Spis treści
Jak zdrowe są jajka? Mają wiele właściwości korzystnych dla zdrowia
Jajka są źródłem białka i cholesterolu, a także niemal wszystkich witamin i minerałów, jakich nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. W ich składzie znajdziemy więc spore ilości witamin z grupy B (B12, B2, B5), witaminy A, D, E, K, selenu, fosforu, wapnia i cynku. Dodatkowo występują w nich również niewielkie ilości składników mineralnych takich jak wapń, żelazo, potas, cynk, mangan.
Kto nie może jeść jajek? Te osoby powinny ich unikać
Jajka są dość kaloryczne – 1 średnie jajko (ok. 58 g) zawiera od 67 do 93 kcal. Zawierają też spore ilości tłuszczu, jednak większość z nich to tzw. zdrowe tłuszcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak informuje Anna Rokicka-Żuk w artykule Jakie wartości odżywcze ma jajko? na Stronie Zdrowia:
Choć żółtko zawiera sporo tłuszczu, bo ponad 26 proc., występuje on w postaci emulsji. W tej postaci jest rozbity na bardzo drobne kropelki, a dzięki temu łatwy do strawienia nawet przez dzieci. Tłuszcz żółtka (a zarazem całego jaja, bo w białku praktycznie go nie ma) zawiera 2 razy więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych w stosunku do tych nasyconych, przeważa jednonienasycony kwas oleinowy (to ten sam kwas tłuszczowy, który stanowi większość oliwy, oleju z awokado czy rzepakowego).
Jajka na miękko, na twardo czy jajecznica? Które jajka są najzdrowsze?
Jajka na miękko, na twardo, jajecznica, omlet, naleśniki, pieczywo, ciasta, desery, majonez, kotlety - można tak wymieniać niemal w nieskończoność. Jajka to cenny składnik codziennej diety. Używamy ich do przygotowania wielu potraw. Jednak najzdrowsze są jajka gotowane na miękko, ponieważ zachowują najwięcej wartości odżywczych.
Zobacz też: Katar, kaszel i duszności od pisanek? Ekspert podkreśla: jajka lepiej malować naturalnymi barwnikami
Jajka są bardzo odżywcze, a regularne ich spożywanie przyspiesza metabolizm, zmniejsza apetyt, wspomaga odchudzanie i pomaga utrzymać prawidłową wagę, obniża poziom glukozy i cholesterolu we krwi oraz zmniejsza stan zapalny w organizmie.
Ile czasu powinno się gotować jajka?
- jajka na miękko należy gotować 4-6 minut (zależy czy żółtko ma być bardziej płynne, czy lekko ścięte),
- jajka na twardo gotuj ok. 8 minut.
Nie gotuj jednak jajek dłużej niż 10 minut, bo po tym czasie zmienia się struktura żółtka i staje się ono sinoniebieskie lub szare. Po ugotowaniu od razu wyjmij jajka z wrzątku do naczynia z zimną wodą. Schłodzenie ich zatrzyma proces wrzenia i ułatwi obieranie ze skorupki.
Tym osobom jajka mogą zaszkodzić. Kto nie może ich jeść lub powinien je ograniczyć?