Niesmaczne, ale skuteczne. Gorzkie rośliny mogą pomóc w odchudzaniu, a najlepszym kandydatem jest chmiel

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niewiele osób lubi gorzki smak, lecz takie zioła pomagają na wiele problemów. To nie tylko niestrawność, ale też nadwaga. Skutecznym sposobem na zmniejszenie apetytu i porcji jedzenia może być przyjmowanie szyszek chmielu. Efekty są widoczne nawet w krótkim badaniu.

Spis treści

Na co pomagają gorzkie zioła?

Rośliny o gorzkim smaku takie jak np. chmiel mają długą historię stosowania w charakterze leczniczym. Przede wszystkim wspomagają trawienie, ponieważ stymulują wydzielanie śliny, soków trawiennych i żółci w układzie pokarmowym. Dzięki temu redukują też wzdęcia, a ponadto zmniejszają stres antyoksydacyjny.

Chmiel to nie tylko zioło na stres. Występujące w nim gorzkie związki mogą wspomóc odchudzanie
Chmiel to nie tylko zioło na stres. Występujące w nim gorzkie związki mogą wspomóc odchudzanie wirestock/freepik.com

Wiele ze smakujących gorzko związków to przeciwutleniacze o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwcukrzycowych i antyrakowych. Zbyt mało mówi się jednak o ich działaniu wspomagającym odchudzanie.

W różnych kulturach gorzkie zioła stosowano celu hamowania apetytu i zachcianek spożywczych. Przykładem w medycynie ajurwedyjskiej jest guggul, czyli balsamowiec indyjski, który tradycyjnie zmniejsza ilość przyjmowanych pokarmów, pobudza utratę wagi i zmniejsza apetyt.

Niedawno odkryto działania dwóch innych takich roślin. To afrykański sukulent Hoodia gordonii oraz rosnący w Europie groszek skrzydlasty (Lathyrus linifolius). Roślina znana jako „zdrowotny groszek” pomagała przetrwać średniowieczne okresy głodu w Szkocji i była stosowana jako środek na odchudzanie na dworze króla Karola II. Teraz do tych roślin dołącza dobrze znany nam chmiel.

Skuteczność gorzkich związków w regulacji apetytu poprzez bezpośrednie działanie na układ trawienia wykazano już w 2021 roku. Przyjmowanie ich przed posiłkami prowadziło do zmniejszenia ilości spożywanego jedzenia.

Wśród badanych substancji brakowało jednak takich, na bazie których mogą powstać produkty rynkowe. Kandydatów poszukiwano więc wśród roślin z historią zastosowania leczniczego, które można bezpiecznie zastosować do kontroli apetytu. Zajmujący się tą kwestią naukowcy z nowozelandzkiego Instytutu Badań Roślin i Żywności zwrócili uwagę na lokalne szczepy chmielu zwyczajnego, co opisali na łamach „Obesity Pillars”.

Czy chmiel pomaga w utracie wagi?

Szyszki chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus) zawierają cenną leczniczą substancję zwaną lupuliną. Występują w niej nadające gorycz kwasy alfa, którym towarzyszą zwiększające to wrażenie, aromatyczne kwasy beta. Gorzkie związki chmielu działają hamująco na apetyt, dzięki czemu mogą być niezwykle pomocne w utracie wagi.

Jak ustalono, bodźce stymulujące receptory smaku gorzkiego mają najsilniejszy wpływ na zachowania związane z jedzeniem. Zasugerowano, że wynika to z wydzielania redukujących apetyt hormonów peptydowych przez komórki endokrynne w wyściółce jelita.

Chmiel stosowano od średniowiecza w celach leczniczych m.in. na bóle brzucha, uspokojenie i sen, a jako składnik piwa jest niezbędny w produkcji od przeszło tysiąca lat. W tym czasie tworzono gatunki rośliny o zwiększonej zawartości gorzkich związków. W piwie zachowują się jak konserwant, natomiast w organizmie działają rozkurczowo, łagodząco w zaburzeniach trawiennych, nerwowych i związanych z menopauzą.

Aktywne kwasy z chmielu mają jednak ograniczoną przyswajalność i wysoką lepkość, gdy występują w formie wyciągu. To korzystne właściwości, jeśli chodzi o stworzenie utrzymującej się goryczy na powierzchni błon śluzowych przewodu pokarmowego, gdy dostarcza się je w skoncentrowanej formie w postaci kapsułek.

Szyszki chmielu na odchudzanie? Warto spróbować

Kapsułki z wyciągiem z szyszek chmielu przetestowały zdrowe kobiety w wieku 18-40 lat i BMI do 25 w trakcie trwającej dobę głodówki. Rozpoczęły ją o 18:00, a wyciąg otrzymały dwa razy – po 16 oraz 20 godzinach postu. Zarówno uczestniczki, które wzięły mniejszą dawkę produktu, jak i te z wyższą, odczuły znaczną redukcję apetytu i ochoty na jedzenie w porównaniu z grupą placebo.

W efekcie w ramach posiłku zjedzonego do syta po zakończeniu postu uczestniczki przyjęły o 8-14 proc. mniejsze porcje jedzenia pod względem liczny kalorii.

W pojedynczych przypadkach skutkiem ubocznym kuracji był luźny stolec, natomiast przy wyższej dawce także zgaga. Choć wybrana grupa badawcza była niewielka, bo liczyła trzydzieści kobiet, podobne wyniki uzyskano już także u mężczyzn. Ponieważ kapsułki z ekstraktem z szyszek chmiel są stosowane w Polsce od lat jako suplement diety, użytkownicy mogą zauważyć dodatkowy efekt jego korzystnego działania, patrząc na obwód talii lub cyfrę na wadze.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia