Masz wysoki cholesterol? Farmaceuta mówi, jaki owoc może pomóc obniżyć jego poziom. Często jest mylony z warzywem

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wysoki cholesterol – te dwa słowa czasami mogą brzmieć przerażająco. Kiedy dowiadujesz się, że dotyczy to ciebie, na pewno zastanawiasz się, jak można zbić wysoki cholesterol. Farmaceuta Abbas Kanani podaje jeden konkretny owoc, który może w tym pomóc. Jakie owoce jeść przy wysokim cholesterolu?

Spis treści

Jakie owoce jeść przy wysokim cholesterolu? Szczególnie wyróżnia się jeden

Cholesterol to rodzaj lipidu – woskowatej, podobnej do tłuszczu substancji, która jest wytwarzana przez wątrobę. Jest niezbędny do tworzenia błon komórkowych, niektórych hormonów czy witaminy D. Wysoki poziom cholesterolu często nie daje objawów, przez co wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ten problem ich dotyczy, aż do momentu rozwinięcia się u nich poważnych powikłań, takie jak zawał serca lub udar mózgu. Dlatego też tak ważne jest regularne sprawdzanie poziomu cholesterolu.

Okra wyróżnia się bogatym zestawem składników odżywczych.
Okra wyróżnia się bogatym zestawem składników odżywczych. evening tao/freepik

Aby obniżyć poziom cholesterolu, National Health Service zaleca m.in. zwiększenie spożycia owoców i warzyw. Wśród nich szczególnie wiele potencjalnych korzyści ma jeden konkretny owoc, który w kuchni często jest używany jak warzywo. Chodzi o okrę, kwitnącą roślinę pochodzącą z Afryki Wschodniej. 

– Niektóre badania sugerują, że okra, znana również jako paluszki damskie, może odgrywać rolę w obniżaniu poziomu cholesterolu – wyjaśnia na łamach Express Abbas Kanani, farmaceuta z apteki internetowej Chemist Click. – Jest powszechnie stosowana w zupach i gulaszach, a gęsta, żelowa substancja znajdująca się w okrze, zwana śluzem, może wiązać się z cholesterolem podczas trawienia, dzięki czemu jest on wydalany z organizmu – dodaje. – Badania przeprowadzone na myszach wykazały niższy poziom cholesterolu we krwi po karmieniu ich wysokotłuszczową dietą zawierającą proszek z okry.

Nietypowy objaw wysokiego cholesterolu. Zauważysz go na dłoniach

Nietypowy objaw wysokiego cholesterolu. Zauważysz go na dłoniach

Wysoki poziom cholesterolu rzadko powoduje objawy. Jakie są objawy nadmiaru cholesterolu? Niektóre z nich możesz dostrzec nawet na... dłoniach. Zwróć uwagę na nietypowe oznaki potencjalnie niebezpiecz...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Na co pomaga okra?

Badanie, o którym mówi Abbas Kanani, zostało opublikowane w Journal of Nutritional Biochemistry w 2014 roku. Wykazało ono, że otyłe myszy karmione tym owocem miały obniżony poziom cholesterolu i cukru we krwi.

– Nasze wyniki wskazują, że okra może służyć jako dietetyczna terapia hiperglikemii (wysoki poziom cukru we krwi) i hipertriglicerydemii (wysoki poziom tłuszczu we krwi) – podsumowano badanie.

Jak twierdzi farmaceuta, okra jest również „bogata w witaminy A i C, a także przeciwutleniacze, które pomagają zmniejszyć ryzyko poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca, udar i choroby serca”. Jednocześnie ostrzega osoby chorujące na cukrzycę, żeby zachowały ostrożność, dodając więcej okry do swojej diety, ponieważ „może ona również kolidować z metforminą, lekiem często stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2”.

Harvard Medical School wyróżniła okrę jako jeden z 11 produktów żywnościowych, które mogą pomóc obniżyć poziom lipoprotein o niskiej gęstości, czyli słynnego „złego” cholesterolu. Jest to spowodowane jego „niskokaloryczną” zawartością i obfitością rozpuszczalnego błonnika.

Podejrzewasz, że masz wysoki cholesterol? Zwróć uwagę na te 3 części ciała

Podejrzewasz, że masz wysoki cholesterol? Zwróć uwagę na te 3 części ciała

Wysoki poziom cholesterolu jest powszechnym i poważnym stanem, który może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jego przyczyny to m.in. dieta, palenie tytoniu i genetyka. Poziom cholesterolu pozna...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Co trzeba zrobić, aby obniżyć cholesterol?

Cholesterol jest substancją tłuszczową we krwi, która jest naturalnie wytwarzana przez organizm i odgrywa kluczową rolę w różnych funkcjach organizmu. Jednak zbyt wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Wysoki poziom cholesterolu może zatykać naczynia krwionośne, utrudniając przepływ krwi. Może to zwiększać ryzyko poważnych powikłań, takich jak zawały serca i udary mózgu. Chociaż genetyka może odgrywać pewną rolę, to pewne czynniki związane ze stylem życia mogą się przyczynić do podniesienia poziomu cholesterolu.

Wśród rekomendacji na obniżenie cholesterolu są:

  • odpowiednia dieta o niskiej zawartości cholesterolu i tłuszczów zwierzęcych oraz wysokiej zawartości błonnika,

  • unikanie nadmiernego spożycia alkoholu,

  • utrzymanie umiarkowanej wagi,

  • regularna aktywność fizyczna,

  • unikanie lub rzucanie palenia.

W niektórych przypadkach konieczne może być przyjmowanie leków, ale często już większa ilość ruchu i zdrowsza dieta mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Jeśli martwisz się o swój poziom cholesterolu, skonsultuj się z lekarzem.

6 ziół, które łagodnie obniżą poziom cholesterolu i wspomogą pracę serca

6 ziół, które łagodnie obniżą poziom cholesterolu i wspomogą pracę serca

Jak obniżyć cholesterol? Zastanawiają się nad tym codziennie miliony ludzi na świecie. Nie lekceważ tego problemu, bo wysoki cholesterol znacznie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, a tym samym chorób ...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia