Zaledwie kilka minut ruchu po posiłku to ochrona przed cukrzycą. Wyniki badań wskazują, w jakim czasie po jedzeniu warto być aktywnym

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
W nowej analizie badań ujawniono, że wystarczą 2-5 minut lekkiego spaceru po jedzeniu, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
W nowej analizie badań ujawniono, że wystarczą 2-5 minut lekkiego spaceru po jedzeniu, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. stockbroker/123RF
Rozwój cukrzycy typu 2 może być rezultatem zaburzeń glikemii, a zwłaszcza częstych i znacznych wahań stężenia glukozy we krwi poniżej i powyżej prawidłowego poziomu. By temu przeciwdziałać i chronić się przed chorobą, wystarczy zaledwie kilka minut spokojnego ruchu. Ważne jednak, by znaleźć na niego chwilę w ciągu określonego czasu po jedzeniu. Zobacz, jak mała zmiana nawyków po posiłku może ratować twoje zdrowie!

Kilkuminutowy ruch po jedzeniu zbawienny dla zdrowia

Już w 2009 roku ustalono w badaniach, że dwudziestominutowy spacer po posiłku pomaga zredukować wpływ jedzenia na glikemię, czyli stężenie glukozy we krwi. Nie każdy ma jednak tyle czasu, by na przykład wstać po obiedzie w biurze lub znaleźć czas na aktywność po sowitym śniadaniu w przypadku pracy zdalnej.

Czytaj także: Masz cukrzycę? Zagraża Ci również demencja. Cukrzyca w młodym wieku zwiększa ryzyko zaburzeń poznawczych. Nie dopuść do jej rozwoju

Na szczęście wystarczy dużo mniejsza porcja ruchu, bo zaledwie od 2 do 5 minut, na co wskazują wyniki badań przedstawione w piśmie „Sports Medicine”. W ich ramach naukowcy poddali analizie wyniki siedmiu prac poświęconych temu, jak na metabolizm wpływa siedzenie, stanie oraz spokojny spacer. Porównano przy tym parametry takie jak poziom glukozy we krwi oraz stężenie insuliny, a także skurczowe ciśnienie tętnicze krwi.

Czytaj także: Ta egzotyczna roślina to owoc bogów. Odmładza, wspomaga odchudzanie i chroni przed groźnymi chorobami. Sprawdź, jak obrać i jeść mango

Wykazano, że zarówno spacer, jak i stanie po jedzeniu, miały umiarkowany wpływ na obniżenie stężenia glukozy. Żadna z interwencji nie powodowała jednak ciśnienia skurczowego.

Uzyskanie znaczącego spadku poziomu insuliny we krwi umożliwiał jedynie ruch po posiłku. Warunkiem było wstanie z miejsca w ciągu 60-90 minut od skończenia jedzenia.

Dowiedz się także:

Ruch przeciwdziała rozwojowi cukrzycy typu i chorób serca

Jak mówi Aidan J. Buffey, główny autor badania i doktorant na Uniwersytecie w Limerick w Irlandii, ruszanie się pomaga ograniczać powstawania insulinooporności, a w konsekwencji – przeciwdziała rozwojowi cukrzycy typu 2 i chorób serca, jako że znaczne i przedłużone skoki poziomu glukozy we krwi są czynnikami powstawania tych problemów.

– Podejrzewamy, że spokojne chodzenie było bardziej efektywne w redukcji poposiłkowej glikemii od stania czy dalszego siedzenia w związku z nasilonymi skurczami mięśni podczas ruchu – tłumaczy Buffey. – Wykazano, że skurcze te przyczyniają się do zwiększonego poboru glukozy przez mięśnie szkieletowe.

Aktywność mięśni powoduje więc zużycie części nadmiaru glukozy, a tkanka ta może pobierać ją bez udziału insuliny. A zmniejszenie ilości cukru we krwi oznacza konieczność wyprodukowania przez trzustkę mniejszych ilości insuliny – hormonu umożliwiającego wykorzystanie glukozy przez inne komórki w organizmie.

Zobacz także: Jesz śniadanie o tej godzinie? Narażasz się na rozwój groźnej, przewlekłej choroby

Jakie ćwiczenia wykonywać w pracy, jeśli spacer odpada?

Co jednak robić, gdy nie możemy wybrać się na spacer? Pomocne będzie wstanie i wykonanie chociaż kilku ćwiczeń, takich jak na przykład wspinanie na palce czy przysiady. Polecane jest wchodzenie i schodzenie po schodach czy chodzenie podczas rozmowy telefonicznej, np. w sali konferencyjnej.

Zmniejszenie skoków glikemii ma też inne pozytywne skutki, które są bezpośrednio odczuwalne na co dzień. To przede wszystkim bardziej stabilny poziom apetytu bez napadów wilczego głodu i spożywczych zachcianek, a także niższy poziom głodu między posiłkami. Korzyści, które odczujemy w nieco dłuższej perspektywie, to natomiast niższy poziom stanu zapalnego w organizmie, a co za tym idzie – wolniejsze procesy starzenia się i rozwoju chorób cywilizacyjnych – nie tylko cukrzycy czy miażdżycy!

Warto pamiętać, że jeszcze lepsze dla metabolizmu są szybkie i energiczne spacery (ang. brisk walking), a zalecana ilość ruchu, którą warto „odhaczać”, wynosi 150 minut w tygodniu w przypadku jej umiarkowanego nasilenia. To naprawdę nie jest dużo, bo jedynie 20 minut dziennie. Dobrze, by chociaż część z tej porcji aktywności wypadało właśnie po spożyciu posiłku.

Polecamy również:

Cukier pod kontrolą

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia