Te zmiany wciąż zachodzą w Polsce. Chcemy jeść roślinnie! Oferta wegańskich produktów rośnie

Anna Rokicka-Żuk
Roślinne mielone można wykorzystać tak, jak to prawdziwe
Roślinne mielone można wykorzystać tak, jak to prawdziwe Krblokhin/Getty Images
Prawie połowa Polaków ograniczyła w ostatnim roku spożycie mięsa. Chętnie korzystamy z zamienników, a rozwój nowych wegańskich produktów przyspiesza. By jeść roślinnie w 2024 roku, nie trzeba wcale dużego wysiłku. A ten włożony w zmianę diety na pewno się opłaci.

Spis treści

Mięso bez mięsa mile widziane w diecie Polaków

Roślinne „mięso” pojawiło się już nawet w polskich barach najpopularniejszej na świecie sieci fast food, „mleko” jest niemal wszędzie. Zamienniki produktów zwierzęcych i gotowe dania z nimi kupimy już nawet w dyskontach i franczyzach. To nie tylko wynik działań producentów, ale przede wszystkim przejaw zainteresowania zdrowiem w społeczeństwie. Mniej mięsa to niższe ryzyko praktycznie wszystkich chorób i przedwczesnej śmierci.

Z tego „mięsa” można zrobić więcej niż tylko hamburgera. Roślinne mielone można wykorzystać tak, jak to prawdziwe
Z tego „mięsa” można zrobić więcej niż tylko hamburgera. Roślinne mielone można wykorzystać tak, jak to prawdziwe Krblokhin/Getty Images

Danych na temat popularności produktów roślinnych dostarcza raport fundacji ProVeg International sprzed dwóch lat, uwzględniający również część danych z 2023 r. Wynika z niego, że aż 48 proc. osób jedzących mięso w ciągu ostatniego roku ograniczyło spożycie tego produktu, a liczba ta wzrosła w ciągu trzech poprzednich lat o 6 punktów proc. Tyle samo osób zadeklarowało, że ufa roślinnym alternatywom bardziej niż trzy lata wcześniej.

Choć jednak konsumenci pragną jeść mniej mięsa, nie utożsamiają swoich roślinnych wyborów z konkretną dietą – fleksitariańską, wegetariańską czy wegańską. Aż 74 proc. uczestników badania identyfikowało się jako osoby wszystkożerne. Popularne są zwłaszcza produkty mleczne – 32 proc. codziennie sięga po mleko, 24 proc. wybiera ser, a 23 proc. – jogurt, natomiast najczęściej spożywanym mięsem jest drób, który 60 proc. osób je co najmniej raz w tygodniu.

Natomiast 24 proc. Polaków określa siebie jako fleksitarian, a 6 proc. stosuje dietę na bazie roślin, czyli wegetariańską i wegańską. Nie oznacza to po prostu dań bez mięsa – lub także ryb, mleka i jajek, a zamiast tych produktów dostępne są dobrej jakości alternatywy.

Ulubione produkty roślinne Polaków

Do pożądanych alternatyw dla produktów odzwierzęcych należą nasiona roślin strączkowych (46 proc.) i bazujące na nich przetwory (42 proc.), roślinne zamienniki mięsa (40 proc.) i mleka (41 proc.). Wśród najpopularniejszych zamienników produktów odzwierzęcych znalazły się ryby i owoce morza oraz wypieki.

Najbardziej pozyskiwane zamienniki mięsa to hamburgery i piersi kurczaka, a z innych – także roślinny wędzony łosoś, paluszki rybne, ser w plastrach i mozzarella. Wszystkie te produkty pojawiły się już na polskim rynku, a ich oferta będzie się zwiększać.

Wraz z rozwojem sektora roślinnego można liczyć na poprawę smaku produktów alternatywnych, który oprócz ceny stanowi główną barierę w ich regularnej konsumpcji. Wciąż jednak będzie zainteresowanie, ponieważ dla niemal połowy osób główną motywację do mniej mięsnej diety jest zdrowie (46 proc. respondentów), 33 proc. wskazuje dobro zwierząt, a 21 proc. – środowiska.

Czy dieta roślinna jest zdrowa?

Dieta roślinna, która jest zbilansowana i składa się głównie z produktów wysokiej jakości, może działać profilaktycznie i wspomagać leczenie chorób. Nie każdy wybierze ten sposób odżywiania, ale każdy może skorzystać na ograniczeniu mięsa i innych produktów odzwierzęcych.

Związane z tym dążenia rodaków są zgodne z zaleceniami ekspertów, w tym dietą „Planetary Health Diet” opracowaną przez Komisję EAT-Lancet. W tej diecie zalecane są określone proporcje między żywnością pochodzenia roślinnego (70 proc.) a zwierzęcego (30 proc.) w odniesieniu do wszystkich grup produktów spożywczych. Natomiast jeśli chodzi o źródła białka, 60 proc. powinny stanowić białka roślinne, a 40 proc. – te zwierzęce.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
Do mięsożerców. Wyobraź siebie w sytuacji tej krówki, masz kolczyk i jesteś traktowany jak towar i na końcu z...bany. Fajnie?
K
Karola
Kiedyś nie wyobrażałam sobie nie jedzenia mięsa, ale na diecie premium wege cud i miód się całkowicie przestawiłam. Serwują pysznie przyprawione pełnowartościowe posiłki dostarczające odpowiednią ilość białka i innych składników odżywczych.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia