Spis treści
Właściwości kardamonu to także wpływ na metabolizm
Kardamon malabarski (Elettaria cardamomum) to popularna przypawa korzenna. Czarne nasiona zamknięte w niewielkich zielonych strączkach mają po rozdrobnieniu ciepły, nieco kwiatowy aromat z nutami eukaliptusa, pieprzu i mięty, a także imbiru, z którym roślina jest spokrewniona.
Już wcześniej wykazano właściwości przeciwzapalne kardamonu, natomiast nowe badania sugerują, że może on zmniejszać chroniczny stan zapalny o niskim natężeniu (ang. low-grade inflammation). Procesy te leżą u podstaw rozwoju chorób cywilizacyjnych, jak i przedwczesnego starzenia się.
W pracach, którymi kierował dr Luis Cisneros-Zevallos, profesor Texas A&M College of Agriculture and Life Sciences (TAMU Agrilife) we współpracy z kolegami z Meksyku, potwierdzono szereg korzyści zdrowotnych i dietetycznych związanych z jedzeniem kardamonu. Zdaniem zespołu przyprawa może stanowić zdrowy wybór żywieniowy, który wspiera utrzymanie beztłuszczowej masy ciała i zmniejsza poziom tkanki tłuszczowej.
– Odkryliśmy, że ta niepozorna przyprawa może przyczyniać się do spalania kalorii i utrzymania stałej masy ciała, jednocześnie zwiększając apetyt i ilość konsumowanego jedzenia – powiedział prof. Luis Cisneros-Zevallos.
Jak potwierdzono, związki z kardamonu zmieniają czynność obwodów nerwowych, które regulują lipolizę (rozpad tłuszczu) tkanki zapasowej i oksydacyjne przemiany metaboliczne w mitochondriach komórek wątroby i mięśni szkieletowych, czyli w ich centrach energetycznych. Wyniki badania opublikowano na łamach „International Journal of Molecular Sciences”.
Przyprawa na wzmocnienie apetytu i spalanie tłuszczu
Naukowcy podkreślają, że jedzenie kardamonu wspomaga zarówno apetyt, jak i odchudzanie. Wierzą, że ta nowo odkryta funkcjonalność przyprawy może być wykorzystana na wciąż rosnącym rynku żywności sportowej, a także jako środek dla osób chcących odbudować tkankę mięśniową, np. rekonwalescentów czy tych, którzy tracą ją wskutek naturalnych procesów starzenia się ciała.
– Nasz zespół odkrył wspaniałą możliwość wykorzystania kardamonu jako czynnika poprawiającego zdrowie – powiedział główny autor badań. – Nasiona kardamonu o tej nowej właściwości mogą być wykorzystane w wielu różnych branżach przemysłu, z tym tej sportowej, żywności funkcjonalnej i suplementów diety, by wspierać wytwarzanie zdrowszych produktów spożywczych.
Badania przeprowadzono na zwierzętach, stosując różne dawki nasion kardamonu w zwyczajowej diecie. Zaobserwowano bezpośrednio, że przyprawa nasila apetyt, ale także zwiększa wydatek energetyczny i redukcję tkanki tłuszczowej. Oszacowano także dawkę dla ludzi – to co najmniej 77 mg bioaktywnych związków kardamonu dla osoby dorosłej ważącej ok. 60 kg. Odpowiada to porcji min. 8-10 nasion kardamonu.
Odkrycie to dobra informacja nie tylko dla konsumentów, ale także dla plantatorów z Gwatemali, która jest głównym producentem przyprawy (obok Indii). W państwie Ameryki Środkowej kardamon jest uprawiany w zrównoważony sposób w cieniu lasów tropikalnych przez ponad 350 tysięcy rodzin, stanowiąc niezwykle ważny element jego gospodarki. Konsumpcja pochodzącego stamtąd kardamonu jest więc wsparciem dla „zielonych płuc” Ziemi.
– W program badań prof. Cisneros-Zevallosa odkrywamy fundamenty tego, jak różne produkty uprawne wpływają na zdrowie człowieka – mówi dr Amit Dhingra, kierownik Wydziału Nauk o Ogrodnictwie TAMU Agrilife. – Ta praca bezpośrednio wpasowuje się w ideę zrównoważonego rozwoju, dobrostanu i bezpieczeństwa żywnościowego, na których skupiamy się na naszym wydziale.
Źródło: Study shows cardamom increases appetite, burns fat Medical Xpress