Kiedy NIE myć zębów? Dentystka wymienia 3 sytuacje, kiedy odkłada szczoteczkę do zębów

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna – nie tylko dla twoich zębów, ale dla ogólnego stanu zdrowia. I tak jak zawsze zachęcamy do mycia zębów, nitkowania i czyszczenia języka, tak dentystka dr Shaadi Manouchehri wymienia trzy sytuacje, kiedy lepiej unikać szczotkowania. Mogą cię zaskoczyć!

Spis treści

Dentystka radzi… żeby nie myć zębów!

Mycie zębów powinno być stałym punktem twojego każdego dnia. To kluczowa rutyna, podczas której dbasz nie tylko o swoją jamę ustną, ale cały swój organizm. Niemycie zębów może doprowadzić do wielu chorób, w tym do rozwoju demencji, cukrzycy, zapalenia płuc i chorób serca.

Ekspertka od zdrowia zębów wskazała trzy konkretne sytuacje, w których zaleca, aby nie myć zębów.
Ekspertka od zdrowia zębów wskazała trzy konkretne sytuacje, w których zaleca, aby nie myć zębów. user18526052/freepik

Są jednak sytuacje, kiedy mycie zębów może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dentystka dr Shaadi Manouchehri, która swoje porady stomatologiczne zamieszcza na TikToku, w jednym ze swoich filmów powiedziała:

To jedyny raz, kiedy przyłapiesz mnie na tym, że mówię ci, żebyś nie mył zębów.

Ekspertka od zdrowia zębów wskazała trzy konkretne sytuacje, w których zaleca, aby nie sięgać po szczoteczkę i pastę do zębów.

NIE myj zębów po wypiciu kawy

Jeżeli nie zaczynasz swojego dnia od wymycia zębów, to najwyższy czas to zmienić. Rozpoczęcie dnia od wypicia kawy i wymycie zębów tuż po tym, żeby uniknąć kawowego oddechu, może nie być najlepszym pomysłem. Kawa jest napojem o odczynie kwaśnym, a dodanie mleka i cukru jeszcze bardziej to wzmaga.

– Jeśli pójdziesz i od razu umyjesz zęby, wcierasz kwas w zęby i ścierasz je – ostrzega dr Manouchehri.

Dentystka radzi odczekać od 20 do 30 minut przed wyszczotkowaniem zębów lub alternatywnie użyć płynu do płukania jamy ustnej i przepłukać usta wodą.

NIE myj zębów po śniadaniu

Masz w zwyczaju myć zęby po śniadaniu? Podobnie jak w przypadku kawy, również tutaj należy zacząć dzień od mycia zębów, a nie od jedzenia. Podczas snu w jamie ustnej namnażają się bakterie, przez które powstaje płytka nazębna. Możesz mieć przez to nie tylko nieświeży poranny oddech, ale umycie zębów bezpośrednio po śniadaniu jest dla nich po prostu niekorzystne.

– Powinieneś je umyć wcześniej, ponieważ jeśli wyszczotkujesz je zaraz po śniadaniu, uszkodzisz szkliwo, a kiedy budzisz się rano, masz w ustach sporo bakterii, które należy usunąć przed śniadaniem – mówi dentystka.

NIE myj zębów po zwymiotowaniu

Pierwszą czynnością, na jaką możesz mieć ochotę zaraz po zwymiotowaniu, z pewnością jest chęć umycia zębów. Kto tego nie robił? Okazuje się, że to jedna z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swoich zębów.

– Prawdopodobnie jest to jedyne, co chcesz zrobić po zwymiotowaniu, ale zawartość żołądka jest niezwykle kwaśna, a zęby są zbudowane z minerałów. Kiedy więc zawartość żołądka dostanie się do jamy ustnej, jest ona bardzo kwaśna, a natychmiastowe szczotkowanie jeszcze bardziej wciera kwas w zęby – wyjaśnia dr Manouchehri.

Dentystka zaleca, żeby odczekać od 30 do 60 minut przed umyciem zębów po wymiotach. Jeżeli chcesz się pozbyć nieprzyjemnego smaku, możesz wypłukać usta płynem do płukania jamy ustnej przed wypiciem wody. Pomoże to zneutralizować kwas w jamie ustnej.

Powstrzymaj się przed myciem zębów tuż po wypiciu kawy, zjedzeniu śniadania i zwymiotowaniu. Dzięki temu nie doprowadzisz do uszkodzeń zębów.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia