Spis treści
Czy można jeść jabłko przed snem?
Jabłko to zdrowa i lekka przekąska, którą można zjeść przed snem, jednak z zachowaniem pewnych zasad. Nie będzie dobrą opcją dla każdego, ale praktykowana od czasu do czasu nie zaszkodzi większości osób.
Przeciwko jedzeniu jabłka przed snem świadczy zawartość cukrów prostych, głównie fruktozy. Łącznie w 100 g jest ok. 10 g cukrów, które powszechnie łączy się z rozwojem próchnicy, skokami glikemii i przybieraniem na wadze.
Patrząc jednak realnie, mała sztuka o wadze 100-150 g to 10-15 g cukrów i 46-69 kcal, a zatem małe dawki, które mogą być szybko spalone. Na dodatek jabłka mają sycący błonnik oraz IG 39, czyli niski indeks glikemiczny (granicą jest wartość 55). To oznacza, że nie podnoszą tak szybko poziomu glukozy we krwi, a dostarczona energia może być łatwo wykorzystana.
Jabłko przed snem można zjeść w sytuacji, gdy jest się głodnym. Pusty żołądek niejednokrotnie utrudnia spokojny sen, więc uspokojenie go może wyjść tylko na korzyść. Owoc ten dostarcza także potas i melatoninę, a zawarte w nim węglowodany wspierają produkcję tego hormonu snu w organizmie.
Jabłko odświeża jamę ustną i oddech. Nie fermentuje w jamie ustnej i nie powoduje kwaśnego odczynu. Choć nie chroni przed płytką nazębną, badania wykazały efekt usuwania bakterii porównywalny do tego po myciu zębów. Na dodatek jabłko może być zjedzone nawet po umyciu zębów, pod warunkiem, że zostaną on później dokładnie przepłukane wodą, a włókna z jabłka – wyjęte za pomocą nitki do zębów.
Zjedzenie jabłka poprawia trawienie i przeciwdziała zaparciom, a jeśli ma miejsce przed snem, niekoniecznie doprowadzi do nadmiernej fermentacji w żołądku. Jeśli nie jesteśmy najedzeni, nie ma takiej obawy.
Choć więc zalecenia mówią, że po jabłko najlepiej sięgać do południa, zwłaszcza, gdy jest się aktywnym fizycznie, potraktowane jako awaryjna kolacja nie wpłyną na przyrost tkanki tłuszczowej czy rozwój cukrzycy typu 2.
Kto nie może jeść jabłek przed snem?
Jabłka przez snem nie powinny jeść osoby, które z różnych przyczyn powinny ograniczyć spożycie cukrów prostych, w tym również owoców. To pacjenci z cukrzycą, insulinoopornością, zespołem metabolicznym i otyłością.
Choć mały owoc przed pójściem spać nie przyczyni się do wzrostu wagi, włączony do diety na stałe może mieć na nią wpływ. Może ponadto utrudniać odchudzanie, dlatego osoby starające się stracić kilka kilogramów powinny zrezygnować z takiej przekąski.
Źródła: