle głowy, bóle menstruacyjne, skutki ukąszeń owadów,
  • antyseptycznie i regenerująco – przyspiesza gojenie się oparzeń i ran,
  • uspokajająco – przy bezsenności, nadpobudliwości czy nerwicach, stymuluje pracę układu nerwowego i krążenia.

Olejek miętowy można stosować wspomagająco w leczeniu następujących schorzeń:

  • napięciowe bóle głowy,
  • kolka, dolegliwości wątroby, niestrawność,
  • zespół jelita drażliwego (w postaci kapsułek dojelitowych),
  • astma, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, przeziębienie, katar, kaszel, grypa, angina,
  • stłuczenia, reumatyzm, rwa kulszowa,
  • trądzik.

Sprawdź również:

Zastosowanie olejku miętowego

Olejek miętowy stosuje się zewnętrznie do wcierania oraz w postaci maści i kremów, o działaniu przeciwbólowym i przeciwświądowym. Można go stosować również w formie aromaterapii wdychając bezpośrednio olejek z buteleczki lub zakroplonych kilku kropel np. na chusteczkę czy ubranie. Działa on wtedy również przeciwbólowo oraz uspokajająco. Stosuje się również inhalacje: kilka kropli dodaje się do gorącej wody i wdycha parę, najlepiej przykrywając głowę ręcznikiem. Inhalacje udrażniają nos i zatoki łagodząc objawy kataru i przeziębienia. Rozszerzają też oskrzela, więc łagodzą objawy astmy.

Doustne stosowanie olejku w dawce 5-6 kropli na miodzie lub cukrze 1-3 razy dziennie łagodzi ból brzucha i zaburzenia trawienne, wspomaga też leczenie infekcji górnych dróg oddechowych oraz nudności. W aptekach dostępne są również krople miętowe w postaci leku uzyskiwanego poprzez macerację liści mięty pieprzowej mieszaniną etanolu z wodą i z dodatkiem olejku miętowego, które stosuje się w zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego.

Mentol pochodzący z olejku miętowego w przemyśle stosuje się w produkcji gum do żucia, past do zębów, płynów do ust, kremów do masażu, soli i płynów do kąpieli oraz innych kosmetyków.

Naturalne olejki eteryczne poprawiają samopoczucie psychiczne i fizyczne, co zostało potwierdzone w badaniach. Jak stosować olejki aromatyczne na co dzień? To zależy od konkretnych potrzeb. Sprawdź, jakie działanie mają twoje ulubione zapachy. Zobacz kolejne slajdy.

Jaki olejek eteryczny do aromaterapii? Zobacz, na co działaj...

Przeciwwskazania do stosowania olejku miętowego

Zwykle olejek miętowy nie wykazuje silnych skutków ubocznych, jednak stosowany miejscowo u osób wrażliwych może powodować podrażnienie, a także reakcje alergiczne. Natomiast podawany doustnie wywoływać zgagę, nudności, wymioty i inne.

Przeciwwskazaniem do stosowana olejku miętowego są również schorzenia pęcherzyka żółciowego i przepuklina rozworu przełykowego. Mentolu nie powinno się podawać dzieciom i kobietom ciężarnym oraz karmiącym.

ZOBACZ: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o olejkach eterycznych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia