Kremy przeciwzmarszczkowe częściowo zakazane. W tym kraju ograniczenia w sprzedaży wprowadza kolejna sieć aptek

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Moda na młody wygląd skóry zaczyna sięgać absurdu, dlatego w pierwszym kraju wprowadzono ograniczenia w sprzedaży kremów przeciwzmarszczkowych i innych kosmetyków odmładzających. Zakaz sprzedaży dotyczy pewnych składników i jest obecnie koniecznością.

Spis treści

Zakaz sprzedaży kremów przeciwzmarszczkowych – szczegóły

W wiodącej sieci szwedzkich aptek zakazano sprzedaży kosmetyków przeciwstarzeniowych dzieciom i nastolatkom ze względu na ich potencjalne szkodliwe działanie w tej grupie wiekowej.

Mała dziewczynka nakłada krem na swoją twarz
W krajach takich jak Szwecja dzieci stać na drogie kosmetyki Mariya Borisova/Getty Images

Mowa o Apotek Hjärtat, która ma ok. 390 placówek aptecznych w sieci. Podobną decyzję podjęto w sieci Apoteket i szwedzkiej firmy kosmetycznej Mantle, ta jednak wprowadziła ograniczenie od 18. r.ż.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Zakaz sprzedaży dotyczy produktów zawierających składniki takie, jak:

Osoby niepełnoletnie poniżej 15 lat będą potrzebować zgody rodzica na zakup takiego produktu albo stwierdzenia problemu skórnego.

Zdaniem ekspertów do stosowania kosmetyków dla dojrzałych kobiet nastolatki są zachęcane przed media społecznościowe takie, jak TikTok. W skandynawskim kraju panuje boom na pielęgnację cery wśród dziewczynek młodszych niż 13 lat, a według jednej z sieci drogerii SVT aż 20-40 proc. jej klientek stanową właśnie osoby do trzynastego roku życia. Mówi się nawet o ośmiolatkach, które używają kosmetyków z kwasami.

Podobne zjawisko obserwowane jest w innych europejskich krajach, a w Wielkiej Brytanii dotyczy nawet dzieci w wieku 10 lat! Dziewczynki sięgają po drogie kremy przeciwzmarszczkowe w pogoni za „młodzieńczą” cerą.

Tymczasem używanie takich kosmetyków może mieć negatywny wpływ na zdrowie skóry dzieci, ale też wskazuje na problem psychologiczny, jakim jest obsesja na punkcie starzenia się u młodych osób.

Kosmetyki dla dojrzałych kobiet szkodliwe dla dzieci

Dzieci i nastolatki nie powinny sięgać po kosmetyki przeciwzmarszczkowe nie tylko dlatego, że nie jest im to potrzebne. Przedwczesne sięganie po pielęgnację anti-age może uszkadzać młodą skórę, a nawet powodować powikłania, których skutki pozostaną na całe życie.

– Stosowanie zaawansowanej pielęgnacji skóry, która ma na celu redukcję zmarszczek czy wyrównanie kolorytu skóry, nie jest czymś, czego potrzebuje dziecko – powiedziała Annika Svedberg, główna farmaceutka w Apotek Hjärtat. – W przypadku, gdy dziecko ma chorobę skóry, na przykład egzemę w atopowym zapaleniu skóry, niektóre produkty mogą również przyczynić się do nasilenia lub reaktywacji objawów.

Do najbardziej problematycznych składników odmładzających należy retinol, który ma też działanie przeciwtrądzikowe poprzez wpływ na układ hormonalny. Nadmierna ekspozycja skóry na witaminę A została powiązana z rozwojem chorób skóry i osłabieniem kości. W związku z tym od czerwca 2024 r. Komisja Europejska obniża jej dozwolone stężenia retinolu w produktach dostępnych bez recepty.

Delikatna cera, która w młodym wieku jest cienka, nie toleruje także intensywnie złuszczających kosmetyków do peelingu chemicznego i enzymatycznego, w tym kwasów kosmetycznych. Stosowanie ich na skórę może doprowadzić do jej podrażnienia lub uszkodzenia, a nawet powstania ran i blizn.

Eksperci przypominają, że pielęgnacja cery powinna być dopasowana do jej potrzeb, a nie ideałów lansowanych w social media. Warto wpajać dzieciom takie przekonanie od najmłodszych lat, bo nowa moda nie omija Polski.

Troskę o wygląd wśród coraz młodszych widać to nie tylko na popularnych platformach, ale także w wyszukiwaniach internetowych, gdzie po wpisaniu słowa „kosmetyki” na pierwszym miejscu pojawiają „kosmetyki dla dziewczynek”.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia