Masz niski poziom witaminy D? Może to sprzyjać osłabieniu pamięci i przyspieszyć rozwój demencji. Tak niedobór witaminy D wpływa na organizm

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Aby pokryć 100 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę D wystarczy 15 minut dziennie w godzinach 10-15 wystawić ramiona i nogi na działanie promieni słonecznych. Niestety jesienią i zimą jest to niemożliwe, dlatego warto w tym okresie uzupełniać niedobory witaminy D odpowiednią suplementacją.
Aby pokryć 100 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę D wystarczy 15 minut dziennie w godzinach 10-15 wystawić ramiona i nogi na działanie promieni słonecznych. Niestety jesienią i zimą jest to niemożliwe, dlatego warto w tym okresie uzupełniać niedobory witaminy D odpowiednią suplementacją. guvo59/pixabay
Niedobór witaminy D jest niestety bardzo powszechny w Polsce. Szacuje się, że ponad 90 proc. mieszkańców naszego kraju ma zbyt niskie stężenie tej witaminy w organizmie, z czego 60 proc. może mieć nawet poważny deficyt. Jak niedobór cholekalcyferolu wpływa na stan zdrowia? Naukowcy z Arabii Saudyjskiej przeanalizowali dostępne wyniki wielu badań i zaobserwowali związek między niskim poziomem witaminy D a występowaniem demencji i choroby Alzheimera. Sprawdź, jak niskie stężenie witaminy D w organizmie wpływa na funkcjonowanie mózgu.

Spis treści

Czym jest spowodowany niedobór witaminy D?

Witamina D (cholekalcyferol) to bardzo ważny związek o właściwościach przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych oraz neuroprotekcyjnych, czyli chroniących komórki nerwowe przed uszkodzeniem. Szacuje się, że ponad 90 proc. mieszkańców naszego kraju ma zbyt małe stężenie witaminy D w organizmie, z czego ok. 60 proc. może mieć ciężki niedobór.

Przeczytaj: Jak sprawdzić niedobór witaminy D3? Zobacz normy badania i dowiedz się, jak szybko podnieść jej poziom w organizmie

Czym jest to spowodowane? Niedobór cholekalcyferolu we krwi spowodowany jest tym, że przez większość miesięcy w roku cierpimy na niedobór światła słonecznego. Pod wpływem promieni UVB w skórze dochodzi do produkcji witaminy D3.

Aby pokryć 100 proc. dziennego zapotrzebowania organizmu na cholekalcyferol należałoby wystawić ramiona oraz nogi na działanie promieni słonecznych przynajmniej 15 minut dziennie w godzinach 10-15.

Czy niedobór witaminy D może zwiększyć ryzyko rozwoju demencji?

Z badania opublikowanego na łamach czasopisma Journal of Aging Research wynika, że nieprawidłowy poziom witaminy D3 we krwi może zwiększać ryzyko rozwoju demencji, a także zaburzać funkcje poznawcze, czyli:

  • natychmiastowe zapamiętywanie słów,
  • opóźnione zapamiętywanie słów,
  • szybkość przetwarzania informacji,
  • koncentrację,
  • pamięć krótkotrwałą.

Naukowcy z Arabii Saudyjskiej przeanalizowali dostępne już wyniki badań i zauważyli w nich związek pomiędzy niskim poziomem witaminy D, a zwiększoną częstością występowania demencji.

Według uczonych wyniki badań przeprowadzonych na zwierzętach potwierdzają, że witamina D pełni ważną funkcję w ośrodkowym układzie nerwowym, a jej niedobór znacząco pogarsza jego pracę.

Czytaj także: Ile witaminy D brać na wiosnę? Najnowsze wytyczne polskich ekspertów. Takie dawki zapobiegną niedoborom witaminy D u dzieci i dorosłych

Dziesięciotygodniowe badanie oceniające wpływ diety z niedoborem witaminy D na zachowanie zwierząt wykazało znaczące zaburzenia w zachowaniu oraz funkcjonowaniu ich mózgu. Zwierzęta myliły drogę, a czas dotarcia do celu znacznie się wydłużał – podsumowują badacze z Arabii Saudyjskiej.

Co więcej, naukowcy na podstawie zbioru informacji z przeprowadzonych wcześniej badań, zaobserwowali istotną zależność, dotyczącą niskiego poziomu witaminy D u ludzi a szeregiem zaburzeń, takich jak upośledzona szybkość przetwarzania informacji i zmiany osobowości.

Natomiast podczas analizy jednego z badań uczeni zaobserwowali, że podawanie doustnej suplementacji witaminą D osobom po 80. roku życia może znacząco poprawiać ich pamięć oraz funkcje poznawcze.

Wstępne badanie, które obejmowało 80-latków z kliniki pamięci, wykazało, że ci, którzy otrzymywali doustną suplementację witaminą D3 w ilości 800 jednostek międzynarodowych dziennie lub 100 000 jednostek międzynarodowych miesięcznie doświadczyli poprawy funkcji poznawczych, w porównaniu z grupą kontrolną – oznajmiają autorzy analizy.

Zobacz także: Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 25 proc. Nie dopuść do tego i dbaj o jej właściwy poziom na co dzień

Uczeni podkreślają również, że według analizowanych badań bardzo niski poziom witaminy D był obserwowany u większosći chorych na Alzheimera. To sugeruje, że niedobory cholekalcyferolu mogą wpływać na zaburzenia funkcjonowania mózgu i zwiększyć ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

Jednocześnie naukowcy podkreślają, że istnieje konieczność przeprowadzenia dalszych badań, aby ocenić korzyści suplementacji witaminy D3 w zapobieganiu rozwoju tych schorzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia