Skóra naczynkowa – czym się charakteryzuje, jak ją pielęgnować, jaki krem wybrać i jak usunąć naczynka?

Ewa Zwolak
Skóra naczynkowa wymaga kompleksowej pielęgnacji - zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz
Skóra naczynkowa wymaga kompleksowej pielęgnacji - zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz 123rf.com
Skóra naczynkowa charakteryzuje się występowaniem rozszerzonych naczynek i plam naczyniowych, głównie w obrębie twarzy szyi i dekoltu. Jej pielęgnacja jest problematyczna, ponieważ wymaga stosowania specjalnych kosmetyków i kremów do cery naczynkowej. Wśród popularnych zabiegów usuwania naczynek można wymienić m.in. elektrokoagulację i jonoforezę.

Cechy charakterystyczne skóry naczynkowej

Skóra naczynkowa jest częstym problemem kosmetycznym, który charakteryzuje się występowaniem zmian rumieniowych, zlokalizowanych głównie w obrębie: twarzy, szyi i dekoltu. Zmiany te przyjmują formę – stałych lub tymczasowych – rozszerzonych naczynek (teleangiektazji) i plam naczyniowych. Oprócz tego cera naczyniowa objawia się nadwrażliwością, pieczeniem, kłuciem i uczuciem ściągnięcia skóry. Co ważne, symptomy te nasilają się pod wpływem działania różnych czynników – zarówno wewnętrznych, jak i wewnętrznych. Osoby ze skórą naczynkową mogą zauważyć zaostrzenie zmian rumieniowych w okresach wzmożonego napięcia emocjonalnego. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że sytuacje stresogenne oddziałują negatywnie na układ hormonalny i odpornościowy, co skutkuje zmianami w napięciu ścian naczyń krwionośnych.

Najbardziej uciążliwe zmiany związane z posiadaniem skóry naczynkowej występują na twarzy, co związane jest, z tym że krew dostarczana jest do niej za pośrednictwem naczyń krwionośnych, które stanowią odgałęzienie tętnicy szyi zewnętrznej. Dodatkowo układ naczyniowy twarzy jest bardzo rozbudowany. Czynnikiem, który sprawia, że to właśnie na twarzy, w pierwszej kolejności uwidaczniają się wszystkie objawy skóry naczyniowej, jest również to, że naczynia krwionośne na twarzy są zlokalizowane tuż pod naskórkiem.

Przyczyny powstawania skóry naczynkowej są zazwyczaj na tyle zróżnicowane, że trudno wskazać na jednoznacznie na jeden mechanizm, który odpowiada za reakcję rumieniową. Wśród czynników, które mogą zaostrzać objawy cery naczynkowej, można wymienić m.in.:

 • Ekspozycję na działanie wysokich temperatur, w tym: gorącego powietrza, kąpieli, promieni słonecznych, sauny, a nawet picia gorących napojów.
 • Intensywny wysiłek fizyczny, który skutkuje podwyższeniem temperatury ciała.
 • Choroby endokrynologiczne.
 • Wahania hormonalne towarzyszące menopauzie.
 • Przyjmowanie leków, w tym m.in. glikokortykosteroidów, nitrogliceryny, kwas nikotynowego.
 • Spożywanie alkoholu.
 • Trądzik różowaty.

Krem do skóry naczynkowej. Na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

Skóra naczynkowa jest trudna w pielęgnacji, ponieważ charakteryzuje ją nietolerancja wielu składników popularnych kosmetyków do twarzy. Przy wyborze kremu do skóry naczynkowej warto postawić na dwa kosmetyki – na dzień i na noc. Zasadność używania dwóch różnych kosmetyków pielęgnacyjnych podyktowana jest przede wszystkim innymi potrzebami skóry w ciągu dnia. Krem do cery naczynkowej na dzień powinien przede wszystkim chronić skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – wiatru, mrozu i promieniowania słonecznego. Idealny krem powinien zawierać filtry ochronne zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Dobrze, jeśli w jego składzie znajdą się również filtry fizyczne np. tlenek cynku, który charakteryzuje się właściwościami odbijającymi promienie słoneczne. Ponadto w okresie jesienno-zimowym osoby ze skórą naczynkową i skłonną do podrażnień, powinny stosować kremy zimowe, które zawierają tzw. substancje okluzyjne, w tym m.in. wazelinę, woski, oleje silikonowe, olej parafinowy. W składzie takich kremów często znajdują się również składniki wzmacniające warstwę lipidową naskórka. Mowa tu głównie o: olejach roślinnych, ceramidach i sterolach.

Zimą skóra traci dwa razy więcej wody niż latem. Dlatego pielęgnacja twarzy o tej porze roku jest bardzo ważna.

Pielęgnacja skóry zimą może wydawać się problematyczna. Jak ...

Przy wyborze kremu do skóry naczyniowej warto zwrócić uwagę na to, by zawierał on substancje odżywcze, które sprzyjają pielęgnacji skóry naczynkowej. Tego typu substancje zazwyczaj charakteryzują się właściwościami: uszczelniającymi naczynia krwionośne i barierę ochronną skóry. Dobry krem do skóry naczyniowej powinien zawierać:

 • Witaminę C, która działa wzmacniająco na naczynia krwionośne, a do tego jest silnym przeciwutleniaczem.
 • Witaminę K, która działa obkurczająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne.
 • Witaminę PP, która działa przeciwzapalnie i uszczelniająco na naczynia krwionośne.
 • Bisabolol, który działa przeciwzapalnie.
 • Flawonoidy, które są związkami roślinnymi o właściwościach przeciwzapalnych i uszczelniających na naczynia krwionośne.
 • Allantoina, która charakteryzuje się działaniem zmiękczającym i łagodzącym.
 • Opuncję figową, która działa nawilżająco i wzmacniająco.
 • Arnika górska, która działa przeciwzapalnie, wzmacniająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne.
 • Miłorząb japoński, który działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie.
 • Zieloną herbatę, która działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie.
 • Oczar wirginijski, który działa przeciwzapalnie, ściągająco i uszczelniająco.
 • Dziurawiec, który działa przeciwutleniająco.
 • Wyciąg z kasztanowca, który jest jednym z flawonidów. Cechuje się właściwościami: przeciwzapalnymi i uszczelniającymi na naczynia krwionośne.
 • Owoce cytrusowe, które charakteryzują się działaniem poprawiającym mikrokrążenie.
 • Oleje roślinne, w tym zwłaszcza z wiesiołka i różany.

Warto przeczytać także:

Jak pielęgnować cerę naczynkową?

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry naszynkowej to:

 1. Do mycia twarzy należy używać wyłącznie kosmetyków specjalistycznych, przeznaczonych do mycia skóry naczynkowej. Należy wystrzegać się wszelkich preparatów zapachowych.
 2. Należy unikać gorących kąpieli, ponieważ mogą one skutkować zaostrzeniem objawów skóry naczynkowej.
 3. Ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. Warto przy tym stosować nie tylko preparaty z filtrami UV, ale również kremy z filtrami fizycznymi – tlenkiem cynku czy tlenkiem tytanu.
 4. Ochrona skóry przed wiatrem i mrozem, która obejmuje przede wszystkim stosowanie kremów z substancjami okluzyjnym, do których zalicza się: wazelinę, oleje silikonowe, olej parafinowy i woski.
 5. Stosowanie kremu na dzień i kremu na noc. Pierwszy z nich powinien skupiać się przede wszystkim na ochronie skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Natomiast pielęgnacja nocna powinna być skoncentrowana na regeneracji naskórka.
Naturalny znaczy bezpieczny – tak uważają klientki, które na co dzień wybierają kosmetyki z tej kategorii. To jednak nie zawsze prawda, jeśli oczekuje się produktu hipoalergicznego czy wolnego od konserwantów. Sprawdź, jakie mity wpływają na nasze decyzje przy zakupie naturalnych kosmetyków i jak nie popełniać wtedy błędów!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Co warto wiedzieć o kosmetykach naturalnych? Poznaj mity na ...

Zabiegi dla skóry naczynkowej

Stosowanie kosmetyków do skóry naczynkowej jest podstawą w jej pielęgnacji. Niemniej jednak warto również udać się do dermatologa i kosmetologa w celu wykonania zabiegów, które cechują się na tyle dużą skutecznością, że mogą całkowicie rozwiązać problem popękanych naczynek.

 • Laserowe zamykanie naczynek

Laserowe zamykanie naczyń krwionośnych jest zabiegiem cieszącym się największą popularnością wśród osób ze skórą naczynkową. Na jego korzyść przemawia przede wszystkim to, że jest on bezbolesny i bezinwazyjny, a do tego cechuje się dużą efektywnością. Podczas przeprowadzania tego zabiegu światło, emitowane przez laser, wnika w głąb uszkodzonych naczyń krwionośnych. Efekty zabiegu są widoczne niemal od razu, a jedyne dolegliwości, na które może uskarżać się pacjent podczas przeprowadzania laserowego zamykania naczynek to tymczasowe szczypanie i pieczenie. Warto podkreślić, że zabieg ten nie wymaga szczególnego przygotowania, ale tuż po nim nie można nakładać makijażu ani też eksponować się na promieniowanie UV.

 • Koszt zabiegu: 150-1000 zł (w zależności od obszaru)
 • Czas: 20 minut.
 • Obszar: twarz i ciało.
 • Zalecana liczba zabiegów: 2-4.
 • Ostępy pomiędzy zabiegami: miesiąc.
 • Przeciwwskazania: ciąża, laktacja, opryszczka, łuszczyca, bielactwo, padaczka, świeża opalenizna, przyjmowanie leków i ziół fotouczulających trzy tygodnie przed zabiegiem, zaburzenia krzepliwości krwi, nadmierna skłonność do powstawania blizn i przebarwień.
 • Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja, która nazywana jest również diatermią chirurgiczną. Polega ona na zamykaniu rozszerzonych naczyń krwionośnych przy użyciu prądu o wysokiej częstotliwości. Jest to metoda bezbolesna i bezinwazyjna, chociaż może pozostać po niej chwilowe zaczerwienienie skóry. Podczas przeprowadzania elektrokoagulacji wykorzystuje się specjalną elektrodę, która podłączona jest do źródła prądu. W trakcie zabiegu dochodzi do lekkiego oparzenia naczyń krwionośnych, co skutkuje ich uszkodzeniem i późniejszym zamknięciem.

 • Koszt zabiegu: 100-1000 zł (w zależności od obszaru)
 • Czas: 15-60 minut.
 • Obszar: twarz i ciało.
 • Zalecana liczba zabiegów: 1.
 • Przeciwwskazania: ciąża, laktacja, opryszczka, cukrzyca zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia, wszczepiony rozrusznik serca, choroba nowotworowa.
 • Jonoforeza

Jonoforeza jest zabiegiem o szerokim zastosowaniu – polecana jest ona nie tylko do zwalczania objawów skóry naczynkowej, ale również przy usuwaniu blizn i trądziku różowatego. Oprócz tego zabieg ten przeprowadzany jest w ramach fizykoterapii np. przy nerwobólach, przykurczach i problemach reumatycznych. Przy wykonywaniu jonoforezy wykorzystuje się prąd o stałym natężeniu.

 • Koszt zabiegu: 300-600 zł

 • Czas: 10-60 minut

 • Obszar: twarz i ciało

 • Zalecana liczba zabiegów: 6-7 zabiegów

 • Odstęp pomiędzy zabiegami: 7 dni

 • Przeciwwskazania: ciąża i laktacja, gorączka, rozrusznik serca, choroby nowotworowe, zakażenia wirusowe i bakteryjne, uczulenie na prąd o stałym natężeniu, owrzodzenia, opryszczka, miażdżyca, endoprotezy.

 • Sonoforeza

Sonoforeza jest zabiegiem kosmetologicznym zalecanym nie tylko przy skórze naczynkowej, ale również przy skórze wiotkiej z widocznymi zmarszczkami. Z powodzeniem można ją wykonywać również w przypadku trądziku – zarówno pospolitego i różowatego. Sonoforeza jest niczym innym jak masażem ultradźwiękowym, który nie tylko pobudza krążenie, ale także oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek.

 • Koszt zabiegu: 100-300 zł.
 • Czas: 20-60 minut.
 • Obszar: twarz i ciało
 • Zalecana liczba zabiegów: 6-7 zabiegów
 • Odstęp pomiędzy zabiegami: do ustalenia
 • Przeciwwskazania: ciąża i laktacja, gorączka, rozrusznik serca, choroby nowotworowe, padaczka, choroby układu krążenia.

Jak poskromić naczynka na skórze?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia