Całowanie się z mężczyzną z brodą może być niebezpieczne? Uważaj, lekarz ostrzega: to grozi twojemu zdrowiu

Monika Góralska
Wideo
od 7 lat
Lubisz facetów z brodą? Uważaj, bo całowanie się ze swoim wybrankiem może być niebezpieczne dla twojego zdrowia. Lekarz na TikToku ostrzega przed bakteryjną chorobą skóry. Można jednak do niej nie dopuścić odpowiednio dbając o zarost.

Spis treści

Całowanie się z mężczyzną z brodą może być niebezpieczne?

Broda wywołała bakteryjną chorobę skóry u partnerki mężczyzny z zarostem.
Broda wywołała bakteryjną chorobę skóry u partnerki mężczyzny z zarostem. senivpetro/freepik.com, drsermedmesher/tiktok.com

Faceci z brodą wyglądają męsko i elegancko. Nic dziwnego, że wiele kobiet lubi typ uwodzicielskiego drwala. Mężczyźni z brodą przyciągają wzrok, jednak ich najcenniejszy w wyglądzie atut może okazać się niebezpieczny. Całowanie partnera z zarostem może być powodem nieprzyjemnej choroby u jego wybranki.

– Brody mogą wyglądać fajnie, ale to co fajne zawsze ma swoją cenę – ostrzega dr Sermed Mezher na TikToku.

W opublikowanym nagraniu prezentuje kilka zdjęć kobiety, której broda zaczęła się łuszczyć po całowaniu z chłopakiem z zarostem. Lekarz, który sam również posiada zarost, ostrzega, że broda może doprowadzić do infekcji i zakażenia bakteryjnego u partnerki.

Twój mężczyzna ma brodę? Uważaj, lekarz ostrzega co ci grozi

Na prezentowanych przez dr Mezhera zdjęciach u kobiety rozwinęła się nieprzyjemna i bolesna infekcja skóry, która objęła całą jej brodę.

– W tym przypadku była to bakteryjna infekcja skóry znana jako liszajec... I, ryzykując, że strzelę sobie w stopę, brody mogą być dość powszechną przyczyną – ostrzega dr Sermed.

Liszajec zakaźny, inaczej liszajec pospolity wywołują bakterie takie jak paciorkowce Streptococcus pyogenes i gronkowce Staphylococcus aureus. Te ostatnie często wiążą się z kichaniem i kaszlem.

– Powodem tego [zakażenia – przyp. red] jest to, że małe włoski w brodzie mogą powodować powstawanie maleńkich dziurek w skórze, przez które mogą przedostać się bakterie – zwłaszcza jeśli mężczyzna ma słabą higienę brody – wyjaśnił dr Mezher.

Na zakażonej bakteriami skórze pojawia się najpierw zaczerwienienie, następnie czerwone rany i pęcherze wypełnione ropą, które szybko pękają i tworzą brązową lub złotą skorupę.

W męskim owłosieniu na twarzy mogą się jednak znajdować nie tylko wyżej wymienione bakterie. Badanie z 2018 r. przeprowadzone przez Manchester Metropolitan University ujawniło, że prawie 50 proc. męskich bród ma ślady kału. Brody uczestników miały różną długość i styl, a większość panów twierdziła, że myła je w dniu przeprowadzenia badania.

Jak dbać o brodę, żeby była czysta?

Aby uniknąć podrażnień i zakażeń ekspert radzi jak dbać o zarost, żeby był on czysty.

– To co powinniśmy zrobić z naszym owłosieniem na twarzy to mycie zarostu 2-3 razy w tygodniu wodą z szamponem do brody. Jeśli nie masz szamponu do brody równie dobrze możesz użyć szamponu do włosów – podpowiada lekarz.

Możesz więc w trakcie korzystania z prysznica, tak jak myjesz włosy, myć także brodę, a po umyciu nakładać na nią odżywkę lub serum, aby włosy były miękkie i sprężyste. Specjalista dodaje także, że odpowiednio pielęgnowana broda posiada taką samą ilość bakterii jak nieowłosiona skóra twarzy.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia