Spis treści
Nowe podejście w leczeniu depresji, nerwicy i nadmiernego stresu
Problemy psychiczne dotykają co ósmą osobę na świecie – podaje WHO. Według krajowych danych że w ciągu swojego życia z zaburzeniami tego typu zmaga się co czwarty dorosły Polak. Tymczasem możliwości leczenia są ograniczone, terapia długotrwała, a leki niepozbawione działań ubocznych.
W obliczu alarmujących statystyk o wzroście przypadków depresji, zaburzeń lękowych i tych związanych z przewlekłym stresem potrzebne są metody leczenia, które pomogą lepiej sobie radzić. Naukowcy australijscy apelują, by aktywność fizyczna była priorytetem w zaleceniach specjalistów.
– Wpływ aktywności fizycznej na poprawę zdrowia psychicznego jest znany, jednak pomimo dowodów przyjęto jej za opcję leczenia pierwszego wyboru – mówi dr Ben Singh, główny autor badania z Uniwersytetu Południowej Australii w Adelaide.
Z prac przeprowadzonych przez jego zespół wynika, że zaplanowany ruch daje rewelacyjne efekty w krótkim terminie i jest szczególnie korzystny w przypadku określonych zaburzeń, a zwłaszcza depresji.
Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na objawy depresji
Skuteczność aktywności fizycznej i stosowanych terapii zaburzeń psychicznych porównano bazując na wynikach 97 przeglądów badań i 1039 prób klinicznych z udziałem w sumie ponad 128 tys. osób. Jest to jak dotąd największa na świecie analiza przeprowadzonych prac o tej tematyce. Jej wyniki opublikowano na łamach „British Journal of Sports Medicine”. Mówią one o „ekstremalnie korzystnym” wpływie ruchu na objawy depresji, nerwicy lękowej i nasilonego stresu, który w psychologii nazywany jest dystresem.
W wyniku badania ustalono, że wszelkie formy ruchu są 1,5 razy bardziej skuteczne niż standardowa farmakoterapia i psychoterapia. Trzeba jednak pamiętać, że o wyborze metody leczenia powinien decydować specjalista – psychiatra lub psycholog. Nie należy również rezygnować z przyjmowania przepisanych leków bez konsultacji z psychiatrą. Również przedwczesna rezygnacja z psychoterapii może negatywnie odbić się na zdrowiu psychicznym – taką decyzję zawsze warto omówić z terapeutą.
Odkryto ponadto, że najbardziej skuteczne w łagodzeniu przebiegu zaburzeń psychicznych miały programy ćwiczeń nie dłuższe niż 12 miesięcy. Pokazuje to, jak szybko można dokonać zmian w samopoczuciu pacjenta. Dodatkowo badanie brano pod uwagę wszelkie rodzaje aktywności, co oznacza, że może to być dowolna preferowana forma ruchu.
Polecamy także:
Komu pomaga ruch i jaki rodzaj działa najlepiej na psychikę?
Największe korzyści psychiczne z zaplanowanej aktywności fizycznej odnotowano u osób z depresją, kobiet w ciąży i po porodzie, osób z przewlekłą chorobą nerek, nosicieli wirusa HIV, a także wśród osób zdrowych.
– Ćwiczenia o wyższej intensywności powodowały większą poprawę objawów w przypadku depresji i lęków, podczas gdy dłużej trwające okresy aktywności miały mniejszy efekt w porównaniu z tymi krótkimi i o średniej długości – tłumaczy dr Singh. - Wykazaliśmy także, że korzystne są wszystkie typy aktywności, w tym te aerobowe, takie jak chodzenie, jak i ćwiczenia oporowe, Pilates czy joga.
Wyniki tego badania pokazały także, że skuteczność fitnessowych interwencji u osób z problemami psychicznymi maleje wraz z czasem. Dlatego u takich pacjentów aktywność powinno się zalecać nie tyle jako element zdrowego stylu życia (którym niezmiennie pozostaje), a terapię, którą trzeba przeprowadzić zgodnie z zaleceniami przez co najmniej 3 miesiące.
Jak wynika z dostępnych dowodów, najlepszy wpływ na zdrowie psychiczne ma ruch trwający 30-60 minut od 3 do 5 razy w tygodniu. Warto zadbać o to, by nie ominąć żadnego „treningu” i dzięki temu zyskać maksymalne korzyści z ruchu.
Źródło: Exercise more effective than medicines to manage mental health University of South Australia
Sprawdź ponadto:
Przygotuj się na wyprawę w góry
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?