Spis treści
Pomelo – właściwości odżywcze i kaloryczność
Pomelo (Citrus maxima), inaczej nazywany pomarańczą olbrzymią jest owocem cytrusowym, który swoim wyglądem przypomina dużego grejpfruta. Uprawiany jest głównie w Japonii, Chinach oraz Tajlandii. Wyróżniamy 3 główne rodzaje pomelo:
- żółte – najpopularniejsze w naszym kraju,
- zielone,
- różowe.
Jeden owoc bez skórki waży ok. 700 g i zawiera ok. 230 kcal. Porcja 100 g pomelo jest źródłem 38 kcal, 0,8 g białka, 9,6 g węglowodanów i 1 g błonnika pokarmowego.
Czytaj także: Owoc szczęścia odmładza, wspomaga odchudzanie i odporność. Sięgaj po niego jesienią
Pomelo, podobnie jak mandarynki ma niski indeks glikemiczny, który wynosi tylko 30. To sprawia, że osoby chore na cukrzycę mogą bezpiecznie spożywać umiarkowane ilości tego produktu.
Owoc zawiera znacznie większe ilości witaminy C (61,5 mg na 100 g), niż cytryna (53 mg na 100 g), limonka (29,1 mg na 100 g) lub mandarynki (26,7 mg na 100 g).
Dodatkowo porcja 100 g pomelo jest źródłem:
- witaminy B1 – 0,034 mg,
- witaminy B2 – 0,027 mg,
- witaminy B3 – 0,22 mg,
- witaminy B6 – 0,036 mg,
- witaminy E – 0,2 mg,
- witaminy A – 681 jednostek międzynarodowych (IU),
- wapnia – 4 mg,
- magnezu – 6 mg,
- żelaza – 0,11 mg,
- fosforu – 20 mg,
- potasu – 216 mg,
- cynku – 0,08 mg.
Sprawdź: Nalewka z pomelo to zimowy rarytas
Właściwości zdrowotne pomelo
Witamina C zawarta w pomelo korzystnie wpływa na kondycję skóry, poprawia jej koloryt oraz zmniejsza widoczność przebarwień. Z tego względu olejki eteryczne ze skórki i kwiatów pomelo mogą z powodzeniem być stosowane jako profilaktyka przeciw powstawaniu przebarwień słonecznych.
Cytrusy mogą obniżać stężenie cholesterolu we krwi oraz stabilizować ciśnienie tętnicze krwi (dzięki zawartości potasu).
Pomelo jest znakomitym źródłem antyoksydantów, czyli związków zapobiegających uszkodzeniu komórek przez wolne rodniki tlenowe.
Miąższ owoców zawiera także likopen, czyli związek o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Dodatkowo składnik ten wpływa na rozszerzanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu jego spożycie może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu i zawału serca.
Flawonoidy zawarte w miąższu pomelo wpływają na prawidłowe funkcjonowanie skóry i mogą łagodzić podrażnienia skóry, a także przyspieszać gojenie się ran potrądzikowych.
Włączenie pomelo do diety może zmniejszyć ryzyko rozwoju:
- miażdżycy,
- cukrzycy typu 2,
- nadciśnienia tętniczego,
- hipercholesterolemii,
- refluksu żołądkowo-przełykowego.
Częścią jadalną pomelo jest miąższ, ale zastosowanie znajdują również skórka, liście, kwiaty i nasiona. W krajach azjatyckich z liści i kwiatów produkuje się wywar, który może być wykorzystywany przy:
- atakach epilepsji,
- silnym kaszlu oskrzelowym,
- pląsawicy,
- obrzękach
- gorączce.
Natomiast nasiona mogą być stosowane jako naturalny środek na problemy trawienne oraz przeciwbólowo w przypadku lumbago, czyli silnego przykurczu mięśni pleców.
Warto pamiętać, że nie powinno się popijać leków żadnymi sokami cytrusowymi, a w szczególności sokiem grapefruitowym, ponieważ może to wywołać niepożądane reakcje chemiczne.
Jak obierać i jeść pomelo?
Aby obrać pomelo, należy naciąć kilkukrotnie skórę wzdłuż całego owocu (podobnie jak w przypadku pomarańczy lub grejpfrutów), a następnie ją zdjąć.
Miąższ pomelo dzieli się na kilka cząstek osłoniętych błonkami, które są bardzo gorzkie. Zalecamy przed spożyciem owocu usunąć wszystkie białe błonki oraz pestki.
Cytrusy mogą być spożywane jako przekąska lub stanowić dodatek do sałatek, deserów oraz dań głównych, jednak najwięcej wartości odżywczych zachowują, gdy są spożywane bezpośrednio po obraniu.
Pomelo w ciąży. Czy kobiety ciężarne i karmiące mogą jeść owoce cytrusowe?
Owoce cytrusowe należą do jednych z najbardziej alergizujących produktów, jednak jeśli kobieta nie miała na nie alergii, nie powinna z nich rezygnować w czasie ciąży i podczas karmienia piersią.
Pomelo jest znakomitym źródłem witamin i składników mineralnych, dzięki czemu może w naturalny sposób pokryć zwiększone zapotrzebowanie na niektóre witaminy. Kobietom ciężarnym zaleca się spożywanie ok. 200-300 g owoców dziennie, z czego część mogą stanowić właśnie cytrusy.
Dzienną ilość owoców cytrusowych powinno dostosować się indywidualnie, ponieważ zawarte w nich kwasy cytrusowe mogą wywoływać zgagę, wzdęcia oraz nudności.
Źródło:- Ocena wybranych wyróżników jakości owoców cytrusowych Żywność. Nauka. Technologia. Jakość.
Sprawdź, które produkty mają najwięcej przeciwutleniaczy