Zabieg kwasami na twarz: kwas mlekowy, hialuronowy czy migdałowy? Sprawdź, na czym polega zabieg kwasami i jakie daje efekty!

Agata Orzełowska
Jesień i zima to idealny czas na wykonanie peelingu kwasowego.
Jesień i zima to idealny czas na wykonanie peelingu kwasowego. 123rf.com
Zabiegi kwasami, znane też jako peeling chemiczny albo peeling kwasowy, to jedna z propozycji kosmetologii pozwalająca na wyraźne poprawienie stanu skóry, szczególnie tej z oznakami starzenia takimi jak zmarszczki i utrata jędrności. Zabiegi kwasami powodują złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka, czyniąc skórę gładszą i poprawiając jej koloryt. Substancje używane do peelingu chemicznego stymulują też komórki skóry do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, co w widoczny sposób czyni skórę bardziej jędrną. Przeczytaj, jakie są rodzaje kwasów kosmetycznych i jakie efekty daje zabieg kwasami na twarz.

Na czym polega zabieg kwasami?

Zabiegi kwasami polegają na złuszczaniu wierzchniej warstwy skóry (czyli naskórka) za pomocą substancji chemicznych – tak zwanych hydrokwasów. Drażnią one skórę i uszkadzają komórki naskórka, które w ten sposób zmuszone są do wzmożonej regeneracji. Zabiegi kwasami mają na celu poprawienie kondycji skóry i zmniejszenie oznak starzenia się, takich jak zmarszczki i przebarwienia oraz blizny potrądzikowe.

Sprawdź też: Zakaz sprzedaży kosmetyków przeciwstarzeniowych m.in. z kwasami w pierwszym kraju Europy

Peeling kwasowy znany był już w starożytności – stosowano w tym celu kwas mlekowy na twarz (w formie kwaśnego mleka) oraz sok z winogron, cytryny lub jabłek. Takie domowe peelingi chemiczne nie zawsze dawały jednak dobre skutki – ich nieumiejętne zastosowanie mogło prowadzić do zakażeń bakteryjnych oraz powstawania blizn podczas gojenia. We współczesnej kosmetologii zabiegi kwasami przeprowadzane są przy użyciu alfahydrokwasów i betahydrokwasów, które w stężeniu poniżej 5 procent nie drażnią skóry i dają efekt łagodnego złuszczania.

Zabiegi z użyciem hydrokwasów pobudzają procesy odnowy naskórka i można je stosować przy każdym rodzaju cery (osoby z cerą wrażliwą powinny jednak wybierać hydrokwasy o mniejszym stężeniu).

Kwasy owocowe w mniejszym stężeniu działają na skórę przede wszystkim nawilżająco i regenerująco, natomiast te w wyższym stężeniu powodują złuszczanie się naskórka i odbudowę nowej warstwy powierzchniowej skóry.

To cię zainteresuje: Masz cerę wrażliwą? Zobacz, z jakich zabiegów kosmetologicznych powinnaś skorzystać. Zadbaj o siebie przed świętami

Rodzaje kwasów kosmetycznych

Zabiegi kwasami stosowane są w celu poprawienia wyglądu i kondycji skóry oraz usunięcia przebarwień i poprawy kolorytu cery. Stosuje się je zarówno przy cerze suchej, jak i tłustej. Głęboko nawilżają skórę, usuwają martwe i uszkodzone komórki naskórka, pobudzają komórki głębszych warstw skóry do odbudowy naskórka, sprawiając, że staje się on gładszy, a oznaki starzenia są mniej widoczne. Podczas zabiegów kwasami najczęściej stosuje się kwas mlekowy, kwas migdałowy, cytrynowy i glikolowy.

Alfa-hydrokwasy (AHA) mają działanie nawilżające i stymulują metabolizm komórek skóry. Zabiegi kwasami owocowymi są zalecane do cery suchej, trądzikowej oraz z przebarwieniami. Zalicza się do nich kwasy: mlekowy, glikolowy, cytrynowy, jabłkowy, winowy i migdałowy.

Beta-hydrokwasy (BHA) mają właściwości nawilżające, złuszczające, przeciwzapalne, wybielające i antyoksydacyjne. Polecane są do cery z przebarwieniami, trądzikowej, z oznakami starzenia. W wyższych stężeniach mają działanie drażniące i mogą powodować uczulenia. Najczęściej stosowanym kwasem BHA jest kwas salicylowy.

Polihydrokwasy (PHA) mają działanie nawilżające, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Są łagodniejsze niż alfa-hydrokwasy i nie powodują podrażnień, nadają się zatem do cery wrażliwej, z przebarwieniami, zmęczonej i z oznakami starzenia. Przykładami polihydroksykwasów jest glukonolakton oraz kwas laktobionowy.

Kwas glikolowy ma działanie złuszczające i regulujące grubość wierzchniej warstwy skóry oraz jej koloryt. Pobudza komórki skóry do syntezy kolagenu, dzięki czemu poprawia jej elastyczność. Przy regularnym stosowaniu (co 10-14 dni) sprawia, że zmarszczki stają się mniej widoczne. Złuszczanie naskórka po zastosowaniu kwasu glikolowego trwa od 2 do 3 dni – przez ten czas skóra jest zarumieniona, może też pojawić się uczucie pieczenia. Po tym czasie skóra zaczyna się regenerować, tworząc nowy naskórek.

Kwas migdałowy jest silniejszy od kwasu mlekowego. Ma działanie złuszczające i bakteriobójcze. Może być aplikowany na każdy rodzaj cery; nadaje się również do cery wrażliwej – nie powoduje podrażnień. Jest skuteczny w usuwaniu przebarwień i blizn potrądzikowych. Reguluje też wydzielanie sebum i sprawia, że pory skóry stają się mniej widoczne.

Kwas mlekowy ma działanie nawilżające i złuszczające.

Kwas cytrynowy, oprócz działania złuszczającego, ma też właściwości rozjaśniające skórę.

Najpopularniejszym beta-hydrokwasem jest kwas salicylowy. Jest łagodniejszy od kwasów owocowych, ma jednak podobnie jak one działanie złuszczające, nawilżające i regenerujące skórę.

Do zabiegów wykorzystywany jest też kwas hialuronowy, który nawilża skórę, a w wysokim stężeniu powoduje złuszczanie jej wierzchniej warstwy. Zabieg kwasem hialuronowym nie powoduje podrażnień i może być stosowany także w przypadku cery wrażliwej.

Zabiegi kwasami są przeprowadzane obecnie także przy użyciu alfa-ketokwasów (AKAa), przede wszystkim kwasu pirogronowego oraz polihydrokwasów (np. kwasu glukonowego i kwasu laktobionowego). Mają one szybkie powierzchniowe działanie drażniące, powodując złuszczanie naskórka, a następnie jego odbudowę. Oprócz tego wykazują działanie rozjaśniające, przeciwzaskórnikowe i bakteriostatyczne.

Podrażniona i zaczerwieniona skóra to objaw stanu zapalnego skóry. Warto łagodzić go za pomocą naturalnych składników, które oprócz działania kojącego mają też właściwości regenerujące i chroniące skórę. Sprawdź w naszej galerii 10 najlepszych składników roślinnych na stan zapalny skóry!

Co na podrażnioną skórę twarzy? Domowe sposoby na stan zapal...

Zabieg kwasem pirogronowym (alfa-ketokwasem) polecany jest także dla cery wrażliwej, z oznakami fotostarzenia, przebarwieniami i bliznami po trądziku.

Podobne zastosowanie ma inny alfa-ketokwas – kwas azelainowy, który naturalnie występuje w ziarnach zbóż. Ma on wielokierunkowe działanie i stosowany jest w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, trądziku młodzieńczego i różowatego, zmian zaskórnikowych oraz grudkowo-krostkowych. Ma właściwości przeciwzapalne i działanie polegające na blokowaniu produkcji melaniny, dzięki czemu jest przydatny w rozjaśnianiu przebarwień. Tak jak inne zabiegi kwasami, peeling przy użyciu kwasu azelainowego polecany jest dla skóry z widocznymi oznakami starzenia, w celu poprawy jej wyglądu i kondycji.

Jak wygląda zabieg kwasami i ile trwa gojenie skóry?

Zabiegi kwasami stosuje się albo przy użyciu pojedynczego kwasu w odpowiednio dobranym stężeniu, albo mieszając różnego rodzaju substancje.

Zabiegi kwasami powinny być wykonywane przez doświadczoną kosmetyczkę. Rodzaj i stężenie kwasu powinny zostać dobrane indywidualnie do cery pacjenta.

Dwa tygodnie przed zabiegiem zaleca się stosować krem z hydrokwasem, np. z kwasem glikolowym. Krem taki należy stosować także po zabiegu.

Przed zabiegiem kosmetyczka zabezpiecza te obszary skóry twarzy, które nie powinny mieć styczności z kwasem – a zatem okolice oczu, ust i skrzydełek nosa. Następnie preparat jest nanoszony na skórę za pomocą pędzelka i pozostawiany na czas określony przez producenta (należy jednak sprawdzać indywidualną reakcję skóry).

Kolejny etap to neutralizacja kwasu specjalnym preparatem i pozostawienie go na skórze przez kilka minut. Po tym czasie twarz należy zmyć letnią wodą i na około 30 minut nałożyć maseczkę odżywczą.

Zabiegi kwasami wymagają stosowania po nich przez okres przynajmniej kilku tygodni kremów z wysokim filtrem UV oraz kremu ochronnego przeznaczonego do cery wrażliwej.

Zabieg z użyciem kwasu należy powtórzyć po około 14 dniach.

Naturalny znaczy bezpieczny – tak uważają klientki, które na co dzień wybierają kosmetyki z tej kategorii. To jednak nie zawsze prawda, jeśli oczekuje się produktu hipoalergicznego czy wolnego od konserwantów. Sprawdź, jakie mity wpływają na nasze decyzje przy zakupie naturalnych kosmetyków i jak nie popełniać wtedy błędów!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Co warto wiedzieć o kosmetykach naturalnych? Poznaj mity na ...

Przeciwwskazania i możliwe niepożądane skutki uboczne po zabiegu kwasami

Zabiegi kwasami, czyli peelingi kwasowe, nie stwarzają wysokiego ryzyka powikłań i niepożądanych skutków ubocznych. Są stosunkowo bezpieczne i mogą być przeprowadzane w salonie kosmetycznym, nie tylko w gabinecie lekarza dermatologa lub klinice medycyny estetycznej.

Zabiegi kwasami nie powinny być jednak wykonywane u osób ze zmianami zapalnymi skóry, takimi jak trądzik w aktywnej fazie, opryszczka i inne choroby wirusowe skóry, a także skórne infekcje bakteryjne lub grzybicze.

Zabiegi kwasami są przeciwwskazane w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią, przy terapii estrogenami (może pojawić się wówczas zaburzenie pigmentacji skóry), w przypadku zakażenia wirusem HIV, przy przerosłych bliznach, podrażnieniach skóry, trądziku różowatym, przy ranach i skaleczeniach oraz w przypadku pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Peelingu chemicznego nie powinno się przeprowadzać u osób z chorobami nerek i wątroby. Przeciwwskazaniem jest także bardzo cienka i wrażliwa skóra.

Powikłania po zabiegu kwasami to najczęściej podrażnienia skóry, nadmierne i nierównomierne bliznowacenie i przebarwienia. Ryzyko powikłań wzrasta przy peelingu średniogłębokim i głębokim. W przypadku peelingów powierzchniowych zdarzają się rzadko.

Przy peelingach kwasowych średniogłębokich i głębokich może dojść do infekcji wirusowych i bakteryjnych, trądziku wtórnie zakażonego, może pojawić się trwały rumień, świąd i nadwrażliwość na światło oraz prosaki.

Jakich zabiegów należy unikać w przeddzień imprezy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia