Niedobór magnezu to sytuacja niebezpieczna dla organizmu, gdyż pierwiastek ten pełni wiele ważnych funkcji. Gdy go brakuje, pojawiają się objawy takie jak kurcze, mrowienie i drżenie mięśni, bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca, nasilone dolegliwości miesiączkowe u kobiet, zaparcia, rozdrażnienie, niepokój, obniżenie nastroju i bezsenność. Tymczasem współczesna dieta, używki i stres powodują, że organizm zużywa ten pierwiastek w zwiększonych ilościach.
Niedostateczne spożycie magnezu to zjawisko powszechne – zbyt małe ilości dostarcza sobie nawet 60 proc. Polaków, którzy przyjmują z naturalnych produktów najwyżej 80 proc. jego niezbędnych dawek.
Sprawdź: Jak podnieść poziom magnezu? Nie wystarczy brać suplement
Niestety, konsekwencją długotrwałego niedostatku magnezu są zaburzenia pracy układu krążenia i nerwowego, a zwłaszcza rozwój nadciśnienia tętniczego, chorób serca i naczyń krwionośnych. By lepiej odpoczywać, funkcjonować i chronić zdrowie, warto sięgać po najlepsze źródła tego pierwiastka.
Jakie więc pokarmy są bogate w magnez? Wymieniane w pierwszej kolejności gorzka czekolada czy razowy chleb wcale nie należą do jego dobrych źródeł. Powód: wysoka zawartość związków, które wiążą magnez (a także wapń, potas i inne cenne pierwiastki) w nieprzyswajalne kompleksy. Największe ilości takich antyodżywczych substancji w postaci fitynianów i szczawianów zawierają nieoczyszczone ziarna zbóż, zielone warzywa liściaste i kakao, przy czym sposobem na ich uwolnienie z niektórych produktów jest fermentacja lub kiełkowanie.
Są też jednak inne zdrowe pokarmy, rzadziej wymieniane jako źródła tego pierwiastka. Warto sięgać po nie jak najczęściej!
Te produkty należą do najbardziej polecanych źródeł magnezu! Sprawdź, ile go zawierają!