Spis treści
Nie tylko 12 potraw. Bożonarodzeniowe zagrożenia dla zdrowia
Boże Narodzenie to dla wielu osób wyjątkowy czas. Spotkania rodzinne, wspólne biesiadowanie, a wcześniej przygotowania i przedświąteczny stres. Jednak urok świąt to nie tylko piękne świąteczne piosenki, choinka i 12 potraw.
Boże Narodzenie może przyprawić nas o ból głowy, przyczynić do do oparzeń, a niektórych zostawić w poczuciu osamotnienia. Niektórym we znaki może dać się przejedzenie, innych dopaść jeszcze inne dolegliwości. Jak sobie z tym radzić? Sprawdź w naszej galerii.
Jak dbać o zdrowie w Boże Narodzenie? Kilka wskazówek, jak nie przytyć w święta i dobrze się czuć
W Boże Narodzenie powinniśmy się dobrze czuć. Czasem jednak za bardzo sobie pobłażamy, przejadamy się, pijemy dużo alkoholu, nie dbamy o porę snu i mniej się ruszamy. Jak zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie w czasie świąt? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym w święta będziesz się dobrze bawić, a twoje zdrowie na tym nie ucierpi.
- Zachowaj świąteczny nastrój. Zdrowe Boże Narodzenie nie oznacza, że musisz stać się Grinchem. Wciąż możesz korzystać z uroków tego czasu, ale kluczowy jest tutaj umiar. Nie przesadzaj z alkoholem, pij wodę i napoje bezalkoholowe, nie przejadaj się i dbaj o sen.
- Nie zasiedź się. Świąteczne lenistwo może być kuszące, szczególnie, że koniec roku zazwyczaj jest intensywny, a czas, kiedy możemy zwolnić wydaje się usprawiedliwiać nicnierobienie. Nie ma w tym nic złego, ale warto też zadbać o zdrowie i odrobinę ruchu. Spacer, joga, taniec albo kilka pajacyków to dobry przerywnik przed kolejną godziną leniuchowania.
- Nie przejadaj się. Uszka, serniczki i sałatki kuszą, ale lepiej nie przesadzać. Lepiej odczekać 20 minut i upewnić się, czy na pewno chcesz kolejną porcję ryby, niż później cierpieć z przejedzenia (a najpewniej także dodatkowych kilogramów).
- Zjedz coś zdrowego. Boże Narodzenie to czas pokus, ale między nie wpleć zdrowe przekąski. Zamiast kolejnego ciasteczka czy porcji ciasta wybierz owoce, warzywa czy orzechy.
- Bądź życzliwy (dla siebie i innych). Badania dowodzą, że bycie życzliwym może zwiększyć poczucie własnej wartości i zadowolenie z życia. To dobry powód, by zadbać o dobre samopoczucie swoje i innych.