Co oznacza MCV?
MCV (ang. mean corpuscular volume) to skrót stosowany w badaniach laboratoryjnych krwi, który charakteryzuje średnią objętość erytrocytów, czyli krwinek czerwonych. Na ich wielkość wpływ ma m.in. zawartość wody oraz hemoglobiny, czyli barwnika krwi, który odpowiada za transport tlenu po organizmie. Parametr MCV służy do rozpoznawania niedokrwistości, a rzadziej do oceny zaburzeń funkcjonowania gospodarki wodno-elektrolitowej.
Właściwe MCV ma kluczowe znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Prawidłowa wartość MCV dla osób dorosłych mieści się w zakresie od 82 do 92 fL, natomiast w przypadku osób dzieci i młodzieży od 78 do 95 fL. Dobry wyniku tego parametru świadczy o właściwej ilości hemoglobiny zawartej w czerwonych krwinkach, która odpowiada za przenoszenie tlenu do komórek. Zaburzenia właściwej objętości erytrocytów świadczą o różnych rodzajach niedokrwistości, czyli anemii. Należy podkreślić, że wynik MCV nie jest oceniany samodzielnie, a w odniesieniu do hematokrytu (HCT), czyli stosunku ilości między krwinkami a osoczem krwi.
Przyczytaj więcej na temat:
O czym świadczy MCV poniżej normy?
MCV poniżej normy może świadczyć o występowaniu pewnych dolegliwości. Obniżona wartość MCVmoże oznaczać m.in. niedokrwistość mikrocytarną, czyli anemię spowodowaną niedostateczną podażą żelaza wraz z dietą. To optymistyczna diagnoza dla pacjenta, ponieważ leczenie polega na stosowaniu suplementów z żelazem przepisanych przez lekarza, a także zmianie dotychczasowej diety.