Środek na przeziębienie może uszkodzić mózg! Te osoby powinny uważać na składnik leków bez recepty – ostrzega EMA

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Zimą te leki sprzedają się na potęgę. Na katar, zapalenie zatok i alergię wiele osób łyka środki z pseudoefedryną. Ten związek skutecznie odtyka nos, ale dla niektórych osób może być nawet zabójczy. Ostrzega przed nim Europejska Agencja Leków, która nakazała zmiany na etykietach leków. Podała także objawy niebezpiecznych zmian w mózgu po pseudoefedrynie.

Spis treści

Czy pseudoefedryna jest bezpieczna?

Przy stosowaniu leków zawierających pseudoefedrynę istnieje ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych – ostrzega Europejska Agencja Leków.

Starszy mężczyzna z zatkanym nosem
Pewne osoby w ogóle nie powinny sięgać po leki bez recepty, które powodują szybkie odetkanie nosa. Grożą im poważne zaburzenia mózgowe nebari/Getty Images

O tym, że pseudoefedryna przechodziła nową ocenę bezpieczeństwa, prowadzoną przez Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) Europejskiej Agencji Leków, pisaliśmy w lutym 2023 roku. Eksperci potwierdzili właśnie, że przyjmowanie jej może sprzyjać groźnym zaburzeniom dotyczącym mózgu.

Pseudoefedryna to stosowany od pół wieku środek obkurczający błonę śluzową nosa. Stanowi skuteczny i popularny składnik leków na katar, przeziębienie, zapalenie zatok czy alergię. Występuje w wielu lekach dostępnych bez recepty i zapewnia skuteczne działanie łagodzące objawy zapalne dróg oddechowych. Jak się okazuje, określone grupy osób nigdy nie powinny sięgać po takie środki.

Ostrzeżenie EMA przed lekami na przeziębienie

Nowe rekomendacje EMA wydano po zakończeniu prac na początku grudnia 2023 r. Jak uznano, leki zawierające pseudoefedrynę nie powinny być stosowane przez pacjentów z ciężkim lub niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, to jest takim, które jest nieleczone albo oporne na leczenie.

Przeciwwskazaniem do przyjmowania pseudoefedryny powinna być również ostrą lub przewlekła choroba albo niewydolność nerek.

Lekarze powinni zalecać pacjentom zaprzestanie stosowania leków z pseudoefedryną i zgłoszenie się na konsultację, jeśli rozwiną się u nich objawy wskazujące na możliwe zaburzenia neurologiczne spowodowane skurczem naczyń mózgowych. Eksperci z PRAC wskazali na dwa rodzaje tych zespołów, nazywane PRES oraz RCVS.

Alarmujące objawy po pseudoefedrynie. Lek na katar może szkodzić

Przyjmowanie leków z pseudoefedryną powiązano z przypadkami zespołów neurologicznych, które wiążą się ze zmniejszeniem dopływu krwi do mózgu i mogą prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu i leczeniu ich objawy zwykle jednak ustępują.

Po przyjęciu pseudoefedryny może dojść do rozwoju zespołu tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES), którego powikłaniem bywa padaczka, a do 15 proc. przypadków jest śmiertelnie.

Drugim zagrożeniem jest zespół odwracalnego skurczu naczyń mózgowych (RCVS), nazywany też piorunującym bólem głowy z odwracalnym skurczem naczyniowym. Te zmiany mogą doprowadzić do PRES, krwotoku śródmózgowego i udaru niedokrwiennego mózgu.

Zobacz też: Cichy udar mózgu zachodzi bez objawów umożliwiających rozpoznanie

Sygnały alarmowe w przypadku zaburzeń mózgowych dotyczą przede wszystkim głowy i wymagają pomocy lekarskiej.

  • nagły silny ból głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • dezorientacja
  • drgawki,
  • zaburzenia widzenia.

Pseudoefedryna wywołuje także częstsze i bardziej ogólne działania uboczne, do których należą m.in. przyspieszone tętno, arytmia, pobudzenie nerwowe, zaburzenia snu, bóle głowy, drżenie, omdlenia, problemy z wydalaniem moczu.

Nowe informacje o ryzyku zostaną dodane do ulotek produktów zawierających pseudoefedrynę. Dołączą do ostrzeżeń dotyczących możliwego niedokrwienia sercowo-naczyniowego i naczyń mózgowych u pacjentów: osób z nadciśnieniem tętniczym i chorobą wieńcową serca. Związek aktywny wchodzi również w interakcje z wieloma lekami i ziołami, dlatego przy jego zażywaniu trzeba bardzo uważać – a najlepiej postawić na naturalne metody odtykania nosa.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia