Ten napój rozjaśni twój dzień. Herbata szafranowa poprawia nastrój i łagodzi nadmierne napięcie

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ten składnik ma wyjątkowe działanie na mózg, co potwierdzono w badaniach. Pomarańczowe nitki szafranu stosuje się jako przyprawę, ale w dawce leczniczej mają nieocenione działanie w jesienne dni. Zobacz, jak przygotować herbatę szafranową na poprawę humoru.

Spis treści

Czy szafran można dodać do herbaty?

Szafran to cenna przyprawa pozyskiwana z kwiatów rośliny o tej samej nazwie, która barwi jedzenie na słonecznożółty kolor i wzbogaca jego właściwości zdrowotne. Szczególnie warto dodawać go do herbaty i naparów ziołowych, a także robić wywar z nitek szafranu. Picie takich napojów pomaga przy chandrze i depresji.

Picie szafranu jest polecane przy zaburzeniach nastroju. Nie należy jednak łączyć go z lekami regulującymi nastrój
Picie szafranu jest polecane przy zaburzeniach nastroju. Nie należy jednak łączyć go z lekami regulującymi nastrój Santiago Urquijo/Getty Images

Znamiona słupków kwiatowych szafranu uprawnego (Crocus sativus) pochodzą najczęściej z Iranu, Grecji i Indii są zbierane ręcznie, co zwiększa cenę tego wyjątkowego surowca. Suszone znamiona można jednak kupić w sklepie obok innych przypraw korzennych.

Co się dzieje, gdy pijesz herbatę szafranową? Właściwości zdrowotne napoju

Szafran ma długą historię stosowania, która sięga co najmniej 3,5 tysiąca lat. Stosowano go w wielu dolegliwościach takich, jak zaburzenia żołądkowe, menstruacyjne czy związane z nastrojem, choroby oczu, wrzody i problemy z oddawaniem moczu. Te właściwości zostały obecnie potwierdzone przez naukę.

W jednym z badań wykazano, że szafran może działać równie skutecznie w przypadku łagodnej i umiarkowanie nasilonej depresji, co popularny antydepresant, lek z grupy SSRI z fluoksetyną (Prozac).

Właściwości przeciwdepresyjne szafranu potwierdzono także w przypadku spożywania w naparze. W badaniu kobiet po menopauzie picie herbaty szafranowej zredukowało objawy depresji i znacząco podniosło wyniki oceny poziomu szczęścia (uległy poprawie o ponad 40 procent), podczas gdy w grupie placebo sytuacja pozostała bez zmian.

Picie szafranu poprawia trawienie oraz parametry krwi takie, jak zawartość lipidów i ciśnienie. Może wspomagać pamięć, chronić oczy i mózg, a także redukować ryzyko rozwoju zmian nowotworowych.

Herbata szafranowa łagodzi też objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), w tym zaburzenia nastroju i bóle, ponieważ ma właściwości rozkurczające. Dawka stosowana wynosiła w badaniach 15 mg przyprawy 2 razy dziennie.

Jak zrobić herbatę z szafranem? Przepis

Ponieważ smak czystej herbaty szafranowej może być mocny i mieć gorzkie nuty, w wielu recepturach przyprawę łączy się z innymi dodatkami korzennymi, m.in. kardamonem, anyżem gwiazdkowatym czy imbirem. Przepis wymaga gotowania głównego składnika.

We wspomnianym badaniu skuteczną herbatę z szafranu uzyskiwano z 30 mg suszonych znamion rośliny, które gotowano przez 10-15 minut w 300 ml wody. Taki napój był wypijany w jednej porcji rano.

Wiele osób parzy szafran wraz z listkami herbaty. Może to być herbata zielona, ale także czarna lub oolong czy pu-erh, a także ziołowa. Do szafranu pasują zioła, takie jak m.in. mięta, bazylia i rumianek.

Składnikiem herbaty z szafranu może być też mleko krowie albo roślinne, np. kokosowe, cytryna czy miód czy inny dodatek słodzący.

Herbata z szafranem na odchudzanie

Herbata z szafranem na odchudzanie to na pewno wersja z kardamonem, która jest tradycyjnie spożywana w Kuwejcie. Przyprawa w postaci czarnych nasion zamknięta w zielonych strączków nie tylko łagodzi stan zapalny w organizmie, ale też przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczów.

Do przygotowania takiego naparu oprócz szczypty szafranu potrzeba 3 strączków kardamonu – ziarna należy wyłuskać i rozetrzeć w moździerzu. Całość trzeba zalać szklanką zimnej wody zagotować i wyłączyć, po czym można dodać także herbaty. Warto, bo dla wszystkich rodzajów herbaty chińskiej wykazano działanie przyspieszające odchudzanie. Dzienna dawka kardamonu skuteczna jako wspomaganie spalania tłuszczu wynosiła w badaniach 8-10 strączków dziennie.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia