Spis treści
Olejek oregano czy olej z oregano? Ważne różnice
Olejek oregano to produkt pozyskiwany z liści lebiodki oregano (Origanum vulgare) w procesie destylacji z parą wodną. Jest olejkiem eterycznym, który zawiera związki aromatyczne z zioła. Stosuje się go zewnętrznie na skórę oraz w ramach aromaterapii. Natomiast jako olej z oregano najczęściej sprzedawane są suplementy diety, a więc wyroby przeznaczone do przyjmowania doustnego. To głównie kapsułki i ekstrakty w płynie, które zawierają olej spożywczy – najlepsza jest oliwa z oliwek.
Naturalny olejek oregano kosztuje kilkanaście złotych za 10 ml, można go kupić także w dwukrotnie droższej wersji spożywczej. Przy jej stosowaniu trzeba zachować ważne środki ostrożności. Natomiast suplement diety dostępne są w cenie 20-70 zł.
Zobacz też: Jak stosować olejki eteryczne? Zasady
Na co dobry jest olejek z oregano? Właściwości zdrowotne i lecznicze
Olejek z oregano ma cenione właściwości antybiotyczne – antywirusowe, przeciwbakteryjne, zwalczające grzyby i pasożyty. Zawarte w nim związki aromatyczne są silnymi antyoksydantami o działaniu przeciwzapalnym, przeciwcukrzycowym oraz hamującym rozwój nowotworów. W badaniu karwakrol z olejku oregano hamował rozwój i powodował śmierć komórek raka płuca, wątroby i piersi. Wdychany, olejek pomaga zwalczać infekcje nosa, zatok, gardła, oskrzeli i płuc. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i rozkurczowo, ułatwia też wykrztuszanie wydzieliny.
Główne składniki olejku oregano to terpeny takie jak karwakrol, terpinen, cymen czy tymol. Zioło spokrewnione z miętą czy majerankiem okazało się najbogatsze w antyoksydanty, gdy w badaniu porównano je z 39 innymi powszechnie stosowanymi gatunkami. To właśnie dlatego stosuje się je w znacznie mniejszych dawkach.
Karwakrol, który w oleju oregano występuje w największej ilości, hamuje wzrost różnych rodzajów bakterii. Tymol działa przeciwgrzybiczo, wspiera układ odpornościowy i ochronę organizmu przed toksynami. Jest także kwas rozmarynowy – silny przeciwutleniacz chroniący komórki przed uszkodzeniami.
Olejek oregano to przede wszystkim naturalny antybiotyk, który zwalcza bakterie E. coli czy Pseudomonas aeruginosa wywołujące infekcje układu moczowego i oddechowego. Może też wspomagać leczenie grzybic, takich jak kandydoza (infekcja drożdżakiem Candida albicans) skóry, jamy ustnej czy układu pokarmowego. Pomaga także chronić się przed ich rozwojem.
Jako środek, który działa też przeciwzapalnie i przeciwpasożytniczo, olejek z oregano może wspierać jelita. W badaniach wykazano także korzystny wpływ karwakrolu na hamowanie przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim (SIBO).
Olejkiem oregano warto wspomagać także leczenie infekcji skórnych, takich jak trądzik, opryszczka, brodawki, kurzajki, grzybica paznokcie. Wykazano także jego działanie przeciwbólowe i przeciwreumatyczne. Olejek stosuje się po rozcieńczeniu w przypadku bólu stawów i mięśni.
Natomiast przyjmowane doustnie, polifenole z olejki rozmarynowego obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, zmniejszając też jej krzepliwość. Wspiera ponadto trawienie m.in. poprzez działanie żółciopędnie. Ma właściwości przeciwskurczowe i moczopędne. Pomaga przy niestrawności i biegunce.
Jak stosować olej z oregano?
Olej z oregano można stosować do wdychania, smarowania oraz picia. W przypadku inhalacji używa się zwykle 2-3 kropli naturalnego olejku aromatycznego, natomiast do nacierania bolesnych miejsc warto rozcieńczyć 10-15 kropli takiego olejku w oleju bazowym, np. oliwie czy oleju migdałowym. Tyle samo warto dodać do kąpieli. Roztworem z jednej kropli olejku oregano można płukać jamę ustną.
W przypadku doustnego stosowania naturalnego aromatycznego olejku rozmarynowego najlepiej nie przekraczać dawki 1 kropli dziennie. Przy infekcji układu oddechowego lub pokarmowego lub pasożytach można przyjąć do 5 kropli dziennie (w porcjach po kropli) nie dłużej niż przez 7-10 dni. Zasady te dotyczą osób dorosłych, a w przypadku dzieci obowiązują środki ostrożności.
Czytaj też: Zioła to babciny sposób na pasożyty
Czy olejek z oregano jest bezpieczny? Przeciwwskazania i środki ostrożności
Olejek z oregano nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące, a także dzieci poniżej 2. roku życia. W ich przypadku dawki powinny być minimalne lub dwukrotnie mniejsze o tych najniższych, przeznaczonych dla osób dorosłych.
Przeciwwskazania do kuracji olejem oregano we wszystkich postaciach obejmują także nadwrażliwość i alergię na oregano lub inne rośliny należące do rodziny jasnotowatych. Olejku nie należy przyjmować przed wyrwaniem zęba, a także na 2 tygodnie przed zabiegami chirurgicznymi i tyle samo po nim.
Doustne stosowanie oleju z oregano nie jest zalecane podczas przyjmowania leków rozrzedzających krew, a także przeciwcukrzycowych, tradycyjnych i ziołowych. Kuracja doustna może obniżać przyswajanie żelaza i cynku z diety oraz suplementów, dlatego preparaty te należy przyjmować z dużą przerwą.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?