Jak stosować olejki eteryczne? Zasady aromaterapii i masażu z olejkami, przeciwwskazania i zalecenia związane z bezpieczeństwem

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Olejki eteryczne mogą podrażnić skórę, jeśli przed aplikacją nie zostaną rozcieńczone.
Olejki eteryczne mogą podrażnić skórę, jeśli przed aplikacją nie zostaną rozcieńczone. Chelsea Shapouri/unsplash.com
Olejek eteryczny to nie tylko pachnący składnik kosmetyków i skuteczny środek przeciw drobnoustrojom. Aromatyczne olejki wpływają korzystnie na umysł, łagodzą ból i wspomagają walkę z infekcjami, jednak ze względu na silne działanie przy ich stosowaniu należy przestrzegać pewnych zasad. Sprawdź, jak używać olejków eterycznych w sposób skuteczny, a przy tym bezpieczny!

Spis treści

Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to produkty pochodzenia roślinnego. Tak nazywa się mieszankę lotnych związków aromatycznych pozyskiwaną przez dstylację z parą wodą konretnego surowca zielarskiego. W procesie tym powstaje ponadto woda kwiatowa, czyli hydrolat.

Jako skoncentrowane mieszanki związków czynnych olejki aromatycznemogą działać drażniąco. Niektórych rodzajów należy też unikać w przypadku oczekiwania na dziecko.

O jakich zasadach należy pamiętać, stosując olejki eteryczne?

  1. Nierozcieńczonych olejków eterycznych nie należy nakładać bezpośrednio na skórę nawet przy braku alergii.
  2. Nie należy mieszać ze sobą więcej niż 5 rodzajów olejków aromatycznych.
  3. Do kąpieli z olejkami eterycznymi nie należy dodawać pieniących się kosmetyków.
  4. Doustne przyjmowanie naturalnych olejków aromatycznych wymaga konsultacji z lekarzem.
  5. Kobiety w ciąży i dzieci nie tylko nie powinny spożywać olejków, ale często też stosować ich na skórę, do aromaterapii natomiast najlepiej wykorzystać naturalne zioła.

Które olejki aromatyczne są niewskazane w ciąży?

Olejki eteryczne mają silne działanie. Niektóre zawarte w nich związki mogą działać szkodliwie na płód, przyczyniając się do powstawania wad wrodzonych. [/cyt]

Z tego powodu zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży nie należy używać olejków eterycznych takich jak:

  • oregano,
  • szałwiowy,
  • anyżowy,
  • żywotnikowy (tujowy),
  • piołunowy,
  • wrotyczowy,
  • estragonowy,
  • brzozowy,
  • pietruszkowy,
  • marchewkowy z liści i nasion.

Czytaj też: Olejek oregano to superbroń na zarazki, ale trzeba stosować go ostrożnie

Przed rozpoczęciem stosowania konkretnego olejku lub ich mieszanki należy wykonać test wykluczający nadwrażliwość. W tym celu trzeba rozpuścić kroplę olejku w łyżce oleju jadalnego i posmarować tym roztworem miejsce za uchem lub na mostku, po czym odczekać 12 godzin. Brak swędzenia czy zaczerwienienia świadczy o tym, że jest tolerowany przez skórę. Ostrożność w stosowaniu olejków eterycznych należy zachować również w przypadku alergii oddechowych, m.in. astmy.

Czytaj też:

Jak używać olejku eterycznego?

Olejki eteryczne stosuje się w formie inhalacji z parą wodną – w ramach zabiegu zwanego parówką przy zapaleniu zatok czy katarze, lub przez dodanie ich do dyfuzora albo nawilżacza powietrza. Urządzenia elektryczne są przy tym rozwiązaniem najbardziej polecanym. Nie są nim natomiast kominki na podgrzewacz, w których płomień świeczki powoduje szybkie przypalanie się olejku.

Czytaj także: Olejek pichtowy na zatoki, kaszel i gładką cerę. Wypróbuj go do inhalacji i picia. Sprawdź, co kryje olejek z jodły syberyjskiej

Olejek można aplikować na pościel, jak również na skórę (ale po rozcieńczeniu) – jego składniki są wchłaniane przez naskórek, a jednocześnie wdychane.

Po odpowiednim rozcieńczeniu w oleju bazowym, np. migdałowym, olejki eteryczne warto stosować do masażu, np. pleców, klatki piersiowej czy szyi w przypadku infekcji oddechowych, by zmniejszyć towarzyszące im dolegliwości. Stosowane do smarowania szyi czy pleców pomogą złagodzić bóle mięśni i stawów.

Zobacz: Kąpiel odchudzająca w domu. Zobacz, w jakiej wodzie się kąpać, aby schudnąć, pozbyć się obrzęków i cellulitu

Oprócz działania aromaterapeutycznego mają wtedy też działanie relaksujące mięśnie, przeciwzapalne i rozgrzewające bądź chodzące, a przy tym pielęgnujące skórę. Do takich celów polecane są jednak tylko olejki przeznaczone do kontaktu ze skórą, co jest zaznaczone na opakowaniu. Dla najlepszych efektów takie dobrej jakości olejki warto też wybierać do samej aromaterapii.

Polecamy także:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia