Jak szybko rzucić palenie? Wypróbuj ziołowe napary, które zmniejszają chęć zapalenia papierosa. Po jakie herbatki powinien sięgać palacz?

Agata Siemiaszko
Chcesz rzucić palenie? Wypróbuj domowe sposoby, które wspierają walkę z nałogiem. Sprawdź, po jakie herbatki sięgać podczas rzucania palenia.
Chcesz rzucić palenie? Wypróbuj domowe sposoby, które wspierają walkę z nałogiem. Sprawdź, po jakie herbatki sięgać podczas rzucania palenia. MAKY_OREL/Pixabay, Ichad Windhiagiri/Pexels.com
Palenie tytoniu to groźny nałóg, który przyczynia się do rozwoju wielu poważnych schorzeń. Według najnowszych danych, już co czwarty Polak pali papierosy. Aby zachować zdrowie jak najdłużej, warto zrezygnować z tego nałogu. Rzucenie palenia poprawi wydolność płuc, odmłodzi skórę, a także poprawi krążenie krwi. Jak rzucić palenie? Wypróbuj napary ziołowe, które mogą pomóc w walce z nałogiem.

Spis treści

Zioła, które wspierają rzucenie palenia. Po jakie herbatki sięgać?

Rzucenie palenia to długi proces, który wymaga bardzo silnej woli. Pomocne mogą okazać się specjalne preparaty w formie gumy do żucia lub aerozolu. Należy pamiętać, że samo stosowanie tych produktów nie sprawi, że nałóg cudownie zniknie, jednak warto podjąć próbę rzucenia palenia. Można również wypróbować napary ziołowe, które zmniejszają chęć sięgania po wyroby tytoniowe. W galerii przedstawiamy, jakie herbatki wspierają rzucenie palenia.

Chcesz rzucić palenie? Wspomagaj się ziołowymi herbatkami

Jak na organizm wpływa palenie tytoniu?

Palenie papierosów i wyrobów tytoniowych, w tym e-papierosów nie wpływa pozytywnie na zdrowie, a wręcz przeciwnie – w bardzo szybki sposób je niszczy. Palacze są znacznie bardziej narażeni na rozwój różnego rodzaju chorób, w tym groźnego raka płuc.

Dowiedz się więcej: Po czym poznać, że płuca chorują?

W jednym z badań udowodniono, że palenie już jednego papierosa dziennie przez kobiety może zaburzać gospodarkę hormonalną i obniżać wydzielanie estrogenów. Dodatkowo nikotyna u kobiet wywołuje szereg niekorzystnych działań, takich jak zaburzenie wydzielania hormonów, nieprawidłowe dojrzewanie lub uszkodzenie komórek jajowych, zaburzenia owulacji, zahamowanie wzrostu łożyska, a także zwiększa częstość poronień.

Wśród innych niekorzystnych działań nikotyny na organizm można wymienić:

  • twarz nikotynową – szare zabarwienie skóry, występowanie pajączków i przebarwień, a także pojawienie się pionowych zmarszczek wokół ust, czyli tzw. „zmarszczek palacza”,
  • częstą i nawracającą zgagę,
  • próchnicę zębów,
  • stany zapalne jamy ustnej,
  • zaburzenia erekcji,
  • obniżenie libido,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • zawał serca,
  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • nowotwory: krtani, gardła, przełyku, pęcherza moczowego i nerek.

Rzucenie palenia przynosi korzystne skutki już kilkanaście minut od wypalenia ostatniego papierosa. Dodatkowo już po 15 latach od rezygnacji z wyrobów tytoniowych, ryzyko raka płuc jest takie samo jak u osoby nigdy nie palącej. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia!

Miej ciśnienie pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia