Spis treści
Urlopy oznaczają zachowania korzystne dla zdrowia
O tym, że urlopy są korzystne dla zdrowia, nie trzeba nikogo przekonywać. Badacze z Uniwersytetu Południowej Australii w Adelaide dowiedli jednak, że mają pozytywny wpływ na nasze zachowania związane z aktywnością fizyczną i snem. Jak czytamy na łamach magazynu „International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity”, warto brać regularnie nawet jeden dzień urlopu, by przedłużyć weekend do 3 dni. W takiej sytuacji czterodniowy tydzień pracy przyczyniłby się do poprawy samopoczucia i stanu organizmu.
Czytaj też: Mózg na wakacjach. Dlaczego urlop jest tak ważny dla psychiki?
Jak zauważył australijski zespół, nawet w czasie trwającego trzy dni odpoczynku od pracy ludzie stali się bardziej aktywni i częściej angażowali się w zajęcia sprzyjające zdrowiu. Poddali oni analizie dane z 13 miesięcy pochodzące od ponad 300 osób (średnia wieku ok. 40 lat), które przez 24 godziny na dobę nosiły urządzenia śledzące ich aktywność. W tym czasie badanie brali średnio 2-3 urlopy.
Wykazano, że uczestnicy badania najczęściej spędzali czas na:
- rekreacji na świeżym powietrzu (35 proc.),
- spotkaniach z rodziną i znajomymi (31 proc.),
- odpoczynku i relaksie (17 proc.)
- aktywnościach niezwiązanych z przyjemnościami, takich jak np. opieka nad innymi czy remonty (17 proc.).
Przekładało się to na ważne prozdrowotne zachowania. O 13 proc. wzrastał czas spędzany na ruchu o umiarkowanej lub wysokiej intensywności. O pół godziny dziennie zmniejszył się czas spędzany na siedzeniu i o 21 minut na dobę wzrósł czas poświęcany na sen.
– Kiedy ludzie mają dni wolne od pracy, zmieniają swoją codzienną rutynę, ponieważ nie są ograniczani przez typowy plan działania. W badaniu tym odkryliśmy, że w czasie wolnych dni zmieniły się zwyczaje odnośnie ruchu – nasiliła się aktywność fizyczna, a spadła ilość czasu spędzanego na siedzeniu – zwraca uwagę jeden z autorów badania, dr Ty Ferguson. – Zauważyliśmy także, że ludzie zyskali 21 minut snu na dobę, co może przynieść szereg pozytywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Na przykład odpowiednie wysypianie się może poprawić nastrój, zdolności poznawcze i produktywność. Może także zmniejszyć ryzyko rozwoju licznych chorób, w tym otyłości, cukrzycy, schorzeń sercowo-naczyniowych i depresji.
Sprawdź także:
To przemawia za czterodniowym tygodniem pracy
Chociaż skala pozytywnych zmian była tym większa, im dłużej trwała przerwa w pracy, nawet trzydniowy weekend może być dobrym pomysłem, jeśli jest brany regularnie. Okazało się bowiem, że niektóre pozytywne zmiany nie zanikają wraz z końcem dłuższego weekendu. Na przykład wydłużony czas snu utrzymywał się jeszcze przez kolejne dwa tygodnie. Najwięcej korzystnych zachowań obserwowano wtedy, gdy wolne wiązało się z odpoczynkiem lub wręcz przeciwnie – aktywnością na świeżym powietrzu.
– Nasze badanie dostarcza empirycznych dowodów na to, że ludzie wprowadzają zdrowszy styl życia, kiedy mają krótką przerwę w pracy, np. w postaci trzydniowego weekendu. Wzrost aktywności fizycznej i czasu snu powinien przynieść korzystne efekty dla zdrowia psychicznego i fizycznego, przyczyniając się do korzyści obserwowanych przy wprowadzaniu czterodniowego tygodnia pracy – dodaje ekspertka.
Wychodzi więc na to, że długie weekendy warto planować sobie regularnie, zwłaszcza wtedy, gdy dłuższy urlop jest niemożliwy. Zamiast odkładać go w nieskończoność, można z powodzeniem odpoczywać „na raty”.
– Krótszy tydzień pracy testowany jest przez różne firmy z całego świata. Nie dziwi, że pracownicy informują o zmniejszeniu stresu, poczucia wypalenia, a także lepszym zdrowiu psychicznym i poprawie równowagi między pracą i życiem osobistym – komentuje współautorka badania prof. Carol Maher. – W czasie, gdy świat dostosowuje się do nowej normalności, być może nadszedł czas, aby wprowadzić długie weekendy, jako sposób na poprawę fizycznego i psychicznego zdrowia.
(PAP)
Źródło: How do 24-h movement behaviours change during and after vacation? A cohort study International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity
Zobacz też:
Marek Matacz
mat/ bar/ arz
Zabierz kawę w drogę
Źródło: