Spis treści
Skutki uboczne jedzenie kaki. Kiedy go unikać?
Kaki to owoc, który obok kiwi czy mandarynek, zaczyna coraz częściej trafiać na nasze talerze. Mimo niewątpliwych plusów dla zdrowia, jakie płyną z jego jedzenia, przy niektórych schorzeniach nie powinien być on spożywany.
Indeks glikemiczny kaki to 50, w związku z tym persymona może być spożywana w umiarkowanych ilościach przez osoby cierpiące na cukrzycę. Kaloryczność owocu też uważana jest za średnią – 100 g kaki dostarcza 70 kcal, co jest istotną informacją dla osób będących na diecie redukcyjnej.
Zajrzyj do naszej galerii i sprawdź, kto i kiedy nie powinien jeść kaki
Alergia na kaki. Jakie daje objawy?
Jednym z powodów, które powinny skłonić do wykluczenia szaron z diety jest uczulenie na ten owoc. Na szczęście, jak podaje Allergyre Sources, persymona nie jest często łączona z alergią pokarmową.
Głównymi alergenami w persymonie są białka profiliny, które są panalergenami odpowiedzialnymi za cięższe reakcje alergiczne w pozornie niespokrewnionym pokarmie i odpowiadają za alergie krzyżowe. Zawierają one również białka podobne do tych występujących w pyłku brzozy i mogą powodować objawy alergii jamy ustnej.
Niedawne badanie z 2023 roku zasugerowało, że kaki zawiera także białka chitynazy, co łączyłoby je z alergią na lateks i białkami taumatyny. Oznacza to, że jedzenie kaki, może powodować reakcje alergiczne u osób na nie nieuczulonych, ale cierpiących na alergię na inne pokarmy lub pyłki o podobnej budowie białek.
Wśród udokumentowanych objawów alergii na kaki wymieniane są:
- pokrzywka i astma,
- ból brzucha,
- biegunka,
- nudności i wymioty,
- zapaleniem błony śluzowej nosa i spojówek,
- świąd i obrzęk prącia,
- reakcja anafilaktyczna.
Źródła:
- Persimmon allergy Allergy Resources
- Allergy information for: Persimmon The University of Manchester
- Health benefits and side effects of persimmon fruit Epainassist
- Persimon (kaki fruit, sharon) Allergy&Autoimmune disease