Objawy ADHD u dzieci można złagodzić za pomocą szafranu. Terapia jest równie skuteczna, co stosowane leki – donoszą badacze z Iranu

Anna Rokicka-Żuk
Szafran, przyprawa otrzymywana ze znamion kwiatowych krokusów, jest obiecującym środkiem leczniczym w ADHD
Szafran, przyprawa otrzymywana ze znamion kwiatowych krokusów, jest obiecującym środkiem leczniczym w ADHD Xtendo/pixabay.com
Szafran może skutecznie łagodzić objawy ADHD u dzieci, związane z nadpobudliwością ruchową i zaburzeniami uwagi. Badacze irańscy wykazali, że przyprawa działa równie skutecznie co popularny lek, który pomaga tylko części pacjentów i powoduje poważne skutki uboczne.

Szafran potencjalnym lekiem na ADHD u dzieci

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (attention deficit hyperactivity disorder) to rodzaj zaburzeń zachowania, który stanowi najczęstszy powód wizyt dzieci u psychologa i psychiatry. Cierpi na niego aż 4-8 proc. dzieci w wieku szkolnym, przy czym najwięcej przypadków występuje w grupie do 5. roku życia. Obecnie uważa się, że choroba występuje równie często u obu płci, choć u chłopców powoduje raczej objawy nadpobudliwości psychoruchowa, u dziewczynek – trudniejsze do zaobserwowania zaburzenia koncentracji. Z wiekiem częstotliwość występowania zaburzeń maleje, choć niektóre cechy osobowości mogą utrzymywać się w życiu dorosłym.

Zobacz także: Złość, rozkojarzenie, odkładanie spraw na później i... kłopoty w związku? To mogą być objawy choroby nierozpoznanej w dzieciństwie

Bezpośrednią przyczyną problemu jest niski poziom dopaminy w mózgu. Ponieważ ADHD zaburza prawidłowy rozwój psychiczny dzieci, podlega leczeniu farmakologicznemu. Niestety, stosowane leki, takie jak metylofenidat (MPH), u 30 proc. pacjentów nie działają lub wywołują poważne skutki uboczne, m.in. ze strony układu pokarmowego, nerwowego czy krwionośnego, a także problemy ze wzrokiem, suchość w ustach czy nadmierne pocenie. Wyniki badań Uniwersytetu Teherańskiego w Iranie pokazały jednak, że równie skutecznym lekiem w ADHD może być szafran.

Kapsułki z szafranem są równie skuteczne, co metylofenidat

Stosowany w leczeniu ADHD metylofenidat jest lekiem o działaniu stymulującym ośrodkowy układ nerwowy. U pacjentów z ADHD wywiera jednak efekt uspokajający, ułatwia skupienie i zmniejsza senność. Jest inhibitorem zwrotnego wychwytu dopaminy i norepinefryny (noradrenaliny), dzięki czemu zwiększa poziom tych hormonów w organizmie, ale należy do substancji psychotropowych i działa uzależniająco. Używa się go również w narkolepsji, hipersomnii idiopatycznej i wyprowadzaniu z narkozy, a także w przypadku opornej na leczenie choroby dwubiegunowej (zaburzenia afektywne dwubiegunowe) i ciężkich zaburzeń depresyjnych. W badaniu przyjmowanie przez dzieci kapsułek dostarczających 20-30 mg szafranu dziennie zapewniało znaczne zmniejszenie objawów ADHD w takim stopniu, co taka sama dawka MPH już w 3. tygodniu próby, a po 6 tygodniach efekty działania obu środków były praktycznie takie same. Poprawę objawów w postaci 40-procentowego wzrostu oceny wg skali ADHD-RS przeznaczonej dla rodziców zaobserwowano u 100 proc. dzieci przyjmujących szafran i 96 proc. przyjmujących lek, a znaczna poprawa (50 proc. wg wspomnianej skali) dotyczyła 96 proc. dzieci w pierwszej i 84 proc. dzieci w drugiej grupie.

Dobra pamięć i koncentracja to zasługa określonych nawyków. Zobacz, co robić, by chronić mózg i wydłużać jego młodość! Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Co na problemy z pamięcią i koncentracją? Te naturalne sposo...

Szafran, czyli perska przyprawa lecznicza, działa też przeciwdepresyjnie

Chociaż badania oceniające skuteczność szafranu w leczeniu ADHD, a omówione w piśmie „Nutrients”, przeprowadzono na niewielkiej grupie dzieci, przez co wymagają powtórzenia na większą skalę, są kolejnym odkryciem potwierdzającym cenne właściwości tego produktu. Kosztowna przyprawa otrzymywana z suszonych znamion krokusów stanowi tradycyjny środek leczniczy medycyny perskiej, a współczesne badania potwierdzają jej działanie antydepresyjne i ochronne przed chorobami neurodegeneracyjnymi mózgu, m.in. alzheimerem. W przyszłości może też zastąpić chemiczne leki podawane dzieciom, na co już czekamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia