Maść końska - skład i zastosowanie rozgrzewającej i chłodzącej maści końskiej

Paulina Dragan
Maść końska zawiera wyciągi z ziół i olejki eteryczne.
Maść końska zawiera wyciągi z ziół i olejki eteryczne. 123rf.com
Maść końska jest preparatem o szerokim spectrum zastosowania. Najczęściej wykorzystuje się ją w celu złagodzenia bólu mięśni i stawów. Wyróżnia się dwa podstawowe typy maści końskiej: rozgrzewającą i chłodzącą. Różnią się one od siebie przede wszystkim działaniem. W składzie tego typu preparatów można znaleźć wyciągi z ziół i innych naturalnych substancji.

Spis treści

Maść końska – właściwości i skład

Maść końska jest chętnie stosowana przez dużą grupę osób zmagających się z różnymi dolegliwościami. Wykazuje ona działanie rozluźniające, łagodzące bóle mięśni i stawów oraz rozgrzewające. Co ciekawe, przez niektóre osoby bywa ona również stosowana w zabiegach pielęgnacyjnych, które mają poprawiać kondycję włosów. Obecnie dostępne są dwa rodzaje maści końskiej: rozgrzewająca i ochładzająca, które różnią się od siebie swoim składem. Zawierają one jednak wyciągi z ziół i olejów eterycznych, które zostały skomponowane w taki sposób, aby ich zakres działania był bardzo szeroki.

Zobacz też: Co zawiera maść tygrysia? Pomoże na te problemy

Skład maści końskiej, może się nieco różnić w zależności od jej rodzaju i producenta. W większości z nich znajdziemy jednak takie wyciągi z ziół jak:

  • Wyciąg z kasztanowca, który działa przeciwzapalnie, poprawia przepływ krwi, przeciwdziała kurczom mięśni i obrzękom, a także może je skutecznie zmniejszać.
  • Wyciąg z jałowca, który działa rozgrzewająco, poprawia mikrokrążenie.
  • Wyciąg z arniki i rozmarynu, który działa wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, zmniejszają obrzęki, krwiaki i siniaki, mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.
  • Tymianek, który łagodzi bóle reumatyczne.
  • Mięta, która łagodzi bóle reumatyczne, ale ma dodatkowo działanie znieczulające i chłodzące.
  • Wyciąg z szyszek chmielu, który działa przeciwzapalnie.

W niektórych maściach tego typu wśród składników znajduje się również ekstrakt z papryczki chilli. Ma on silne działanie przeciwbólowe i oddziałuje na obwodowy układ nerwowy.

Spośród istotnych składników maści końskiej należy również wymienić olejki eteryczne, takie jak:

  • Mentol, który ma właściwości znieczulające i chłodzące, a także przeciwdziała obrzękom.
  • Kamfora, która usprawnia działanie układu krążenia, zmniejsza dolegliwości bólowe i wykazuje działanie obkurczające i przeciwzapalne.
  • Eukaliptus, który rozszerza naczynia krwionośne i łagodzi ból.

Maść końska - wskazania

Maść końska jest preparatem o szerokim spectrum działania. Bardzo często jest ona stosowana między innymi na:

  • Bóle mięśniowo-stawowe występujące w przebiegu grypy.
  • Bóle reumatyczne.
  • Bóle głowy (do smarowania skroni).
  • Artretyzm.
  • Obrzęki.
  • Krwiaki i siniaki.
  • Dolegliwości określane jako uczucie ciężkich i zmęczonych nóg.
  • Bóle mięśni pojawiające się po ćwiczeniach fizycznych.
  • Bóle kręgosłupa i karku.
  • Bóle w kościach spowodowane zmianami pogody.
  • Stres i zmęczenie (jako dodatek do kąpieli rozluźniającej).

Warto przeczytać także:

Maść końska - przeciwwskazania

Maść końska nie może być stosowana u osób, które są uczulone lub wykazują nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników konkretnego preparatu. Jeśli więc mamy wątpliwości, przed zastosowaniem maści należy wykonać test alergiczny, który polega na zaaplikowaniu maści na niewielkim fragmencie skóry. Brak reakcji skórnej po kilkunastu minutach oznacza, że możemy bezpiecznie korzystać z maści końskiej.

Maść końska nie powinna być również stosowana na podrażnionej lub uszkodzonej skórze czy też w okolicach błon śluzowych. Nie należy też nakładać jej na większe powierzchnie ciała. Najlepiej jest robić to punktowo, nanosząc na miejsca bolące cienką warstwę maści.

Stosowanie maści końskiej nie jest wskazane u dzieci, zwłaszcza poniżej 12. roku życia. Nie ma natomiast badań dotyczących korzystania z preparatu przez kobiety w ciąży. Dlatego przed jej zastosowaniem zaleca się skonsultowanie z lekarzem.

Maść końska na włosy

Dość nowym i wciąż kontrowersyjnym zastosowaniem maści końskiej jest wykorzystywanie jej do zabiegów pielęgnacyjnych na włosy. Używanie tego preparatu jako wcierki do włosów ma usprawnić krążenie skóry głowy i tym samym pobudzać cebulki włosowe do intensywniejszej pracy. Pożądanym efektem w przypadku takich zabiegów jest wzmocnienie cebulek włosów oraz przyśpieszenie ich wzrostu. Bezpieczeństwo ani skuteczność takich zabiegów nie są potwierdzone jednak żadnymi badaniami, o czym warto pamiętać zanim zdecydujemy się na tego typu eksperymenty.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia