Spis treści
Nowa niezdiagnozowana choroba. GIS ostrzega
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w poniedziałek 9 grudnia 2024 r. o niezdiagnozowanej chorobie w Demokratycznej Republice Konga. Podał, że w oczekiwaniu na ustalenie przyczyny epidemii należy zachować ostrożność wobec osób z objawami infekcji układu oddechowego przybywających z tego regionu. Zaznaczył też, by zachować szczególną ostrożność i śledzić komunikaty władz lokalnych i WHO.
GIS poinformował, że na poziomie kraju (Kongo) ryzyko jest uważane za umiarkowane ze względu na lokalny charakter ogniska w strefie zdrowia Panzi w prowincji Kwango.
– Jednak potencjał rozprzestrzeniania się na sąsiednie obszary, w połączeniu z lukami w systemach nadzoru i reagowania, wskazuje na potrzebę zwiększonej gotowości – zaznaczył GIS.
Ospa w natarciu. WHO: nowy szczep jest „niezwykle niepokojący”
Niepokojące wieści docierają z Afryki. Nowy szczep wirusa ospy szybko rozprzestrzenia się wzdłuż wschodniej granicy Demokratycznej Republiki Konga. WHO bije na alarm i określa go jako „niezwykle niepo...
Choroba w Demokratycznej Republice Konga. Odnotowano 31 zgonów
Jak czytamy w zamieszczonym komunikacie, na poziomie regionalnym i globalnym ryzyko pozostaje obecnie niskie, ale „bliskość dotkniętego obszaru do granicy z Angolą budzi obawy o potencjalną transmisję transgraniczną, a stały monitoring i koordynacja transgraniczna będą niezbędne do złagodzenia tego ryzyka”.
Jak wyjaśnił GIS, między 24 października a 5 grudnia 2024 r. odnotowano 406 przypadków niezdiagnozowanej choroby z objawami gorączki, bólu głowy, kaszlu, kataru i bólu ciała. Wśród nich jest 31 zgonów.
– Wszystkie ciężkie przypadki zgłoszono również jako poważne niedożywienie. Większość zgłoszonych przypadków dotyczy dzieci, szczególnie poniżej piątego roku życia – zaznaczono w informacji od GIS.
Nowa odmiana małpiej ospy w Europie. Groźny wirus rozprzestrzenia się błyskawicznie
W regionie obejmującym Sztokholm potwierdzono w czwartek pierwszy poza kontynentem afrykańskim przypadek nowej, bardziej zaraźliwej odmiany małpiej ospy (mpox). Wirus jest bardziej zjadliwy od pierwot...
„Zespoły ekspertów zbierają próbki do badań”
Główny Inspektorat Sanitarny podał, że obszar, gdzie odnotowano przypadki choroby, jest wiejski i odległy, a dostęp do niego jest dodatkowo utrudniony przez trwającą porę deszczową. Podkreślił, że zespoły szybkiego reagowania zostały rozmieszczone w celu zidentyfikowania przyczyny i wzmocnienia reakcji.
– Zespoły ekspertów zbierają próbki do badań laboratoryjnych, zapewniają bardziej szczegółową charakterystykę kliniczną wykrytych przypadków, badają dynamikę transmisji i aktywnie poszukują dodatkowych przypadków, zarówno w placówkach służby zdrowia, jak i na poziomie społeczności. Zespoły pomagają również w leczeniu pacjentów, komunikacji ryzyka i zaangażowaniu społeczności – przekazał GIS.
Zaznaczył też, że biorąc pod uwagę zgłaszane objawy kliniczne oraz szereg powiązanych zgonów, ostre zapalenie płuc, grypa, COVID-19, odra i malaria – są uważane za potencjalne czynniki przyczynowe, a niedożywienie jest czynnikiem współistniejącym.
– Trwają badania laboratoryjne w celu ustalenia dokładnej przyczyny. Na tym etapie możliwe jest również, że więcej niż jedna choroba przyczynia się do przypadków i zgonów – podał GIS.
To już ostatni dzwonek na szczepienie. Zrób sobie prezent na święta i nie choruj
Zbliża się szczyt sezonu grypowego. Aby uchronić się przed ciężkim przebiegiem choroby – zaszczep się. Jeśli zrobisz to teraz, organizm zdąży wytworzyć odporność jeszcze przed świętami. Możesz zaszcze...
Źródło:
Niezdiagnozowana choroba w Demokratycznej Republice Konga Główny Inspektorat Sanitarny
Źródło: