Ruch na depresję. To niezwykle skuteczna kuracja, ale musi być krótka. Największa analiza badań porównuje efekty aktywności i farmakoterapii

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ruch działa antydepresyjnie, ale jego działanie wciąż jest niedoceniane. To, że taka kuracja może być niezwykle skuteczna, potwierdziły wyniki największej jak dotąd analizy badań. Porównanie jej efektów z farmakoterapią nie pozostawia wątpliwości! A na dodatek fitnessowa interwencja działa szybko. Zobacz, jak pomaga dodatkowa aktywność i u kogo zapewnia najlepszą poprawę stanu psychicznego.

Spis treści

Szybka poprawa w depresji, nerwicy i nadmiernym stresie

Problemy psychiczne dotykają co ósmą osobę na świecie – podaje WHO. Według krajowych danych, w ciągu swojego życia z zaburzeniami tego typu zmaga się co czwarty dorosły Polak. Tymczasem możliwości leczenia są ograniczone, terapia długotrwała, a leki niepozbawione działań ubocznych.

Młode kobiety ćwiczą razem
Szybka poprawa przy depresji jest możliwa za sprawą ruchu, który może być wprowadzony równolegle z lekami Guido Mieth/Getty Images

W obliczu alarmujących statystyk o wzroście przypadków depresji, zaburzeń lękowych i tych związanych z przewlekłym stresem, potrzebne są metody leczenia, które pomogą lepiej sobie radzić. Australijscy naukowcy apelują, by aktywność fizyczna była priorytetem w zaleceniach specjalistów.

Zobacz też: Do psychologa za darmo, bez skierowania i zapisu

– Wpływ aktywności fizycznej na poprawę zdrowia psychicznego jest znany, jednak pomimo dowodów przyjęto jej za opcję leczenia pierwszego wyboru – mówi dr Ben Singh, główny autor badania z Uniwersytetu Południowej Australii w Adelaide.

Z prac przeprowadzonych przez jego zespół wynika, że zaplanowany ruch daje rewelacyjne efekty w krótkim terminie i jest szczególnie korzystny w przypadku określonych zaburzeń, a zwłaszcza depresji.

Jaki sport pomaga na depresję?

Skuteczność aktywności fizycznej i stosowanych terapii zaburzeń psychicznych porównano bazując na wynikach 97 przeglądów badań i 1039 prób klinicznych z udziałem w sumie ponad 128 tys. osób. Jest to jak dotąd największa na świecie analiza przeprowadzonych prac o tej tematyce. Jej wyniki opublikowano na łamach „British Journal of Sports Medicine”. Mówią one o „ekstremalnie korzystnym” wpływie ruchu na objawy depresji, nerwicy lękowej i nasilonego stresu, który w psychologii nazywany jest dystresem.

W wyniku badania ustalono, że wszelkie formy ruchu są 1,5 razy bardziej skuteczne niż standardowa farmakoterapia i psychoterapia. Trzeba jednak pamiętać, że o wyborze metody leczenia powinien decydować specjalista – psychiatra lub psycholog. Nie należy również rezygnować z przyjmowania przepisanych leków bez konsultacji z psychiatrą. Również przedwczesna rezygnacja z psychoterapii może negatywnie odbić się na zdrowiu psychicznym – taką decyzję zawsze warto omówić z terapeutą.

Sprawdź: Trzydniowe weekendy potrzebne od zaraz! Za przedłużonym odpoczynkiem przemawiają badania naukowe. Jak wpływa na nas długi weekend i urlop?

Odkryto ponadto, że najbardziej skuteczne w łagodzeniu przebiegu zaburzeń psychicznych miały programy ćwiczeń nie dłuższe niż 12 miesięcy. Pokazuje to, jak szybko można dokonać zmian w samopoczuciu pacjenta. Dodatkowo badanie brano pod uwagę wszelkie rodzaje aktywności, co oznacza, że może to być dowolna preferowana forma ruchu.

Komu pomaga ruch? Efekt antydepresyjny u niektórych jest większy

Największe korzyści psychiczne z zaplanowanej aktywności fizycznej odnotowano u osób z depresją, kobiet w ciąży i po porodzie, osób z przewlekłą chorobą nerek, nosicieli wirusa HIV, a także wśród osób zdrowych.

Ćwiczenia o wyższej intensywności powodowały większą poprawę objawów w przypadku depresji i lęków, podczas gdy dłużej trwające okresy aktywności miały mniejszy efekt w porównaniu z tymi krótkimi i o średniej długości – tłumaczy dr Singh. – Wykazaliśmy także, że korzystne są wszystkie typy aktywności, w tym te aerobowe, takie jak chodzenie, jak i ćwiczenia oporowe, Pilates czy joga.

Zobacz też: Szybka darmowa pomoc psychologa lub psychiatry na NFZ w ciągu 72 godzin

Wyniki tego badania pokazały także, że skuteczność fitnessowych interwencji u osób z problemami psychicznymi maleje wraz z czasem. Dlatego u takich pacjentów aktywność powinno się zalecać nie tyle jako element zdrowego stylu życia (którym niezmiennie pozostaje), a terapię, którą trzeba przeprowadzić zgodnie z zaleceniami przez co najmniej 3 miesiące.

Jak wynika z dostępnych dowodów, najlepszy wpływ na zdrowie psychiczne ma ruch trwający 30-60 minut od 3 do 5 razy w tygodniu. Warto zadbać o to, by nie ominąć żadnego „treningu” i dzięki temu zyskać maksymalne korzyści z ruchu.

Źródło: Exercise more effective than medicines to manage mental health University of South Australia

Przygotuj się na wyprawę w góry

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia