Czym jest migrena?
Migrena jest dolegliwością neurologiczną, której głównym objawem jest pulsujący, silny, napadowy ból głowy. Jednak w odróżnieniu od innych bólów migrenowy ból głowy nie jest związany z żadną chorobą czy dolegliwością, jest on chorobą samą w sobie. Występowanie migreny związane jest z predyspozycjami genetycznymi oraz wrażliwością na bodźce.
Migrena zwykle pojawia się w 4 fazach, chociaż nie zawsze każda z nich występuje:
- Faza zwiastunów – mogą w niej wystąpić takie objawy jak zmęczenie, rozdrażnienie, wrażliwość na zapachy, brak apetytu, zmienny nastrój charakteryzujący się przechodzeniem od stanu euforii do depresji, sztywność mięśni karku, zaparcia lub biegunki. Chory może nie zauważyć powiązania między tymi objawami, a migreną. Występują one zwykle na kilka dni (ok. 1-2) do kilku godzin przed bólem.
- Aura – migrena dzieli się na dwa typy: migrena z aurą i migrena bez aury, ponieważ aura nie zawsze musi występować. Powstaje na skutek skurczu naczyń krwionośnych. Najczęstsza jest aura wzrokowa, ale występują również czuciowa lub motoryczna. Aura wzrokowa to trwające od 5 do 60 minut zaburzenie widzenia, chory widzi wtedy mroczki przed oczami, migoczące lub ciemne plamy, błyski, doświadcza podwójnego widzenia, drgania lub falowania obrazu. Zaburzenia czucia to m.in. drżenie lub mrowienie ust lub kończyn. W rzadkich przypadkach aura może powodować także zaburzenia mowy, a nawet przytomności.
- Ból głowy – to główny wyznacznik migreny, który objawia się silnym, pulsującym bólem w okolicy czoła lub skroni, czasami potylicy. Uniemożliwia on normalne funkcjonowanie i nasila się nawet w czasie zwykłego chodzenia. Pojawiają się również mdłości, czasem też wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy, a także inne bodźce zwykle nie mające wpływu na występowanie jakichkolwiek dolegliwości. Ból jest długotrwały i utrzymuje się od 4 do 72 godzin.
- Faza pomigrenowa – gdy ból ustąpi osoba chora odczuwa silne zmęczenie, senność i rozbicie. Ta faza może trwać nawet całą dobę.
Jak rozpoznać migrenę?
Jeśli doświadczasz częstych bólów głowy, załóż dziennik i notuj wszystkie objawy i okoliczności pojawienia się bólu takie jak ilość snu, rodzaj posiłków, zmiany pogody. Migreny najczęściej doświadczają kobiety w czasie miesiączki, pomiędzy 2 a 3 dniem cyklu. Warto więc zwrócić uwagę na tę zbieżność. Poza tym mamy do czynienia z migreną, gdy:
- bóle głowy pojawiają się okresowo, trwają nie dłużej niż 3 dni i nie są związane z żadną chorobą, przeziębieniem, zaburzeniem czy urazem,
- występuje aura przed atakiem bólu,
- pojawiający się ból jest jednostronny, pulsujący, rozszerzający się i utrudnia normalne funkcjonowanie.
Ból utrzymujący się dłużej niż 72 godziny wymaga bezwzględne konsultacji z lekarzem.