Spis treści
Na co pomaga czarna rzepa? Poznaj jej lecznicze właściwości
Czarna rzepa (Raphanus sativus L. var. niger) to nieco zapomniane warzywo, które nie tylko dobrze smakuje, ale zawiera też wiele cennych dla zdrowia witamin i składników odżywczych. Rzepa o czarnej skórce i białym miąższu znana była już ok. 3 tys. lat p.n.e. Jej smak i lecznicze właściwości cenili Egipcjanie, a słynny grecki historyk Herodot w swoich "Dziejach" wspomniał o tym, że robotnicy budujący piramidy jedli rzepę ku pokrzepieniu i wzmocnieniu sił.
Czarna rzepa odkaża, działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, grzybobójczo i przeciwpasożytniczo. Zawiera witaminę C, B1, B2, PP oraz substancje mineralne taki jak potas, wapń, żelazo, siarka czy fosfor.
Czarna rzepa i nalewka na wzdęcia, reumatyzm i wypadanie włosów
Nalewka z czarnej rzepy pobudza krążenie krwi, a także działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Olejki eteryczne zawarte w czarnej rzepie pobudzają trawienie i wydzielanie żółci. Czarna rzodkiew wspomaga też odtruwanie organizmu, regenerację wątroby oraz ma właściwości rozkurczowe i wiatropędne. Zapobiega więc wzdęciom, niestrawności i zaparciom, ułatwia wypróżnianie.
Nalewka pobudza przepływ krwi, zwiększa ukrwienie skóry i działa przeciwłojotokowo. Dzięki czemu nie tylko wspomaga dotlenienie i odżywienie komórek organizmu od środka, ale też stosowana na skórę zmniejsza jej przetłuszczanie się, likwiduje zmiany zapalne, trądzik i łupież. Natomiast używana jako wcierka do skóry głowy odżywia i wzmacnia cebulki włosów, dzięki czemu zapobiega ich wypadaniu.
Nalewka z czarnej rzepy. Wypróbuj prosty przepis
Do przygotowania leczniczej nalewki z czarnej rzepy potrzebujesz tylko 2 składników połączonych ze sobą w proporcji 1:5 (1 część czarnej rzepy na 5 części alkoholu):
100 g tartej czarnej rzepy,
500 ml alkoholu o mocy 70 proc.
Jak zrobić nalewkę z czarnej rzepy?
Świeżą startą na tarce o grubych oczkach czarną rzepę przełóż do szklanego naczynia i zalej alkoholem.
Odstaw w ciemne i chłodne miejsce na ok. 2 tygodnie.
Po tym czasie zlej nalew do szklanej butelki.
Nalewkę zażywaj w dawce leczniczej 10 ml 2-3 razy dziennie rozcieńczoną w kieliszku wody.
– Spirytus z rzodkwi może służyć do wcierania we włosy przy wypadaniu, do wcierania w skórę, w obolałe miejsca (bóle mięśni, stawów, nerwobóle, stany zapalane, po kontuzjach) – informuje dr Henryk Różański.