Spis treści
Jak działa serum z witaminą C?
Serum z witaminą C jako główny składnik aktywny zawiera zgodnie z nazwą wit. C, czyli kwas askorbinowy (inaczej askorbowy). Jest to związek rozpuszczalny w wodzie, będący silnym antyoksydantem. Oznacza to, że przeciwdziała niszczącemu działaniu wolnych rodników na komórki, które polega na utlenianiu związków zawartych w ich strukturach.
Nadmiar wolnych rodników może uszkadzać nie tylko struktury lipidowe, białkowe i zawierające informacje genetyczne, ale też zmieniać metabolizm komórek i zakłócać procesy odbudowy tkanek. W efekcie skóra szybciej się starzeje, staje się mniej elastyczna i bardziej podatna na powstawanie trwałych uszkodzeń, w wyniku których pojawiają się zmarszczki.
Witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu i elastyny – głównych białek budujących skórę. Dodatkowo stymuluje produkcję ceramidów, czyli związków tłuszczowych będących spoiwem komórek rogowych naskórka. W ten sposób pomaga uszczelnić warstwę ochronną skóry, chroniąc ją zarówno przez niekorzystnymi związkami chemicznymi, jak i nadmierną utratą wilgoci.
Stosowana w serum witamina C hamuje produkcję melaniny, czyli barwnika skóry. W ten sposób zapobiega jego nadmiernemu i nierównomiernemu gromadzeniu się w komórkach i powstawaniu przebarwień takich jak piegi, plamy słoneczne (inaczej wątrobowe) czy melazma. Pomaga rozjaśniać nie tylko przebarwienia, jak również ciemne „podkówki” pod oczami.
Ponadto, dzięki właściwościom przeciwzapalnym (hamuje wydzielania prozapalnych cytokin) i przyspieszającym metabolizm komórkowy, zawierające ją serum ułatwia gojenie się wyprysków, drobnych uszkodzeń skóry, a nawet jej podrażnień i zaczerwienienia.
Warto wiedzieć:
Efekty stosowania serum z witaminą C
Serum z witaminą C pomaga ograniczyć niszczycielski wpływ wolnych rodników na skórę, a także stymulować procesy odnowy komórek. Badania kliniczne pokazują, że stosowanie serum z witaminą C nie tylko przywraca skórze jędrność i spłyca istniejące już zmarszczki, ale także pozwala ją wygładzić oraz poprawić jej koloryt, a nawet nawilżenie (tak działa forma fosforan magnezowy askorbylu, MAP).
Dobre serum z witaminą C rozświetla oraz pomaga ujędrnić uelastycznić skórę, zapewniając jednocześnie ochronę przed niszczącymi czynnikami. Z tego powodu jest polecane osobom z cerą dojrzałą, zarówno z pierwszymi, jak i bardziej widocznymi oznakami starzenia.
Kosmetyk taki jest też pomocny przy problemach z trądzikiem młodzieńczym i różowatym – pomaga nie tylko wyciszyć stan zapalny, ale też rozjaśniać potrądzikowe przebarwienia na cerze.
Serum z witaminą C to również dobry wybór dla:
- osób z cerą zmęczoną, niedotlenioną, ziemistą w kolorze i plamami barwnikowymi
- osób ze skórą naczynkową, a często również suchą.
Nie znaczy to wcale, że serum z witaminą C nie nadaje się dla osób bez problemów dermatologicznych. Jest to świetny wybór dla cery zdrowej, a także młodej – u takich użytkowników zadziała ochronnie i pomoże spowolnić nieuchronny proces starzenia się skóry.
Warto też wiedzieć, że serum z witaminą C pomaga też zredukować rozstępy, gdy jest stosowane wraz z preparatem zawierającym 20 procent kwasu glikolowego. Efekty są widoczne już po ok. miesiącu.
Przeczytaj więcej na temat:
Jakie serum z witaminą C najlepiej wybrać?
Choć witamina C dodawana jest do kosmetyków takich jak kremy i balsamy, serum zawiera tę substancję w większym stężeniu, co czyni je efektywniejszym w działaniu. Poziom wit. C nie może być jednak za niski. Niestety, w większości kosmetyków witaminy C jest jej za mało albo jest ona zbyt słabej jakości, żeby działać skutecznie.
Skuteczność działania witaminy C osiąga szczyt przy poziomie 20 procent, a później spada. Większa ilość nie tylko nie działa efektywniej, ale też podrażnia skórę. Takie stężenia stosuje się w celu złuszczania naskórka.
Dobre serum z witaminą C powinno zawierać co najmniej 8 proc. tego związku, a najlepiej 10-15 procent. Efektywność kosmetyku zależy też jednak od jego formy – niektóre działają bowiem już przy poziomie 1-3 procent.
Do najczęściej stosowanych kosmetycznych form witaminy C należą:
- Kwas L-askorbinowy – to aktywna biologicznie forma witaminy C – przeciwieństwie do kwasu D-askorbinowego. Oznaczany jest jako Ascorbic acid. To najtańsza, ale też najbardziej nietrwała, ponieważ rozkłada się pod wpływem światła. Częściej też podrażnia skórę niż inne formy związku.
- fosforan magnezowy askorbylu (MAP) – związek wymieniany na opakowaniu jako Magnesium ascorbyl phosphate jest najbardziej trwałą formą witaminy C i najrzadziej wywołującą podrażnienia. Sól magnezowa fosforanu askorbylu jest polecana dla skóry wrażliwej oraz suchej. W kosmetykach stosuje się też sól sodową (fosforan sodowy askorbylu, SAP), która ma silniejsze działanie antybakteryjne.
- Tetraizopalmitynian askorbylu – jest stosowany w serum typu olejowego i nazywany liposomalną witaminą C. Związek ten występuje w tłuszczu w postaci liposomów, czyli pęcherzyków zawierających w środku fazę wodną (sam kwas askorbinowy to związek rozpuszczalny w wodzie). Dzięki temu jest bardzo stabilny chemicznie. Składnik oznacza się jako Tetrahexyldecyl ascorbate (THDA). Jego działanie jest wolniejsze niż rozpuszczalnych w wodzie form kwasu askorbinowego. Aby zobaczyć wyraźne efekty w postaci poprawy kolorytu cery oraz zwiększenia elastyczności skór,y należy stosować je regularnie przez około miesiąc. Serum z witaminą C w postaci olejku powinno zawierać 3-10 procent kwasu askorbinowego, choć jest skuteczne już przy poziomie 1-3 procent.
- Etylowany kwas askorbinowy – związek o nazwie 3-O etylowy kwas askorbinowy (Ethyl ascorbic acid) jest dość stabilną, rozpuszczalną w wodzie witaminą C. Jej stężenie w produkcie powinno wynosić przynajmniej 10 procent.
- Palmitynian askorbylu – Ascorbyl palmitate to forma rozpuszczalna w tłuszczach, nieco mniej stabilna niż THDA i bez tak dużej aktywności biologicznej, ale działa łagodniej niż kwas L-askorbinowy.
- Glukozyd askorbylu – witamina C w tej formie (Ascorbyl glucoside) jest stopniowo uwalniana w skórze, co pozwala na jej głębsze wnikanie. Jest też bardziej stabilna w neutralnym środowisku i nie musi być stosowana z substancjami kwasowymi. Tak, jak kwas askorbinowy, może jednak podrażniać skórę.
Witamina C w formach słabo penetrujących naskórek ma lepsze właściwości rozjaśniające, natomiast ta dobrze wnikająca w skórę w większym stopniu stymuluje procesy odnowy komórek.
Do form witaminy C o dość dobrej stabilności należą więc tetraizopalmitynian askorbylu, palmitynian askorbylu, glukozyd askorbylu, sól sodową i magnezową fosforanu askorbylu i 3-O etylowy kwas askorbinowy. Choć kosmetyki z ich zawartością kosztują więcej (koszt dobrego serum to zwykle 50-150 zł), zapewniane przez nie efekty są warte inwestycji.
Warto też zwrócić uwagę na inne składniki serum, a także innych kosmetyków, z którymi się je łączy. Niekorzystnie działa obecność odmładzającego niacynamidu (wit. B3), który zmniejsza efektywność działania witaminy C.
Do polecanych składników serum z witaminą C należą kwasy kosmetyczne, m.in. glikolowy, a zwłaszcza kwas ferulowy – silny przeciwutleniacz pochodzenia roślinnego o właściwościach łagodzących. Kwasy pomagają utrzymać odpowiednio niskie pH (najlepiej ok. 3,5), które stabilizuje witaminę C, chroniąc ją przed rozkładem.
Dowiedz się więcej:
Idealnym partnerem jest też witamina E (tokoferole). Dlaczego? Witamina C jako związek rozpuszczalny w wodzie chroni wodną fazę w komórkach, natomiast witamina E jako rozpuszczalna w tłuszczach chroni lipidy i czterokrotnie zwiększa efektywność witaminy C.
Natomiast kombinacja zawierająca 15 proc. wit. C, 1 proc. wit. E i 0,5 proc. kwasu ferulowego może zwiększać efektywność działania witaminy C aż ośmiokrotnie. Jest szczególnie polecana w walce z efektami fotouszkodzeń skóry i może przeciwdziałać przyszłym procesom nowotworowym.
Polecane jest też stosowanie serum z witaminą C w połączeniu z filtrami przeciwsłonecznymi, ponieważ blokują one powstawanie jedynie 55 proc. wolnych rodników, które tworzą się w skórze pod wpływem promieni ultrafioletowych.
W jednym z badań zastosowanie kosmetyku zawierającego 10 proc. witaminy C zmniejszało powstawanie rumienia skóry pod wpływem promieniowania UVB o 52 proc., a oparzenia słonecznego – o 40-60 procent.
