Trzydniówka (rumień nagły, gorączka trzydniowa): objawy, wysypka i leczenie

Marianna Leśniewicz
Trzydniówka to choroba zakaźna wieku dziecięcego. Charakterystycznymi objawami są wysoka gorączka i grudkowo-plamista wysypka.
Trzydniówka to choroba zakaźna wieku dziecięcego. Charakterystycznymi objawami są wysoka gorączka i grudkowo-plamista wysypka. 123rf.com
Trzydniówka jest chorobą wywołaną zakażeniem wirusem opryszczki HHV-6. i HHV-7. To jedno z najczęściej występujących schorzeń zakaźnych wieku dziecięcego, w rzadkich przypadkach chorują również dorośli. Zakażenie następuje najczęściej u dzieci do lat 3, w szczególności w 6-12 miesiącu życia. Trzydniówka objawia się wysoką gorączką (39-40 stopni Celsjusza) i trwa ok. 3-5 dni. Po ustąpieniu gorączki na skórze pojawia się plamkowo-grudkowa wysypka. Z reguły nie obserwuje się dodatkowych powikłań, aczkolwiek chorobie tej często towarzyszą zaburzenia pracy wątroby oraz drgawki.

Trzydniówka (nazywana również rumieniem nagłym) nie jest chorobą sezonową – wirusem opryszczki HHV-6 i HHV-7 można zarazić się przez cały rok.

Objawy i wysypka po trzydniówce

Pierwszym objawem zakażenia wirusem HHV-6 jest wysoka gorączka (czasem powyżej 39 st. C), która trwa kilka dni – zwykle 3 (stąd nazwa choroby), ale niekiedy nawet do 7. Wysoka temperatura zazwyczaj jest jedynym symptomem trzydniówki, rzadziej towarzyszą jej dolegliwości, takie jak: katar, kaszel biegunka, drgawki, powiększone węzły chłonne na szyi. Po kilku dniach, gdy temperatura wraca do normy, na skórze twarzy i tułowiu pojawia się plamkowo-grudkowa wysypka. W ciągu kilku dni, a czasami nawet następnego dnia, wykwity na skórze bledną i samoistnie ustępują (bez przebarwień i złuszczania skóry), a stan zdrowia chorego poprawia się. Trzydniówkę u dziecka można podejrzewać, jeśli:

  • dziecko nie ukończyło jeszcze 4 lat,
  • dziecko nie chorowało wcześniej na gorączkę trzydniową,
  • objawy (jakie objawy? Należy podać tę informację) pojawiły się nagle,
  • występuje wysoka gorączka, ale nie ma symptomów typowych dla przeziębienia.

Pomimo tego, że trzydniówka jest raczej niegroźną chorobą o łagodnym przebiegu, jej pierwsze objawy mogą przypominać odrę. Warto więc udać się do lekarza pediatry, który postawi słuszną diagnozę.

Gorączka trzydniowa – leczenie i zapobieganie

Trzydniówka nie wymaga tradycyjnego leczenia, gdyż po kilku dniach objawy ustępują samoistnie, wykorzystywane jest jedynie leczenie objawowe (można zastosować leki przeciwgorączkowe). Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) podstawowym lekiem przeciwgorączkowym jest paracetamol. Przed zastosowaniem przeciwgorączkowych środków farmakologicznych zaleca się chłodne okłady, jeśli te nie pomogą, wówczas należy sięgnąć po leki. Leczenie gorączki powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza, jeśli trwa ona dłużej niż 3 dni. Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna również wtedy, gdy:

  • nie można zbić gorączki,
  • występują drgawki gorączkowe,
  • wykwity na skórze nie ustępują po upływie 5 dni.

Dotychczas nie wymyślono sposobu na zapobieganie tej chorobie, ani na skrócenie czasu trwania gorączki. Nie istnieje także szczepionka na gorączkę trzydniową.

Źródła:

M. Mrozińska, Zakażenia wirusami Herpes manifestujące się zmianami skórnym, [dostęp: 12.12.2019 r.].

Czym i jak mierzyć temperaturę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
eliza

Kurcze, tyle osób poleca ten bezstykowy? Co prawda nie planowałam zmiany termometru, ale kurcze, może to faktycznie lepsza opcja. SKoro pomiar w sekundę... Mówicie, że ten diagnostic to dobry wybór?

s
sara
24 kwietnia, 23:04, Alka:

Oh, my mieliśmy okropne problemy z trzydniówkami :( W pewny momencie zmieniłam nawet termometr na taki, którego nie trzeba wkładać pod pachę, tylko działa z odległości na podczerwień. Taki z Diagnostic. Mała była tak rozdrażniona i obolaa, że nie chciałam jej jeszcze dodatkowo męczyć pomiarami temperatury...

Bardzo dobrze pani zrobiła! Nie ma co dodatkowo stresowac już i tak wystraszonego dziecka.. Chyba też sobie taki kupię, bo coraz więcej dobrego czytam o tych bezstykowych.

A
Alka

Oh, my mieliśmy okropne problemy z trzydniówkami :( W pewny momencie zmieniłam nawet termometr na taki, którego nie trzeba wkładać pod pachę, tylko działa z odległości na podczerwień. Taki z Diagnostic. Mała była tak rozdrażniona i obolaa, że nie chciałam jej jeszcze dodatkowo męczyć pomiarami temperatury...

m
maccia

jak mamy problemy z częstą gorączką to trzeba biegiem do lekarza!! nie ma co wytawiać organizmu na jakieś powikładnia :// dobrze też zainwestować w kontretny model termometru a nie taki pierwszy lepszy. diagnosis ma fajny sprzęt, ja jestem zadowolona ;p

L
Lena

Z gorączka nie ma żartów, zwłaszcza teraz, kiedy wszędzie mówi się o koronawirusie. Dlatego jak tylko mam jakieś podejrzenie i gorzej się czuje, monitoruje temperaturę u siebie i dzieci. Mam termometr bezdotykowy (Diagnostic NC300) wiec nawet przez sen mogę dzieciom profilaktycznie sprawdzić, a jestem spokojniejsza.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia