Trzydniówka (nazywana również rumieniem nagłym) nie jest chorobą sezonową – wirusem opryszczki HHV-6 i HHV-7 można zarazić się przez cały rok.
Objawy i wysypka po trzydniówce
Pierwszym objawem zakażenia wirusem HHV-6 jest wysoka gorączka (czasem powyżej 39 st. C), która trwa kilka dni – zwykle 3 (stąd nazwa choroby), ale niekiedy nawet do 7. Wysoka temperatura zazwyczaj jest jedynym symptomem trzydniówki, rzadziej towarzyszą jej dolegliwości, takie jak: katar, kaszel biegunka, drgawki, powiększone węzły chłonne na szyi. Po kilku dniach, gdy temperatura wraca do normy, na skórze twarzy i tułowiu pojawia się plamkowo-grudkowa wysypka. W ciągu kilku dni, a czasami nawet następnego dnia, wykwity na skórze bledną i samoistnie ustępują (bez przebarwień i złuszczania skóry), a stan zdrowia chorego poprawia się. Trzydniówkę u dziecka można podejrzewać, jeśli:
- dziecko nie ukończyło jeszcze 4 lat,
- dziecko nie chorowało wcześniej na gorączkę trzydniową,
- objawy (jakie objawy? Należy podać tę informację) pojawiły się nagle,
- występuje wysoka gorączka, ale nie ma symptomów typowych dla przeziębienia.
Pomimo tego, że trzydniówka jest raczej niegroźną chorobą o łagodnym przebiegu, jej pierwsze objawy mogą przypominać odrę. Warto więc udać się do lekarza pediatry, który postawi słuszną diagnozę.
Gorączka trzydniowa – leczenie i zapobieganie
Trzydniówka nie wymaga tradycyjnego leczenia, gdyż po kilku dniach objawy ustępują samoistnie, wykorzystywane jest jedynie leczenie objawowe (można zastosować leki przeciwgorączkowe). Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) podstawowym lekiem przeciwgorączkowym jest paracetamol. Przed zastosowaniem przeciwgorączkowych środków farmakologicznych zaleca się chłodne okłady, jeśli te nie pomogą, wówczas należy sięgnąć po leki. Leczenie gorączki powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza, jeśli trwa ona dłużej niż 3 dni. Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna również wtedy, gdy:
- nie można zbić gorączki,
- występują drgawki gorączkowe,
- wykwity na skórze nie ustępują po upływie 5 dni.
Dotychczas nie wymyślono sposobu na zapobieganie tej chorobie, ani na skrócenie czasu trwania gorączki. Nie istnieje także szczepionka na gorączkę trzydniową.
Źródła:
M. Mrozińska, Zakażenia wirusami Herpes manifestujące się zmianami skórnym, [dostęp: 12.12.2019 r.].
Czym i jak mierzyć temperaturę?