Warto wiedzieć:
Zasady stosowania serum z witaminą C
Serum z witaminą C najlepiej stosować codziennie, regularnie, optymalnie rano i wieczorem. Nie trzeba robić przerw w jego stosowaniu. Kosmetyk aplikuje się na oczyszczoną skórę. Najlepiej nakładać go na jeszcze wilgotną skórę, zaraz po zastosowaniu toniku lub płynu micelarnego. Następnie należy nałożyć krem nawilżający (witamina C może nieco przesuszać cerę). Preparat idealnie nadaje się pod makijaż.
Najlepsze efekty zapewnia serum stosowane co 8 godzin, co pozwala na utworzenie ochronnej rezerwy witaminy C w skórze. W celu wspomagania jej regeneracji dobrze też nakładać preparat po ekspozycji słonecznej, a nie przed nią.
Witamina C nie tylko ma właściwości antyoksydacyjne, ale też chroni skórę przed wolnymi rodnikami, które powstają pod wpływem promieniowania UV (chroni przed fotostarzeniem się skóry). Nie znaczy to jednak, że stosując serum z witaminą C można zrezygnować z kremów z filtrem przeciwsłonecznym – kosmetyki te uzupełniają swoje działanie.
Serum z witaminą C można stosować bezpiecznie w połączeniu z tretynoiną (pochodną retinolu stosowaną w leczeniu ciężkiego trądziku) oraz innymi antyoksydantami.
W przypadku tego rodzaju kosmetyków warto zwracać szczególną uwagę na datę ich przydatności do użycia i przechowywać go zgodnie z zaleceniami (niektóre preparaty wymagają warunków chłodniczych). Z czasem witamina C ulega utlenianiu i traci swoje właściwości, zmieniając też kolor, przy czym różne formy witaminy C mają odmienną trwałość. Jeśli w produkcie pojawiają się pomarańczowe lub brązowe przebarwienia, warto wymienić go na nowy.
Polecamy poradniki:
Serum z witaminą C można zrobić w domu
Serum z kwasem L-askorbinowym można przygotować samodzielnie, używając półproduktów – najlepiej surowców kosmetycznych, a nie suplementów diety. W sprzedaży dostępne są nie tylko surowce do przygotowania kosmetyków, ale także bazowe i dodatkowe.
Zmieszanie zwykłego kosmetyku ze spożywczą witaminą C (w żadnym wypadku nie powinna zawierać innych składników niż kwas askorbinowy) może skutkować podrażnieniami skóry. Domowy miks szybko też traci swoje właściwości i może stanowić podłoże do rozwoju drobnoustrojów. Dlatego najlepiej zrobić go w niewielkiej ilości i przed użyciem sprawdzić, jak reaguje na niego skóra.
Przeciwwskazania do stosowania serum z witaminą C
Witamina C występująca w kosmetykach jest składnikiem skutecznym i bezpiecznym nawet w przypadku przedłużonego stosowania na skórę. Z reguły nie powoduje też je podrażnień, wyjątkiem może być jednak skóra wrażliwa. Serum z witaminą C powinny go jednak używać osoby uczulone na kwas askorbinowy.
W przypadku nadwrażliwości warto wypróbować kosmetyk o niższym stężeniu wit. C, zwłaszcza, jeśli ma być stosowany dwa razy dziennie. Należy też pamiętać też o tym, że alergizują często składniki dodatkowe kosmetyków, dobrze więc stawiać na kosmetyki mające w miarę prosty skład i mniej konserwantów.
Warto pamiętać, że ok. 90 proc. niepożądanych reakcji na kosmetyki to podrażnienia, a tylko w ok. 10 proc. przypadku przyczyną są uczulenia.
Dla bezpieczeństwa stosowanie serum z witaminą C dobrze jest poprzedzić wykonaniemWarto pamiętać, że ok. 90 proc. niepożądanych reakcji na kosmetyki to podrażnienia, a tylko w ok. 10 proc. przypadku przyczyną są uczulenia., nakładając kosmetyk na 24 godziny w wybranym miejscu na skórze, najlepiej nieodsłoniętym tak jak twarz.
Stosowanie serum z witaminą C należy przerwać w przypadku pojawienia się zaczerwienienia lub wysypki.
Nawilżające serum do twarzy to kosmetyczny hit. Oto 10 skład...
Zadbaj o swoje naturalne piękno!
kup najtaniej

Dermofuture Aktywny Kolagen W Żelu do Skóry Suchej i dojrzałej 20ml
kup najtaniej

L'Oreal Paris Revitalift Filler Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy z...
kup najtaniej

Geek & Gorgeous Liquid Hydration - Nawilżający tonik do twarzy 110 ml
kup najtaniej

Bielenda Professional SupremeLab ACID FUSION 3.0 Zaawansowany krem...
kup najtaniej

Estee Lauder Odbudowujący Koncentrat Pod Oczy Na Noc Advanced Night...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz