Spis treści
Czym są Centra Zdrowia Psychicznego?
Zadaniem Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) jest przeniesienie ciężaru opieki psychiatrycznej z zamkniętego szpitala psychiatrycznego (tzw. modelu izolacyjnego) do środowiska lokalnego. Zmiana ta ma przeciwdziałać stygmatyzacji osób w kryzysie psychicznym oraz pomóc w uzyskaniu przez pacjenta kompleksowego wsparcia np. blisko miejsca zamieszkania, szkoły czy miejsca pracy.
CZP to miejsca, w których można dostać natychmiastowe, bezpłatne wsparcie przez całą dobę. Nie są wymagane skierowania ani wcześniejsze zapisy. Pomoc dostosowana jest do potrzeb pacjenta. Może obejmować:
- wizyty w poradni,
- pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym,
- wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu i jego rodzinie.
Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego. Mapę miejsc, w których działają centra można znaleźć na stronie pilotażu. Docelowo centra mają obejmować społeczności od 50 do 200 tys. mieszkańców, czyli np. ludność powiatu lub dzielnicy dużego miasta.
Jak wygląda pomoc udzielana przez Centra Zdrowia Psychicznego?
Osoba w kryzysie psychicznym może zgłosić się do dowolnego punktu CZP zgłoszeniowo koordynacyjnego. Nie musi się wcześniej zapisywać. W miejscach tych w godz. 8-18 dyżurują specjaliści. Na podstawie rozmowy z nimi zostaje opracowany wstępny plan leczenia.
Zobacz film. Opieka blisko domu - Centra Zdrowia Psychicznego:
Pomoc w przypadkach pilnych jest udzielana w ciągu 72 godzin. Mogą to być regularne wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, leczenie domowe oparte na wizytach w domu pacjenta i terapeutycznej pracy z nim i jego rodziną.
W nagłych przypadkach – wymagających hospitalizacji – centra proponują opiekę całodobową w szpitalu, z którym współpracują. Pomoc udzielana przez CZP jest bezpłatna.
Kto może skorzystać z opieki Centrum Zdrowia Psychicznego?
Do centrum może przyjść każda osoba pełnoletnia, która mierzy się z problemem psychicznym oraz członkowie rodzin, bliscy i znajomi pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.
Jak podkreślają CZP, niezależnie czy będą to problemy osobiste związane z utratą bliskiej osoby, myśli samobójcze, trudności z pogodzeniem się z chorobą np. nowotworową, AIDS lub stwardnieniem rozsianym, czy nawet kłopoty z bezsennością i tak uzyskamy tam profesjonalną pomoc dopasowaną do naszych potrzeb.
Centra nie udzielają świadczeń dzieciom i młodzieży poniżej 18 r.ż., osobom uzależnionym oraz pacjentom, wobec których zastosowano środek zabezpieczający w postaci detencji psychiatrycznej.