Spis treści
Dieta ketogeniczna a nieprzyjemny zapach z ust
Powodów nieświeżego oddechu z ust jest wiele, a chroniczne utrzymywanie się brzydkiego zapachu z jamy ustnej powoduje znaczny dyskomfort. Problem ten często dotyczy osób będących na diecie ketogenicznej.
Dieta ketogeniczna, nazywana też ketogenna czy keto dietą, to jadłospis niskowęglowodanowy i/lub wysokotłuszczowy. Zdrowy organizm czerpie energię z węglowodanów, czyli głównie z glukozy. W przypadku, kiedy nie zostanie dostarczona odpowiednia jej ilość, organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczy, przyspieszając redukcję tkanki tłuszczowej. Nazywa się to stanem ketozy w organizmie.
Dieta ketogeniczna zmienia metabolizm w organizmie, a zwiększona ilość ketonów może powodować stale utrzymujący się nieprzyjemny oddech, przypominający zapach zgniłych owoców lub zmywacza do paznokci, czyli acetonu.
Nie tylko stosowanie diety ketogennej może wprowadzić organizm w stan ketozy, najczęściej obserwuje się ją u chorych na cukrzycę lub zapalenie trzustki. W tych schorzeniach dieta wysokotłuszczowa dodatkowo nasili nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Należy wspomnieć, że keto dieta jako sposób na odchudzanie powinna być ściśle kontrolowana, ponieważ gdy poziom ketonów we krwi niebezpiecznie wzrośnie, może dojść do kwasicy ketonowej, która zagraża życiu.
Zobacz także:
Produkty stosowane w dietach odchudzających, które wpływają na nieświeży oddech
Poza dietą ketogeniczną, niektóre produkty spożywcze regularnie stosowane w diecie odchudzającej mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust. Do takich produktów zaliczają się:
- ser i produkty mleczne – mleko i przetwory mleczne zawierają aminokwasy, które wchodzą w reakcje chemiczne ze śliną, a powstałe podczas trawienia związki siarki powodują odczucie kwaśnego, ciężkiego oddechu,
- kawa – działa wysuszająco na błonę śluzową jamy ustnej oraz zmniejsza produkcję śliny. Obniżona wilgotność nasila rozwój bakterii, które nadają specyficzny zapach z ust. Zwiększenie nawodnienia w ciągu dnia zmniejsza ten nieprzyjemny problem,
- mięso – nadmiar mięsa w diecie osób odchudzających się powoduje zakwaszenie żołądka, a tym samym nasilenie objawów nieprzyjemnego kwaśnego oddechu
- ostre przyprawy – chili jest często stosowanym dodatkiem do potraw podczas diet odchudzających w celu przyspieszenia metabolizmu. Podrażniając żołądek wpływa na wzrost kwasu solnego, a tym samym może nasilać kwaśne odbijanie i pogorszenie oddechu
Po zakończeniu stosowania diety ketogennej zapach z jamy ustnej wraca do normy. Chronicznie utrzymujący się nieświeży oddech powinien skłonić do wizyty u specjalisty.
- Konsekwencje stosowania wysokotłuszczowych diet ketogenicznych Bromatologia i Chemia Toksykologiczna
- Rola tłuszczu w żywieniu człowieka Medycyna Rodzinna
- Podstawy żywienia człowieka WSiP
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?