Dlaczego dużo sikam przed snem? Powodów może być kilka. Sprawdź, co może być przyczyną częstego oddawania moczu przed zaśnięciem

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Znasz to uczucie, kiedy kładziesz się wieczorem do łóżka, już masz zasnąć, już robi ci się błogo, ale coś nie daje ci zasnąć? Wiesz, że musisz wstać, żeby zrobić siku. Idziesz, sikasz, kładziesz się z powrotem i… znów musisz pójść do toalety! Co może być przyczyną częstego oddawania moczu przed pójściem spać?

Spis treści

Czego objawem jest częste oddawanie moczu w nocy przed zaśnięciem?

Zanim zaśniesz, musisz iść zrobić siku – i to nie jeden raz? Przyczyn tego może być kilka. Małgorzata Włodarczyk, fizjoterapeutka uroginekologiczna, zamieszczająca treści edukacyjne na swoim Instagramie jako pani_fizjotrener, podaje powody, przez które możesz odczuwać silną potrzebę oddania moczu więcej niż jeden raz przed zaśnięciem.

Dla zdrowia nie jest dobre ani wymuszanie sikania, ani zbyt długie wstrzymywanie moczu.
Dla zdrowia nie jest dobre ani wymuszanie sikania, ani zbyt długie wstrzymywanie moczu. freepik

  • Nadmierne picie przed snem – wypicie dużych ilości napojów przed pójściem spać.

  • Parcia naglące – częste i intensywne uczucie parcia na pęcherz może wskazywać na nadreaktywny pęcherz. W takim przypadku pojemność pęcherza jest zmniejszona, co powoduje częstszą potrzebę korzystania z toalety. Dodatkowo może to też wybudzać ze snu. Parcia mogą występować zarówno z mimowolnym wyciekiem moczu, jak i bez niego.

  • „Złe” nawyki – stres lub nawyk korzystania z łazienki „na wszelki wypadek”. Objawy są podobne jak w przypadku parć naglących, jednak znikają podczas snu.

  • Kawa, herbata i alkohol – napoje te mają działanie moczopędne, więc lepiej unikaj ich przed snem – zwłaszcza jeśli masz problem z parciami naglącymi lub robisz siku „na zapas”.

  • Problemy zdrowotne – do częstego oddawania moczu przed snem mogą prowadzić infekcje dróg moczowych, niewydolność żył miednicy mniejszej, cukrzyca, a u mężczyzn także problemy z prostatą.

Co zrobić, żeby nie sikać często przed snem? Ekspertka radzi

Siku powinno się robić co 2-3 godziny. Dla zdrowia nie jest dobre ani wymuszanie sikania, ani zbyt długie wstrzymywanie moczu. A co, jeśli często odczuwasz potrzebę zrobienia siku przed snem?

Po pierwsze, siku przed snem to jedna z niewielu sytuacji, kiedy sikanie „na zapas” jest dobrym pomysłem. Jednak częste wizyty w toalecie, które utrudniają ci zaśnięcie, mogą być powodem do niepokoju.

– Zadbaj o nawyki i sprawdź, co jest przyczyną! Warto zrobić sobie dzienniczek mikcji, udać się do urologa i fizjoterapeuty uroginekologicznego – radzi Małgorzata Włodarczyk.

Co jeszcze możesz zrobić? Rady ekspertki:

  1. Nie pij dużej ilości wody naraz. Dobrze jest też przestać pić ok. 2 godziny przed snem, żeby uniknąć wstawania w nocy.

  2. Zadbaj o swój rytuał przed snem. Ekspertka poleca ćwiczenia oddechowe, jogę, medytację, relaksację.

  3. Ćwicz mięśnie dna miednicy.

  4. Sprawdź w dzienniczku mikcji, jaką maksymalną ilość moczu jesteś w stanie zgromadzić w pęcherzu. Pamiętaj, że podobną ilość bez trudu utrzymasz w nocy.

  5. Zdrowy pęcherz sygnalizuje potrzebę skorzystania z toalety, gdy jest wypełniony mniej więcej do połowy. Możesz poczekać i nie reagować od razu na pierwsze odczucie tej potrzeby.

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia