Spis treści
Co oznacza nocny głód? Dietetyczka podaje trzy powody
Wieczorny czy nocny głód, który dopada nas przed snem, to uczucie znane wielu z nas. Co oznacza nocny głód? Dlaczego pojawia się chęć zjedzenia czegoś dodatkowego? Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyczka z Grupy LUX MED, wyjaśnia, skąd się bierze to uczucie i radzi, jak pozbyć się podjadania na koniec dnia.
– Po pierwsze głód wieczorem to efekt niezbilansowania posiłków w ciągu całego naszego dnia – mówi ekspertka. – Jeśli pomijamy posiłki, spożywamy je nieregularnie, wybieramy przetworzone produkty, które są mało odżywcze, ubogie w błonnik pokarmowy oraz białko, to wieczorem nasz organizm może domagać się uzupełnienia energetycznego.

Źle zbilansowane posiłki nie są jedynym winowajcą. Może się zdarzyć, że głód mylimy z… pragnieniem!
– Drugą przyczyną może być pomylenie głodu z pragnieniem. W tej sytuacji najpierw warto uzupełnić płyny – najlepiej napić się szklanki wody. Jeśli nadal występuje u nas chęć zjedzenia posiłku – warto wybrać zdrową przekąskę na wieczór – dodaje Anna Janiszewska-Janowicz.
Dietetyczka jako trzeci powód powstawania małego głodu wieczorem podaje efekt przemęczenia i/lub stresu w ciągu dnia.
– Bardzo często sięgamy „po coś małego”, aby poprawić swój nastrój – tłumaczy specjalistka.
Jak pozbyć się wieczornego głodu? Kluczowa jest jedna rzecz
Wieczorny „mały głód” może być uciążliwy i skutecznie przeciągać czas nocnego odpoczynku. Jak pozbyć się wieczornego głodu? Anna Janiszewska-Janowicz radzi, aby zadbać o wprowadzenie regularnych, pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia.
– Jadłospis powinien być bogaty w błonnik, który daje nam uczucie sytości, zdrowe tłuszcze roślinne oraz białko. W ciągu dnia – najlepiej zaplanować w jadłospisie 4-5 posiłków na dzień w odstępach czasowych co około 3-4 h. Takie zaplanowanie posiłków pozwala na utrzymanie stałego poziomu glukozy (cukru) we krwi i unikania nadmiernego podjadania wieczorem – mówi dietetyczka.
Ekspertka żywienia podpowiada, aby zaplanować zdrową, sycącą kolację.
– Ostatni posiłek powinien być spożywany na około 2-3 h przed snem. Świetnym wyborem będzie zbilansowana kolacja złożona z surowych warzyw (np. sałatka) lub ugotowanych al dente/pieczonych, połączonym z pełnowartościowym białkiem (jajka, grillowane mięso drobiowe/ryby, strączki, nabiał np. twaróg) – podpowiada.
Specjalistka zaleca też sięganie po zdrowe tłuszcze, takie jak:
orzechy,
nasiona,
oliwa z oliwek.
– Nie zapominajmy o spożyciu węglowodanów – dobrze sprawdzą się grube kasze lub chleb z pełnego ziarna.
Dietetyczka przypomina też, jak ważne jest nawodnienie w ciągu dnia – zalecane jest picie dwóch litrów wody na dzień. Wieczorem natomiast sprawdzą się napary ziołowe np. z melisy.
Jak zaspokoić głód przed snem? Dietetyczka radzi, po jaki podkurek warto sięgnąć
Co zrobić, jeżeli mimo wszystko odczuwasz to uciążliwe ssanie w brzuchu przed spaniem? Dietetyczka radzi, aby podkurek (czyli lekki posiłek przed snem, który ma zapewnić spokojną noc bez burczenia w brzuchu) był zdrową przekąską.
– Często wieczorem mamy chwilę spokoju i relaksu, chcemy sięgnąć po coś do „chrupania” i obejrzeć ulubiony film. Świetnie sprawdzą się poniższe propozycje w zamian za słodycze lub słone przekąski – mówi Anna Janiszewska-Janowicz.
Jak zaspokoić głód przed snem? Propozycje na podkurek to np.:
hummus ze słupkami warzyw,
pieczona ciecierzyca do chrupania,
domowe chipsy warzywne np. z buraka/batata/jarmużu z dipem jogurtowym,
owoce z pastą orzechową (np. jabłko, gruszka, owoce jagodowe),
jogurt naturalny z orzechami i owocami jagodowymi,
pokrojone warzywa z dipem jogurtowo-ziołowym,
pomidorki koktajlowe z twarożkiem/serkiem wiejskim i ziołami,
pieczone warzywa z dipem pomidorowym.