Nalewka z zielonej kawy na odchudzanie i poprawę trawienia. Niepalone ziarna są znacznie zdrowsze niż klasyczna kawa

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tę nalewkę przygotujesz z zielonych ziaren kawy. Choć nie są tak apetyczne, jak te palone, ominięcie tego procesu pozwala zachować najwięcej cennych związków. Taka nalewka będzie mieć więc najlepsze właściwości, hamując stres oksydacyjny, pobudzając wydzielanie soków trawiennych, a przede wszystkim wspomagając odchudzanie. Zobacz przepis, dawkowanie i środki ostrożności.

Spis treści

Nalewka z zielonej kawy – przepis i przygotowanie

Nalewka z kawy zwykle przyrządzana jest z ziaren prażonych, najlepiej lekko albo najwyżej średnio palonych, mielonych lub nie. Do przygotowania leczniczego trunku najlepiej jednak użyć całych nasion zielonych, czyli surowych. Pozwala to na zawarcie w nalewce największej ilości prozdrowotnych związków, zwłaszcza polifenoli. Przepis jest bardzo prosty.

Zielona kawa to popularny składnik suplementów na odchudzanie. Wyciąg z tego składnika można zrobić samodzielnie w domu, przygotowując nalewkę
Zielona kawa to popularny składnik suplementów na odchudzanie. Wyciąg z tego składnika można zrobić samodzielnie w domu, przygotowując nalewkę tyalexanderphotography/Getty Images, freepik/małe

Składniki nalewki z zielonej kawy:

  • 50 g ziaren zielonej kawy, dobrej jakości i nieuszkodzonych,

  • 0,5 l wódki 40 proc. alk. obj.

Przygotowanie:

  1. Wsyp ziarna kawy do butelki z ciemnego szkła, zalej wódką i zakręć.

  2. Owiń butelkę dodatkowo np. folią lub papierem, by chronić nalewkę przed światłem, po czym postaw w temperaturze pokojowej np. w szafce.

  3. Pozostaw nalewkę na 5 dni i codziennie mieszaj zawartość butelki.

  4. Po tym czasie przecedź płyn, przelej do innej butelki i odstaw w zaciemnione miejsce na co najmniej miesiąc.

Dawkowanie nalewki z zielonej kawy to 5 ml dziennie, najlepiej z dodatkiem wody.

Właściwości nalewki z zielonej kawy

Nalewka z zielonej kawy zawiera substancje pochodzące z ziaren i są to nie tylko związki rozpuszczalne w wodzie (jak w naparze), ale także substancje tłuszczowe i rozpuszczalne w tłuszczach, występujące też w oleju z zielonej kawy. Część tłuszczowa ziaren zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. linolowy), a także związki rozpuszczalne w tłuszczach takie jak witamina E, oraz fitosterole. Wspomagają one prawidłową gospodarkę lipidową i ochronę przez utlenianiem.

Do cennych związków w zielonej kawie należy także stymulująca kofeina oraz kwas chlorogenowy i inne polifenole.

Wyciąg z zielonej kawy, również ten alkoholowe w postaci nalewki, ma liczne właściwości prozdrowotne, m.in.:

  • stymuluje układ nerwowy, poprawiając krótkoterminowo koncentrację,

  • obniża poziom cukru we krwi, co działa przeciwcukrzycowo, sprzyja spalaniu tłuszczów i redukcji masy ciała,

  • pobudza wydzielanie kwasu solnego i ułatwia trawienie produktów białkowych,

  • stymuluje ruchy perystaltyczne jelit i pomaga przeciwdziałać zaparciom,

  • wspomaga stan wątroby,

  • zmniejsza stres oksydacyjny i stan zapalny,

  • obniża gorączkę (ziaren używano w zastępstwie chininy),

  • wspomaga wzrost korzystnych bifidobakterii w jelicie cienkim, poprawiając stan jelita grubego,

  • redukuje poziom cholesterolu we krwi,

  • ma działanie antywirusowe i antybakteryjne m.in. w stosunku do bakterii Salmonella, Shigella, Yersinia czy Enterobacter; wyciąg alkoholowy zwalcza bakterie Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus i Streptococcus mutans, które wywołują próchnicę zębów.

Tylko nieprażone ziarna kawy są źródłem antyoksydantu o działaniu fitoestrogenu, trygoneliny. Wykazuje on m.in. działanie ochronne w stosunku do układu nerwowego i antywirusowe.

Warto wiedzieć, że nalewka z zielonej kawy zawiera znacznie mniej kofeiny niż ta z kawy palonej, bo nieprażone ziarna zawierają jedynie 25-50 procent tej dawki. Niemniej alkohol spowalnia jej metabolizm i przedłuża działanie. Większe ilości mogą wywołać problemy, dlatego należy trzymać się zalecanego dawkowania.

Nalewka z zielonej kawy – przeciwwskazania i środki ostrożności

Nalewka z zielonej kawy nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci i osoby niepełnoletnie, a także te w podeszłym wieku.

Ze spożywania nalewki powinny zrezygnować osoby cierpiące na nadkwasotę, wrzody żołądka i dwunastnicy, zapalenie jelita grubego, z przeciwwskazaniami do przyjmowania kofeiny i alkoholu etylowego.

Szczególne ostrzeżenia dotyczą osób z problemami zdrowotnymi takimi, jak:

  • wysoki poziom homocysteiny – wysokie dawki kwasu chlorogenowego mogą dodatkowo go podwyższać,

  • nerwica i zaburzenia lękowe – kofeina może pogarszać niepokój i lęk,

  • zaburzenia krzepliwości – składniki nalewka mogą nasilać krwawienia,

  • cukrzyca – zielona kawa może nadmiernie obniżać poziom cukru we krwi i powodować hipoglikemię zwłaszcza u chorych z cukrzycą przyjmujących leki, stosowanie wymaga monitorowania glikemii,

  • biegunki – objawy wywołany nadmiarem kofeiny związany jest też z nudnościami i bólem żołądka,

  • epilepsja – kofeina nie powinna być spożywana w dużych dawkach przy padaczce,

  • nadciśnienie – wpływ kofeiny na wzrost ciśnienia tętniczego dotyczy zwłaszcza osób z podniesionymi parametrami, przy czym efekty są mniejsze w przypadku regularnej konsumpcji,

  • jaskra – kofeina może podnosić ciśnienie również wewnątrz oka, pogarszając przebieg jaskry,

  • zespół jelita drażliwego (ZJD, ang IBS) – działanie przyspieszające pasaż jelitowy może pogarszać objawy chorób jelit,

  • osteoporoza – kofeina działa moczopędnie, nasilając utratę z moczem wapnia i innych ważnych pierwiastków, takich jak magnez i potas. To może osłabiać kości, dlatego w przypadku zmniejszenia ich gęstości zaleca się ograniczenie dawek kofeiny do 300 mg dziennie.

Nalewka z zielonej kawy, ale także kawa i inne źródła kofeiny, z powodu zawartości tego związku mogą wywoływać interakcje z wieloma lekami, zwłaszcza efedryną i pseudoefedryną. Może wpływać na metabolizm wielu leków, m.in. hormonalnych, nasercowych, przeciwpsychotycznych, przeciwzakrzepowych, antydepresyjnych, na żołądek, nerki, astmę, cukrzycę, diuretyków.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia