Co wywołuje zaczerwienienie twarzy?
Zaczerwienienie skóry twarzy jest następstwem rozszerzania się naczyń krwionośnych. W wielu przypadkach stanowi naturalną reakcję organizmu na czynniki takie jak wzrost temperatury otoczenia, wysiłek fizyczny, spożycie pikantnej potrawy czy silny stres, które powodują wzmożoną produkcję ciepła. Dzięki zwiększonemu dopływowi krwi do naczyń krwionośnych skóry może być ono szybciej oddawane na zewnątrz.
Zaczerwienienia twarzy, zwłaszcza obejmujące fragmenty skóry, mogą wynikać z niewłaściwej pielęgnacji cery lub być objawem reakcji alergicznej, jednak mogą też stanowić symptom poważniejszego schorzenia.
Zaczerwienienia na twarzy to problem, który w dużej mierze związany jest z cerą naczynkową. Na skórze widoczne są wtedy drobne rozszerzone naczynka krwionośne. Zdarza się też, że w następstwie osłabienia naczyń na skórze tworzą się teleangiektazje, czyli pajączki. W niektórych przypadkach dochodzi do ich pękania, co doprowadza do wystąpienia zlewnego rumienia. Pajączki i towarzyszące im zaczerwienienie zwykle pojawiają się na policzkach i w okolicy nosa.