Spacer pomaga na depresję? Wystarczy kilka minut dziennie, aby zadbać o zdrowie psychiczne i zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję

Monika Góralska
Już kilka minut umiarkowanego marszu dziennie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji oraz podwyższa odczuwanie dobrostanu zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Już kilka minut umiarkowanego marszu dziennie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji oraz podwyższa odczuwanie dobrostanu zarówno fizycznego, jak i psychicznego. pixabay.com
Sport to zdrowie, ale nie tylko fizyczne, lecz również psychiczne. Jak wynika z najnowszych badań naukowców z Anglii, aż 12 proc. przypadków depresji można było uniknąć, gdyby chorzy więcej spacerowali i ćwiczyli. Okazuje się, że wystarczy niewiele ruchu, aby złagodzić objawy depresji oraz znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę chorobę psychiczną. Naukowcy podali, ile czasu trzeba ćwiczyć, aby wesprzeć zdrowie psychiczne. Wystarczy kilka minut dziennie.

Spis treści

Naukowcy z University of Cambridge School of Clinical Medicine w Wielkiej Brytanii przeanalizowali 15 badań naukowych w poszukiwaniu związku pomiędzy aktywnością fizyczną a depresją. Z ich analizy wynika, że aż 12 proc. przypadków depresji można było uniknąć dzięki zwiększeniu ilości ćwiczeń!

Depresja to nie tylko smutek. Jakie są jej objawy?

Na depresję cierpi ok. 280 milionów ludzi na całym świecie. Jest ona najczęściej rozpoznawaną chorobą psychiczną, ale równocześnie jest wielu chorych, u których pozostaje ona niezdiagnozowana. Niestety często jest to choroba śmiertelna z powodu związanych z nią problemów zdrowotnych, a także przedwczesnej śmierci samobójczej.

Czytaj także: Jak radzić sobie ze stresem? Oddychaj głęboko. Ćwiczenia oddechowe łagodzą stres i poprawiają zdrowie psychiczne. Jak je wykonywać?

Najczęstsze objawy depresji to nie tylko przygnębienie i smutek, ale też:

  • poczucie pustki, bezradności i beznadziejności,
  • brak odczuwania przyjemności i radości (tzw. anhedonia),
  • utrata zainteresowania tym, co dotychczas było dla nas ciekawe,
  • zniechęcenie i apatia,
  • brak energii,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia apetytu – jego brak lub objadanie się,
  • odczuwanie lęku,
  • negatywne myślenie, również o sobie i bliskich,
  • myśli samobójcze.

Sprawdź też: Umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych

Ile trzeba ćwiczyć, żeby uniknąć depresji lub złagodzić jej objawy?

Naukowcy z University of Cambridge School of Clinical Medicine w Anglii pod kierownictwem Sorena Brage'a i Jamesa Woodcocka przeanalizowali 15 badań dotyczących związku między aktywnością fizyczną a ryzykiem depresji, w których łącznie wzięło udział 191 130 uczestników. Badacze oszacowali, że prawie 12 proc. przypadków depresji można było uniknąć dzięki określonej ilości ćwiczeń.

Czytaj też: Depresję rozpozna dentysta. Choroba niszczy zęby i negatywnie wpływa na stan jamy ustnej. Jej skutki to nie tylko zepsute zęby i ból dziąseł

Analiza wykazała, że osoby, które przez 2,5 godziny w tygodniu spacerowały miały o 18 proc. mniejsze ryzyko depresji niż osoby, które w ogóle nie ćwiczyły.

Czytaj też: „Moje zdrowie, moje prawo”. Zadbaj o te 3 aspekty zdrowia, a będziesz szczęśliwy

Okazuje się więc, że nie trzeba wykonywać wymagających ćwiczeń i wystarczy umiarkowana, a nawet niewielka dawka aktywności fizycznej w postaci półgodzinnego energicznego marszu raz dziennie przez 5 dni w tygodniu, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne i zminimalizować ryzyko zachorowania na depresję. Każdy ruch jest ważny, a dla utrzymania zdrowej psychiki nie musi to być wcale taka sama dawka aktywności, jaka jest wymagana do zachowania sprawności fizycznej. Ćwiczenia mogą też złagodzić objawy występujące u chorych na depresję.

Ćwiczenia jako lekarstwo na depresję

Zmotywowanie osób żyjących z depresją do poruszania się może być jednak trudne, więc według autorów badania informacja od lekarza, że ​​każdy ruch może przynieść korzyści byłaby bardzo pomocna w terapii. W leczeniu depresji ważną rolę odgrywa psychoterapia, rezygnacja z używek i zażywanie leków. Ćwiczenia fizyczne mogą natomiast stanowić uzupełnienie terapii i znacznie poprawiać stan zdrowia psychicznego pacjentów.

– Powodów, dla których ćwiczenia fizyczne mogą korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne jest wiele. Mogą one poprawić krążenie krwi w mózgu, zmniejszyć stan zapalny i wzmocnić odpowiedź immunologiczną organizmu. Istnieje związek między zdrowiem serca a depresją. Ćwiczenia mogą również przynosić takie korzyści jak wzmocnienie dobrego samopoczucia z powodu bycia silniejszym fizycznie i odczuwanie dobrostanu psychicznego – powiedziała dr Antonia Baum, profesor kliniczny psychiatrii i nauk behawioralnych na Uniwersytecie George'a Washingtona w Waszyngtonie, która recenzowała badanie.

Patrz także: Zaburzenia snu mogą zabić. Nie tylko bezsenność jest groźna. Sprawdź, jak niewyspanie wpływa na twoje samopoczucie i zdrowie

Jak przekonują naukowcy we wnioskach ze swojego badania, stosunkowo małe dawki aktywności fizycznej wiążą się ze znacznie niższym ryzykiem depresji. Czasem wystarczy zaledwie dziesięciominutowy spacer lub odrywanie się co pół godziny na kilka minut od pracy na komputerze, aby poczuć się lepiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia