Spis treści
Co to jest kiosk profilaktyczny NFZ?
Kioski profilaktyczne NFZ to samoobsługowe punkty, gdzie w kilka minut możesz wykonać podstawowe pomiary medyczne w komfortowych i bezpiecznych warunkach, zachowując prywatność i anonimowość. Kioski profilaktyczne NFZ znajdują się w każdym z 16 oddziałów wojewódzkich NFZ i są dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami (w tym szerokie wejście, podjazd dla wózków inwalidzkich, tablet z odpowiednim kontrastem, bezszeryfową czcionką, bez migających elementów, cieni czy podkreśleń, funkcja prowadzenia głosowego).
Kioski profilaktyczne NFZ to miejsca, w których sprawdzisz podstawowe pomiary zdrowotne:
wzrost,
masę ciała,
ile masz wody, mięśni i tłuszczu w organizmie,
ciśnienie tętnicze krwi,
wskaźnik BMI, czyli indeks masy ciała,
poziom saturacji krwi,
temperaturę ciała,
siłę uścisku dłoni.
Podstawowe pomiary zdrowotne warto wykonywać raz w miesiącu. Dzięki temu możesz poznać ważne informacje o swoim zdrowiu. Wyniki z kiosku profilaktycznego dostajesz od ręki – są tam drukowane. Oprócz tego doradca NFZ wskaże ci normy do wyników i może zalecić dalsze kroki. Gdyby wyniki okazały się niepokojące, zasugeruje ci konsultację z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Ile powinna trwać wizyta u lekarza rodzinnego? Zobacz, co warto wiedzieć
Lekarz rodzinny to lekarz pierwszego kontaktu, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów w każdym wieku, najczęściej w w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). To do niego zgłaszamy...
Co sprawdzisz w kiosku profilaktycznym NFZ?
W kiosku profilaktycznym NFZ sprawdzisz podstawowe pomiary medyczne, które są ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Mogą one wykazać ryzyko poważnych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość już na wczesnym etapie.
Analiza składu ciała to pomiar wskaźników tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pozwala także zdiagnozować wiele poważnych chorób (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość).
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi pomaga w wykryciu nadciśnienia tętniczego. Pamiętaj, że nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do groźnych chorób, w tym zawału serca, udaru mózgu, niewydolności serca, arytmii czy chorób nerek.
Indeks masy ciała (BMI) jest obliczany na podstawie wzrostu i wagi. Pomaga ocenić ryzyko chorób związanych z nadwagą i otyłością, takich jak miażdżyca czy cukrzyca. Większe ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych wiąże się z wyższym wskaźnikiem BMI. Co ważne, BMI nie ma zastosowania w przypadku sportowców oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jak podaje NFZ, w tych przypadkach wynik może być nieadekwatny.
Pomiar saturacji krwi pomaga monitorować poziom dotlenienia organizmu.
Pomiar siły uścisku dłoni określa twoją siłę mięśniową. Może też wskazać osłabienie mięśni, co wpływa na ogólną sprawność fizyczną.
Już nie BMI. Jakie wskaźniki lepiej określą twój stan zdrowia?
Wskaźnik BMI to jedno z najpopularniejszych narzędzi oceny stanu zdrowia. Jednak czy na pewno powie nam prawdę o naszym zdrowiu? Choć BMI wciąż jest chętnie używane przez lekarzy czy trenerów osobisty...
Jak skorzystać z kiosku profilaktycznego? Zapisy, godziny otwarcia i doradca
Z kiosku profilaktycznego NFZ oraz pomocy doradcy do spraw profilaktyki i promocji zdrowia możesz skorzystać w każdym z 16 oddziałów wojewódzkich NFZ:
w poniedziałki od godz. 8:30 do 12:30 oraz od 13:00 do 17:30;
od wtorku do piątku od godz. 8:30 do 12:30 oraz od 13:00 do 15:30.
Do kiosku możesz dostać się na trzy sposoby:
odwiedzając salę obsługi klientów w oddziale wojewódzkim NFZ,
zapisując się przez strony internetowe oddziałów wojewódzkich NFZ,
kontaktując się z infolinią NFZ pod bezpłatnym i całodobowym numerem: 800 190 590.
Choć pomiary w kiosku profilaktycznym NFZ możesz wykonać bez wcześniejszego zapisu, to pierwszeństwo mają osoby, które wcześniej zarezerwowały wizytę.
Po wykonaniu pomiarów w kiosku profilaktycznym możesz skonsultować się z doradcą NFZ, który wyjaśni ci, jak dbać o swoje zdrowie i podpowie m.in. jak założyć Profil Zaufany, jak używać kalendarza badań na stronie Akademii NFZ czy zaprezentuje diety dostępne za darmo na stronie NFZ.
– Omawiamy wyniki każdej osoby, która się do nas zgłosi. Często rozmawiam o nawykach żywieniowych. W trakcie rozmowy pytam też o sposób żywienia i zachęcam do zajrzenia na portal diety.nfz.gov.pl, gdzie można się bezpłatnie zarejestrować i dobrać dla siebie indywidualną dietę – mówi Aneta Kądziołka, dietetyczka i doradczyni od profilaktyki w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim NFZ.
Oto najzdrowsze menu na świecie. Co dokładnie jeść na diecie śródziemnomorskiej?
Najzdrowszym menu świata od lat jest dieta śródziemnomorska. Poleca się ją nie tylko osobom zdrowym, bo również pacjentom z przewlekłymi chorobami. Zamiast restrykcyjnej diety to jednak menu pełne sma...
Jak się przygotować do badań w kiosku profilaktycznym NFZ?
Do badań w kiosku profilaktycznym warto się przygotować. Zastosuj się do przydatnych wskazówek:
Przyjdź 10-15 minut wcześniej przed badaniem i odpocznij przed pomiarem.
Zrezygnuj z kawy, herbaty, alkoholu, napojów energetycznych 30 minut przed badaniem.
Nie pal papierosów, nie zażywaj leków pobudzających lub innych substancji zwiększających aktywność serca oraz ciśnienia krwi w krwiobiegu.
Minimum przez 3 godziny wcześniej nie jedz dużych posiłków, nie pij dużej ilości płynów i nie ćwicz intensywnie minimum przez 3 godziny przed badaniem.
Pamiętaj też o opróżnieniu pęcherza przed badaniem, a także myciu dłoni i dezynfekcji dłoni i stóp podczas badania. Nie zakładaj biżuterii i metalowych ozdób w okolicach stóp.
NFZ zwiększa finansowanie kluczowego badania. Dobre wieści dla polskich par
Jak podaje WHO w 2023 r. mniej więcej 1 na 6 osób na całym świecie zmagała się z niepłodnością. Szacuje się, że w Polsce problem dotyka nawet 1,5 miliona par, którym potrzebna jest pilna diagnostyka. ...
Kto nie powinien korzystać z kiosku profilaktycznego? Poznaj przeciwwskazania
Choć kiosk profilaktyczny NFZ może być pomocny w monitorowaniu stanu zdrowia, to nie każdy powinien z niego korzystać.
Nie korzystaj z kiosku profilaktycznego, jeśli:
masz mniej niż 18 lat,
masz rozrusznik serca, elektroniczne urządzenia wspomagające życie (np. sztuczne serce, sztuczne płuco),
masz przenośne urządzenia diagnostyczne (np. elektrokardiograf, holter),
jesteś w ciąży lub karmisz piersią,
odczuwasz duszności, zawroty głowy lub ataki paniki w małych, zamkniętych przestrzeniach,
odczuwasz drgawki podczas długiego patrzenia w ekran komputera,
masz powyżej 99 lat,
obecnie intensywnie budujesz swoją masę mięśniową,
jesteś osobą dializowaną,
chorujesz na osteoporozę w zaawansowanym stadium,
Pamiętaj, że używanie kiosków profilaktycznych mimo przeciwwskazań może doprowadzić do ich nieprawidłowego działania, uszkodzenia, a także może stwarzać ryzyko dla zdrowia lub życia.
Te 4 rzeczy łączą ludzi dożywających setki. Na liście nie ma siłowni
Długie i zdrowe życie to marzenie wielu z nas. Sposobów na długowieczność szukano od wieków. Powstawały eliksiry i inne specyfiki, które miały to zapewnić. Współcześnie istnieją niebieskie strefy – mi...
Źródła:
Kioski profilaktyczne NFZ – Twoje zdrowie pod kontrolą Narodowy Fundusz Zdrowia
Kioski profilaktyczne w oddziałach wojewódzkich NFZ Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia