Spis treści
Zastrzyki na cukrzycę i odchudzanie to nie wszystko
Nowoczesnych rozwiązań dla chorych na cukrzycę typu 2 jest coraz więcej, jednak leki przeciwcukrzycowe mają też swoje wady, a „cudowna” metoda na chorobę nie powstała. Wiele mówi się o zastrzykach z analogami GLP-1. Te środki cieszą się ogromną popularnością nie tylko dlatego, że robi się je raz na tydzień. Powodują również utratę wagi i pomimo wysokich cen trudno je kupić. Dla cukrzyka taka terapia nie zawsze jest jednak w optymalna. Można to jednak zmienić i osiągnąć maksymalną kontrolę choroby, co pokazało nowe badanie.
Z dwóch nowych analiz danych z codziennej praktyki lekarskiej firmy Abbott wynika, że zastrzyki na cukrzycę to nie wszystko. U stosujących je chorych można znacznie poprawić poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c, który jest wskaźnikiem nasilenia niekorzystnych zmian związanych z chorobą. Pozwala sprawdzić, czy w ciągu ostatnich trzech miesięcy poziom cukru był na odpowiednim poziomie, niepowodującym powikłań w organizmie.
Czytaj też: Lek typu „koń trojański” skutecznie odchudza. Możesz schudnąć nawet dwa razy więcej niż dotychczas
Gdy do analogów receptora dla GLP-1 dodano system ciągłego monitorowania stężenia glukozy FreeStyle Libre, u stosujących je pacjentów obserwowano znaczną poprawę stężenia HbA1c niż przy samych lekach. Takie efekty uzyskano niezależnie od tego, jakiego leku użyto i jak długo, ani też od modelu insulinoterapii.
Jak kontrolować cukrzycę z większą skutecznością?
Kontrolowanie cukrzycy typu 2 to sprawdzanie poziomu glukozy we krwi i odpowiednie dostosowywanie dawek leków i stylu życia, co usprawniają nowe osiągnięcia medyczne. Monitoring jest kluczowy, bo bez takich działań choroba może prowadzić do poważnych powikłań ze strony kluczowych narządów, m.in. oczu, nerek, serca, naczyń krwionośnych i układu nerwowego.
Nowe leki GLP-1, nazywane „zastrzykami na cukrzycę i odchudzanie”, to agoniści receptora glukagonopodobnego peptydu-1. Z tej grupy Polsce dopuszczone są liraglutyd, semaglutyd, dulaglutyd, eksenatyd, liksysenatyd (dostępny tirzepatyd w postaci leku Mounjaro to nieco inna grupa, bo jest to także antagonista GIP).
Pomimo swoich wysokich cen (najnowsze to nawet 2,7 tys. miesięcznie) leki tego typu są coraz popularniejsze, bo oprócz korzyści dla glikemii wywołują wspomnianą już utratę masy ciała. Stymulują też wydzielanie insuliny i hamują apetyt, a uzyskane zmniejszenie wagi również ułatwia zapanowanie nad cukrzycą.
Gdy doda się do tego ciągłego monitorowania glikemii (CGM) FreeStyle Libre składający się z sensora umieszczanego na tylnej części ramienia i czytnika lub aplikacji na smartfon, pacjentom łatwiej przestrzegać leczenia. System wyświetla odczyty poziomu glukozy bez konieczności nakłuwania palca i ma już ponad 5,5 mln użytkowników na świecie.
Udowodniono, że oba rozwiązania razem pozwalają na większą redukcję HbA1c (-2,4 proc.) w porównaniu do samego leku (-1,7 proc.). Wyniki te zaprezentowane podczas 17. Międzynarodowej Konferencji Advance Technology & Treatment in Diabetes (ATTD). Wkrótce staną się wytycznymi dla lekarzy i pacjentów.
Źródło: Real-World Data Show Abbott's FreeStyle Libre® Systems and GLP-1 Medicines Work Better Together for People with Type 2 Diabetes Abott Media Room
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?