Spis treści
To nie musi być przejedzenie. 9 objawów cukrzycy, które możesz zauważyć podczas Bożego Narodzenia
Na cukrzycę choruje ponad 500 milionów dorosłych osób na całym świecie. W Polsce – ok. 2 mln, z czego nawet 25 proc. osób o tym nie wie. Niektóre objawy cukrzycy pozostają niezauważone. Są tak subtelne, że możemy je łatwo przeoczyć i wziąć za oznakę „zwykłego zmęczenia”, przejedzenia czy wypicia dużej ilości płynów. W czasie Bożego Narodzenia warto zwrócić uwagę na tych kilka objawów. Jeżeli je u siebie zauważysz, zgłoś się do lekarza.
Sprawdź 9 wczesnych sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że możesz mieć cukrzycę
Po czym poznać, że ma się cukrzycę? Objawy cukrzycy
Objawy cukrzycy zależą od poziomu cukru we krwi. U niektóre osób (zwłaszcza u tych, które mają stan przedcukrzycowy, cukrzycę ciążową lub cukrzycę typu 2), objawy mogą w ogóle nie występować.
Ogólne objawy cukrzycy, które można zaobserwować także poza świętami Bożego Narodzenia, obejmują:
- większe uczucie łaknienia,
- większe pragnienie,
- niewyraźne widzenie,
- grzybica lub swędzenie narządów płciowych,
- dezorientacja,
- trudności z koordynacją, koncentracją i podejmowaniem decyzji,
- zmiana zachowania,
- ciemne plamy na skórze.
Na cukrzycę bardziej narażone są osoby z nadwagą lub otyłością. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, skonsultuj się z lekarzem. Nieleczona cukrzyca może być bardzo niebezpieczna, a większość powikłań narasta wraz z czasem. Ryzyko zachorowania na cukrzycę można obniżyć, stosując się do zasad zdrowego stylu życia. Kluczowe jest rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu.
Co zrobić do jedzenia na wigilię dla cukrzyka? Czy chory na cukrzycę może jeść sałatkę jarzynową?
Święta Bożego Narodzenia nie muszą być czasem wielkich wyrzeczeń. Postna kolacja wigilijna zjedzona z umiarem nie powinna stanowić problemu. Warto jednak zwrócić uwagę na takie dania jak pierogi czy krokiety i użyć mąki razowej zamiast zwykłej pszennej, a potrawy z makiem zjadać z mniejszej ilości.
Cukrzycy powinni uważać na to, co słodkie – kompot z suszu, desery, czekoladę i ciasta – biały cukier można zastąpić np. ksylitolem. Zasada umiaru powinna być też stosowana w jedzeniu tłustych potraw (w tym sałatki jarzynowej) i piciu alkoholu. Diabetycy powinni też unikać panierowanego jedzenia.
Ważne jest regularne jedzenie posiłków, szczególnie w przypadku przyjmowania insuliny, porcja gotowanych lub surowych warzyw i aktywność fizyczna.