Te olejki to prawdziwi pogromcy kleszczy. Najskuteczniej je odstraszają i zabijają. Wypróbuj przepisy na domowe naturalne mieszanki olejków

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Do odstraszania kleszczy można użyć naturalnych olejków, które po wymieszaniu z wodą lub olejkiem nośnikowym można przelać do atomizera i używać przed oraz podczas spacerów.
Do odstraszania kleszczy można użyć naturalnych olejków, które po wymieszaniu z wodą lub olejkiem nośnikowym można przelać do atomizera i używać przed oraz podczas spacerów. Mart Production/ Önder Örtel (małe) / Pexels
Osoby, które nie chcą lub nie mogą używać chemicznych środków do ochrony przed kleszczami, mają do wyboru cały wachlarz naturalnych olejków. Ich właściwości odstraszające pajęczaki zostały potwierdzone naukowo. Zobacz, po które z nich warto sięgać.

Spis treści

Olejek z oregano – najlepszy naturalny środek odstraszający kleszcze

Olejek z oregano uznawany jest za najskuteczniejszy naturalny środek w zwalczaniu kleszczy. Odpowiada to zawarty w nim cedrol, obecny również w olejku cedrowym. Jedno z badań wykazało stuprocentową skuteczność olejku z oregano w zabijaniu pajęczaków, które miały kontakt z jego dużą dawką.

Wyniki innego badania udowodniły, że zawarty w olejku z oregano karwakrol, skutecznie eliminuje bakterie, które wywołują boreliozę.

Olejek nie powinien być nakładany bezpośrednio na skórę, przed użyciem należy rozcieńczyć go z olejkiem nośnikowym i zrobić test uczuleniowy na mniejszym obszarze skóry.

Olejki z tymianku i cytroneli w duecie przeciwko kleszczom

Badanie porównujące właściwości 11 olejków eterycznych pokazało, że połączenie olejku cytronelowego z olejkiem tymiankowym, było najbardziej skuteczne w odstraszaniu kleszczy.

Mieszankę można przygotować samodzielnie, mieszając 10-15 kropli oleju cytronelowego i 5 kropli olejku tymiankowego z wodą w atomizerze, można dodać solubol – emulgator, który ułatwia dodanie olejków do wody.

Olejek goździkowy kontra kleszcze. Przygotujesz z niego spray i maść

Olejek goździkowy z pąków kwiatów, to kolejny olejek o potwierdzonej skuteczności w odstraszaniu kleszczy. Sprawy na jego bazie można przygotować, dodając do 30 ml wody 10-15 militariów olejku. Jeśli zastąpimy wodę olejem np. kokosowym, otrzymamy maść przeciwkleszczową.

Olejek tymiankowy czerwony – silny środek do stosowania na odzież i skórę

Czerwony olejek tymiankowy to bardzo silny i skoncentrowany olej o dużej skuteczności. Jest produktem pochodzącym z pierwszej destylacji olejku tymiankowego. Nie powinien być używany bezpośrednio na skórę i u zwierząt domowych. Należy używać go bardzo ostrożnie, w proporcjach 3-5 kropli na 2 szklanki oleju nośnikowego np. jojoba.

Kto nie może używać olejków eterycznych?

Zanim użyjemy jakiegokolwiek olejku eterycznego na skórę, powinniśmy przeprowadzić test, który wykluczy ewentualną alergię na konkretny preparat, np. rozpuszczając 1 kroplę olejku w łyżce oleju jadalnego i smarując takim roztworem miejsce za uchem lub na mostku. Jeśli w ciągu 12 godz. nie nastąpi reakcja, możemy bezpiecznie używać olejku.

Kobiety w ciąży i dzieci przed użyciem jakichkolwiek olejków powinny skonsultować się z lekarzem. Ciężarne nie powinny używać m.in. olejku z oregano, goździkowego, z piołunu czy z wrotyczu.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia