Spis treści
Czy owoc kaki jest zdrowy? Poznaj jego właściwości
Kaki, inaczej persymona, szaron, chińska śliwka lub hurma wschodnia to owoc jadalny owoc wielu gatunków roślin z rodzaju Diospyros, jednak najczęściej pochodzi on z drzewa o nazwie hurma wschodnia (Diospyros kaki). Drzewo to osiąga wysokość od 4,5 do 18 metrów i pochodzi z Chin, północno-wschodnich Indii i północnych Indochin.
Owoce persymony dojrzewają późną jesienią, sezon na nie trwa od października aż do końca grudnia. Ich kształt i wielkość przypomina pomidory, mają cienką, gładką i błyszczącą skórkę w kolorze od jasno do ciemnopomarańczowego. Miąższ jest tego samego koloru i jest bardzo słodki, gdy owoc jest w pełni dojrzały.
Owoc kaki jest łatwo dostępny w wielu sklepach. Zobacz w galerii, dlaczego warto go jeść!
Surowy owoc kaki jest bogatym źródłem witaminy C (100 g pokrywa 80 proc. dziennego zapotrzebowania), zwiera także spore ilości beta-karotenu (prowitaminy A) oraz manganu. W owocu znajdziemy także duże ilości cukrów głównie fruktozy i glukozy oraz katechiny, kwas betulinowy i likopen (ten sam, który znajduje się w pomidorach). Owoce persymony są dość kaloryczne, 100 g jest ok. 70 kcal. Jeden owoc o wadze 250 g dostarcza więc prawie 200 kcal.
Zobacz też: Ten rogaty melon to kiwano. Zobacz, dlaczego i jak warto go jeść
Jak jeść owoc kaki?
Persymona najlepiej smakuje na surowo, posiada wtedy również najwięcej wartości odżywczych. Dojrzały owoc powinien być miękki, będzie wtedy słodszy oraz mieć gładką skórkę bez przebarwień. Niedojrzały owoc kaki będzie twardy i mniej smaczny. Można go wtedy zostawić w temperaturze pokojowej, aby dojrzał. Ten proces można przyspieszyć kładąc go w pobliżu owoców wydzielających duże ilości etylenu, takich jak jabłka, gruszki czy banany.
Skórka persymony jest jadalna jednak nie zaleca się jej spożywać, ponieważ owoce egzotyczne są zabezpieczane przed psuciem w czasie transportu za pomocą wielu substancji chemicznych. Owoc należy więc obrać jak jabłko i przekroić na ćwiartki. Można go też przekroić lub przełamać na pół (łatwo to zrobić, gdy jest dojrzały i miękki) i wyjadać miąższ łyżeczką.
Kaki warto także pokroić w plasterki prostopadle do suchego kielicha na jego szczycie, który najpierw należy usunąć. W środku każdego plasterka będzie widoczna gwiazdka, dzięki czemu owoc będzie wyglądał egzotycznie i może posłużyć jako ozdoba np. deseru czy sałatki. Z persymony można także przygotować pyszne dżemy, sorbety czy musy.
Co ciekawe, suche liście persymony w Chinach i Japonii wykorzystuje się jako smaczną lekko kwaskową i słodką ziołową herbatkę.
Kto nie może jeść kaki? Przeciwwskazania
Należy jednak uważać, ponieważ owoce egzotyczne takie jak kaki mogą wywołać reakcję alergiczną. Może się ona pojawić u osób, które wcześniej nie były alergikami. Z badań przeprowadzonych przez Katedrę i Klinikę Alergologii w Bydgoszczy wynika, że układ odpornościowy słabnie wraz z wiekiem, dlatego możliwe jest pojawienie się alergii nie tylko w dzieciństwie, ale też w późniejszych latach życia.
Dodatkowo alergeny występujące w kaki wchodzą w reakcje krzyżowe z alergenami wziewnymi, głównie z pyłkami brzozy. Osoby na nie uczulone powinny zachować szczególną ostrożność przed zjedzeniem kaki.
Dlaczego warto jeść kaki? Poznaj korzyści spożywania persymony