Spis treści
Przyczyny wzrostu zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu
W ostatnich latach w Europie, w tym także w Polsce, obserwuje się gwałtowny wzrost zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), chorobę ośrodkowego układu nerwowego wywoływaną przez wirusy z rodziny Flavivirida. Eksperci zwracają uwagę, że jednym z głównych powodów tego zjawiska są zmiany klimatyczne i środowiskowe.
Łagodniejsze zimy i cieplejsze miesiące sprawiają, że kleszczy jest więcej i są one aktywne przez dłuższy czas w roku. Wirus kleszczowego zapalenia mózgu znajduje się w organizmach niektórych kleszczy, szczególnie w ich ślinie. Na zainfekowane pajęczaki możemy natknąć się w lasach, łąkach, parkach czy dzikich zaroślach.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało najnowsze mapy nt. zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało właśnie mapy, które wskazują, w których częściach Europy odnotowuje się najwięcej przypadków tej groźnej choroby. Z danych zebranych w latach 2019-2023 wynika, że najwyższa liczba zachorowań występuje w Europie Środkowej, Wschodniej i Północnej.
Najwięcej zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) odnotowano w latach 2019-2023 w takich krajach europejskich jak:
Czechy,
Litwa,
Estonia.
Wskaźnik zapadalności na chorobę odkleszczową w Finlandii, Norwegii, Czechach i Słowenii mieścił się w przedziale 5–15 przypadków na każde 100 tysięcy mieszkańców.
Kleszczowe zapalenie mózgu w 2023 roku: Gdzie odnotowano najwięcej przypadków?

Z analizy danych za 2023 rok wynika, że najwyższą liczbę przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) odnotowano w północno-wschodniej Polsce, na Litwie, w Estonii oraz w południowej Szwecji.
W tych regionach często rejestrowano więcej niż 15 przypadków choroby na 100 tysięcymieszkańców. Z kolei w Finlandii, Norwegii, Czechach i Słowenii liczba przypadków wynosiła od 5 do 15 na 100 tysięcy mieszkańców.
Wzrost przypadków KZM w Polsce. Jak zapobiec kleszczowemu zapaleniu mózgu?
W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM). W 2022 roku odnotowano 445 przypadków, w 2023 roku było ich już 659, a w 2024 roku liczba ta wzrosła do 793. Tak dynamiczny wzrost wskazuje na rosnące ryzyko zakażenia, szczególnie w kontekście wydłużającego się sezonu aktywności kleszczy i zmieniającego się klimatu.
Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie przeciwko tej chorobie. Może ono być stosowane zarówno u dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia, jak i u dorosłych. Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu podawana jest w trzech dawkach, zgodnie z tradycyjnym lub przyspieszonym schematem. Skuteczność tej szczepionki w zapobieganiu zakażeniu wirusem KZM szacuje się na 99 proc.
Źródło: ECDC