Spis treści
Jedzenie jajek może uchronić przed chorobami serca
Jajka jadamy na wiele różnych sposobów: jajka na miękko, na twardo, po benedyktyńsku czy jajka faszerowane to tylko niektóre z nich. Poza taką formą jajka dodajemy także do wielu innych potraw takich jak chociażby pieczywo, ciasta czy kotlety.
Czytaj też: Kto nie może jeść jajek? Tym osobom nawet najzdrowsze jajka mogą zaszkodzić
Jajka są źródłem wielu substancji odżywczych, a przede wszystkim białka i cholesterolu oraz witaminy A, D i z grupy B oraz żelaza i selenu. Są także dość kaloryczne, 1 jajko średniej wielkości (ok. 58 g) zawiera 67-93 kcal. Mimo sporej zawartości cholesterolu i kalorii, a także nasyconych kwasów tłuszczowych jajka jednak nie są szkodliwe dla układu krążenia, jak do niedawna sądzono. Okazuje się natomiast, że mogą one nawet chronić serce przed chorobami.
Naukowcy z Grecji postanowili sprawdzić związek pomiędzy spożyciem jajek a ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia i innych pośrednich chorób kardiometabolicznych takich jak cukrzyca typu 2, hipercholesterolemia czy nadciśnienie.
W badaniu wzięło udział 3042 uczestników w średnim wieku 45-46 lat. Uczestnicy badania wypełniali kwestionariusze, w których deklarowali miesięczne spożycie jaj samych lub stosowanie ich w przepisach do przyrządzania potraw. Naukowcy uwzględnili pochodzenie, styl życia, a także profil metaboliczny pod względem obwodu talii, nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii uczestników. Przeprowadzono u nich również badania krwi. Badanie trwało 10 lat, a naukowcy przeanalizowali spożycie jaj i wyliczyli ile jajek tygodniowo najlepiej jeść, aby zachować zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Ile jajek jeść, aby mieć zdrowe serce?
Badanie wykazało, że spożywanie od 1 do 3 jaj tygodniowo wiąże się z 60 proc. niższym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Autorzy doszli do wniosku, że spożycie jaj może odgrywać rolę ochronną przed chorobami sercowo-naczyniowymi, gdy jest włączone do zdrowej diety z niskim spożyciem nasyconych kwasów tłuszczowych.
Sprawdź także: Starzenia nie unikniesz. Chcesz mieć zdrowy mózg i super pamięć mimo upływu lat? Jedz jajka
Dzięki temu, że jajka są sycące, ludzie nie spożywają przetworzonych i rafinowanych pokarmów, które mogą prowadzić do wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – powiedziała Michelle Routhenstein, dietetyk kardiologiczny i dietetyk kardiologii prewencyjnej, niezaangażowana w badanie.
Zobacz też: Katar, kaszel i duszności od pisanek? Ekspert podkreśla: jajka lepiej malować naturalnymi barwnikami
Badanie wykazało również, że jajka nie podwyższają poziom cholesterolu całkowitego we krwi. Jednak zdrowie opiera się nie na pojedynczych produktach, ale na całej diecie i należałoby w dalszych badaniach uwzględnić również inne pokarmy przyjmowane przez uczestników, aby prawidłowo ocenić ich wpływ na serce. Należy bowiem zaznaczyć, że uczestnicy pochodzili z rejonów Aten w Grecji i na co dzień stosowali dietę śródziemnomorską, uważaną za jedną z najzdrowszych diet oraz bardzo dobrą dla zdrowia serca. Jak wskazuje dietetyczka, nie każdy powinien też jeść jajka:
Wysoka zawartość cholesterolu i choliny w jajkach może stanowić problem dla niektórych osób zagrożonych chorobami serca. Tak więc, podczas gdy jajka mogą być włączone do zdrowej diety, ich ilość powinna być stosunkowo ograniczona. Cała dieta powinna być oceniona pod kątem optymalnego zmniejszenia ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego – powiedziała Routhenstein.