Spis treści
- Olejek z oregano – najlepszy naturalny środek odstraszający kleszcze
- Olejki z tymianku i cytroneli w duecie przeciwko kleszczom
- Olejek goździkowy kontra kleszcze. Przygotujesz z niego spray i maść
- Olejek tymiankowy czerwony – silny środek do stosowania na odzież i skórę
- Kto nie może używać olejków eterycznych?
Olejek z oregano – najlepszy naturalny środek odstraszający kleszcze
Olejek z oregano uznawany jest za najskuteczniejszy naturalny środek w zwalczaniu kleszczy. Odpowiada to zawarty w nim cedrol, obecny również w olejku cedrowym. Jedno z badań wykazało stuprocentową skuteczność olejku z oregano w zabijaniu pajęczaków, które miały kontakt z jego dużą dawką.
Wyniki innego badania udowodniły, że zawarty w olejku z oregano karwakrol, skutecznie eliminuje bakterie, które wywołują boreliozę.
Olejek nie powinien być nakładany bezpośrednio na skórę, przed użyciem należy rozcieńczyć go z olejkiem nośnikowym i zrobić test uczuleniowy na mniejszym obszarze skóry.
Olejki z tymianku i cytroneli w duecie przeciwko kleszczom
Badanie porównujące właściwości 11 olejków eterycznych pokazało, że połączenie olejku cytronelowego z olejkiem tymiankowym, było najbardziej skuteczne w odstraszaniu kleszczy.
Mieszankę można przygotować samodzielnie, mieszając 10-15 kropli oleju cytronelowego i 5 kropli olejku tymiankowego z wodą w atomizerze, można dodać solubol – emulgator, który ułatwia dodanie olejków do wody.
Olejek goździkowy kontra kleszcze. Przygotujesz z niego spray i maść
Olejek goździkowy z pąków kwiatów, to kolejny olejek o potwierdzonej skuteczności w odstraszaniu kleszczy. Sprawy na jego bazie można przygotować, dodając do 30 ml wody 10-15 militariów olejku. Jeśli zastąpimy wodę olejem np. kokosowym, otrzymamy maść przeciwkleszczową.
Olejek tymiankowy czerwony – silny środek do stosowania na odzież i skórę
Czerwony olejek tymiankowy to bardzo silny i skoncentrowany olej o dużej skuteczności. Jest produktem pochodzącym z pierwszej destylacji olejku tymiankowego. Nie powinien być używany bezpośrednio na skórę i u zwierząt domowych. Należy używać go bardzo ostrożnie, w proporcjach 3-5 kropli na 2 szklanki oleju nośnikowego np. jojoba.
Kto nie może używać olejków eterycznych?
Zanim użyjemy jakiegokolwiek olejku eterycznego na skórę, powinniśmy przeprowadzić test, który wykluczy ewentualną alergię na konkretny preparat, np. rozpuszczając 1 kroplę olejku w łyżce oleju jadalnego i smarując takim roztworem miejsce za uchem lub na mostku. Jeśli w ciągu 12 godz. nie nastąpi reakcja, możemy bezpiecznie używać olejku.
Kobiety w ciąży i dzieci przed użyciem jakichkolwiek olejków powinny skonsultować się z lekarzem. Ciężarne nie powinny używać m.in. olejku z oregano, goździkowego, z piołunu czy z wrotyczu.
Źródło: Essential oils for repelling ticks Healthline