Cukrzyku, grozi ci zakrzepica! Ryzyko groźnych powikłań możesz jednak zmniejszyć

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ze skutkami nieprawidłowego poziomu cukru we krwi mierzą się w Polsce miliony osób. Jednym z zagrożeń, których powinni być świadomi wszyscy pacjenci, jest zakrzepica. Wyjaśniamy, skąd to ryzyko oraz jak zadbać o profilaktykę zaburzonego krzepnięcia krwi.

Spis treści

Czy cukrzyca może powodować zakrzepicę?

Cukrzyca może powodować zakrzepicę, jednak nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego zagrożenia. Dowody na ten związek pojawiały się już we wcześniejszych latach, jednak dokładny mechanizm zależności między cukrzycą i zakrzepicą nie był znany. Przyjrzeli się mu naukowcy brazylijscy z ośrodka badawczego Redoxoma.

Przy cukrzycy należy mierzyć poziom glukozy codziennie, tak często, jak zaleci lekarz. Natomiast raz w tygodniu wskazane jest wykonanie skróconego profilu glikemii
Przy cukrzycy należy mierzyć poziom glukozy codziennie, tak często, jak zaleci lekarz. Natomiast raz w tygodniu wskazane jest wykonanie skróconego profilu glikemii Antonio-Diaz/Getty Images

Badania opisane w „Journal of Thrombosis and Haemostasis” potwierdzają wpływ jednego z najczęstszych objawów cukrzycy – wysokiego poziomu glukozy we krwi (hiperglikemii) na powstawaniem zakrzepów krwi. Testy przeprowadzone z użyciem kultur komórek śródbłonka i płytek krwi wykazały, że przy wysokiej zawartości glukozy płytki krwi stają się nadreaktywne. Skutkuje to stanem zbliżonym do tego w trombofilii i zwiększonym ryzykiem zakrzepicy żył głębokich.

W warunkach hipoglikemii powstaje więcej ustrukturyzowanych włókien białka aktyny, której łączenie się w łańcuchy stanowi pierwszy krok w procesie formowania skrzepu krwi. Zaobserwowano także dwukrotnie większą produkcję nadtlenku wodoru – głównego źródła wolnych rodników nadtlenkowych, który uszkadzają komórki, a także usztywnienie błon komórkowych nasilające zlepianie się płytek krwi.

Hiperglikemia to poziom glukozy wyższy niż 100 mg/dl lub 5,6 mmol/l. Norma dla prawidłowej glikemii to natomiast 70-99 mg/dl lub inaczej 3,9-5,5 mmol/l.

Cukrzyca to choroba metaboliczna na którą cierpi 3 mln Polaków, ale nawet 5 mln ma stan przedcukrzycowy. Jej głównym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi, który prowadzi do występowania dolegliwości i powikłań, m.in. wzmożonego pragnienia, zwiększonej produkcji moczu czy częstych infekcji. Leczenie polega na utrzymaniu stężenia cukru we krwi na prawidłowym, stabilnym poziomie, za pomocą odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i leków. Ponad 9 na 10 pacjentów ma nabytą cukrzycę typu 2. Natomiast cukrzyca typu 1 nazywana też nieinsulinozależną dotyka 200-300 tys. osób. Częstość jej występowania u dzieci jednak rośnie i od lat 1990. zwiększyła się prawie dziesięciokrotnie.

Cukrzyca i choroby nerek u seniorów idą w parze. Co mówią na ten temat eksperci?

Cukrzyca i choroby nerek u seniorów idą w parze. Co mówią na ten temat eksperci?

Nawet co drugi diabetyk będzie miał chorobę nerek, a na cukrzycę cierpieć będzie wkrótce jedna na 10 osób w Polsce. Wśród seniorów oba problemy należą do najbardziej powszechnych i ze sobą powiązanych...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Jak diabetyk może chronić się przed zakrzepicą?

Aby chronić się przed powikłaniami cukrzycy takimi, jak zakrzepica, konieczna jest kontrola poziomu glukozy i utrzymywanie jej w zalecanych granicach. Pomaga to uniknąć epizodów hipergliemii, a także niebezpiecznej ketoacydozy cukrzycowej, ale ponadto hipoglikemii – nagłych spadków poziomu cukru, które prowadzą m.in. do omdleń i dalszych komplikacji.

– Cukrzyca typu drugiego, bo na nią choruje znacząca większość pacjentów, wymaga ogromnej edukacji pacjenta i jego bliskich. Ważna jest zarówno świadomość na temat mechanizmów choroby, jak i wiedza na temat hipoglikemii, czyli nagłego spadku glikemii. Szybka reakcja i rozpoznanie ataku pozwoli udzielić pacjentowi pomocy i uchronić go przed poważnymi powikłaniami – mówi dr n. med. Elżbieta Wójcik-Sosnowska, diabetolog z Grupy LUX MED.

Rozwiązaniem ułatwiającym sprawdzanie glikemii są systemy ciągłego monitorowania glikemii (CGM) z sensorem mocowanym na skórze i częściowo pod nią, które obsługuje się poprzez smartfon. Części pacjentów z cukrzycą przysługuje refundacja czujników do określonych limitów.

– Systemy ciągłego monitorowania glikemii to rewolucja. Dzięki nim posługujemy się dziś zupełnie innymi kryteriami wyrównania cukrzycy, przestajemy analizować pojedyncze wartości glikemii, najważniejsze jest to, jaką część doby kobieta przebywa w zakresie normoglikemii. Tylko systemy monitorowania glikemii dają nam taką możliwość – powiedziała prof. Dorota Bomba-Opoń, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, członek zarządu Sekcji Cukrzycy i Chorób Metabolicznych PTGiP.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia