W Polsce próchnicę ma niemal każdy siedmiolatek, 80 proc. pięciolatków i ponad połowa trzylatków

OPRAC.: Redakcja Strony Zdrowia
Nieleczona próchnica zębów może nawet stanowić stan zagrożenia zdrowia i życia
Nieleczona próchnica zębów może nawet stanowić stan zagrożenia zdrowia i życia Getty Images/Anton Shulgin
W przypadającym 5 marca Ogólnopolskim Dniu Dentysty specjaliści zwracają uwagę, że za zdrowe zęby dzieci odpowiadają rodzice, a często nie mają oni wiedzy na temat higieny jamy ustnej.

Spis treści

Zdrowe zęby dzieci zależą od rodziców

Już od ok. 4-6 tygodnia ciąży zaczynają się kształtować zawiązki zębów, dlatego dieta przyszłej mamy odgrywa kluczową rolę. Pokarmy bogate w witaminy A, D i C oraz wapń, fosfor, żelazo i fluor są niezbędne dla zdrowych zębów dzieci.

„Kobiety w ciąży od jej I trymestru powinny zostać otoczone intensywną opieką stomatologiczną. Stan zdrowia jamy ustnej wpływa na przebieg ciąży, z kolei dolegliwości ciążowe, tj. wymioty, refluks żołądkowo-przełykowy na stan uzębienia przyszłej mamy. Stąd zalecamy regularne kontrole stomatologiczne, wizyty higienizacyjne i zwrócenie szczególnej uwagi na codzienną higienę jamy ustnej” – poinformowała PAP dentystka z Bielska-Białej Marta Maksymiuk.

Wizyty u dentysty od najmłodszych lat

„Rodzice często nie mają dostatecznej wiedzy na temat higieny jamy ustnej. Już od pierwszych dni życia zaleca się oczyszczanie wałów dziąsłowych dziecka za pomocą gazika nasączonego wodą, roztworem rumianku lub dostępnymi w aptece chusteczkami z xylitolem. Odpowiednia higiena jamy ustnej niemowlaka wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych w trakcie ząbkowania i zapobiega występowaniu próchnicy wczesnego dzieciństwa” – podkreśliła Maksymiuk.

Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się wraz z pojawieniem się u dziecka pierwszego zęba. „Pierwsza wizyta stomatologiczna małego pacjenta, tzw. wizyta adaptacyjna, nie wiąże się z żadnym dyskomfortem dla dziecka, a jest okazją do zasięgnięcia porady, upewnienia się, że codzienna higiena jamy ustnej przebiega właściwie” – zaznaczyła specjalistka.

Czytaj też: Darmowy aparat na zęby? To możliwe. Sprawdź, kto może skorzystać z usług ortodonty na NFZ

Profesjonalna opieka stomatologiczna

Kolejne kontrole stomatologiczne powinny odbywać się co 3-4 miesiące, zależnie od potrzeb, nie rzadziej niż co 6 miesięcy. „Okresem wzmożonego nadzoru powinien być szósty rok życia. To wiek, w którym dziecku wyrzynają się pierwsze zęby trzonowe, tzw. szóstki. Są słabo zmineralizowane i bardzo podatne na próchnicę, dlatego ważna jest ich właściwa higiena, wczesne zabezpieczenie bruzd przed próchnicą” – zwróciła uwagę dentystka.

Zalecenia dla rodziców

Wśród ważnych zaleceń dla rodziców specjaliści wymieniają m.in. dietę ubogą w cukry proste, dietę urozmaiconą, suplementację witaminy D3, ograniczenie spożywania soków na rzecz wody, picie z otwartego kubka, wczesne odstawienie butelki ze smoczkiem oraz smoczka, jak najwcześniejsze wprowadzanie pokarmów twardych, oddychanie nosem i jego toaletę.

Rodzice powinni również zadbać o codzienną higienę jamy ustnej najmłodszych. Obejmuje ona szczotkowanie zębów pastą z fluorem, stosowanie odpowiednio dobranej szczoteczki z włosiem i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.

Nieleczona próchnica zębów

Dentystka zwróciła uwagę, że nieleczona próchnica zębów może być przyczyną wystąpienia silnych dolegliwości bólowych, obrzęku, ropni, a nawet stanowić stan zagrożenia zdrowia i życia.

W Polsce próchnicę ma ponad połowa trzylatków, 80 proc. pięciolatków i niemal każdy siedmiolatek.

„Dziecko nie ma na tyle sprawnej manualnie rączki, aby dokładnie oczyścić powierzchnie zębowe. Zalecamy, aby do ósmego roku życia (w niektórych przypadkach nawet do dwunastego) zęby szczotkowali i nitkowali rodzice, stopniowo ucząc właściwych nawyków higienicznych. Zaprocentuje to w postaci pięknego i zdrowego uśmiechu na całe życie, co również będzie miało odzwierciedlenie w samoocenie naszych pociech” – podsumowuje Maksymiuk. (PAP)

Źródło:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia